Карагандинска област

Карагандинска област (казашки: Қарағанды облысы, руски: Карагандинская область) — област во средишниот дел на Казахстан. Главен град е Караганда (или Караганди). Бројот на жители во областаа изнесува 1.375.000.

Карагандинска област
Қарағанды облысы
Карагандинская область
Област
Природниот парк Каркарали
Природниот парк Каркарали
Грб на Карагандинска област
Грб
Карагандинската област во Казахстан
Карагандинската област во Казахстан
Координати: 48°0′N 71°0′E / 48.000° СГШ; 71.000° ИГД / 48.000; 71.000Координати: 48°0′N 71°0′E / 48.000° СГШ; 71.000° ИГД / 48.000; 71.000
Земја Казахстан
Админ. центарКараганда
Управа
 • УправникБауржан Абдишев
Површина[1]
 • Вкупна427.982 км2 (165,245 ми2)
Најг. вис.&100000000000015000000001.500 м
Најм. вис.&10000000000000500000000500 м
Население (2013-02-01)[2]
 • Вкупно1.363.638
 • Густина3,2/км2 (8,3/ми2)
Часовен појасисточен (UTC+6)
 • Лете (ЛСВ)не се применува (UTC+6)
Пошт. бр.100000
Повик. бр.+7 (721)
ISO 3166KZ-KAR
Рег. таб.09, M
Окрузи9
Градови11
Паланки39
Села557 [3]
Мреж. местоkaraganda-region.kz

ИсторијаУреди

Областа е на интезивна експлоатација на јаглен за време на СССР, но и седиште на неколку кампови за присилна работа на Германци во периодот после Втората светска војна.

ОкрузиУреди

Во областа има 9 окрузи:

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди