Жамбилска област

Жамбилска област (казашки: Жамбыл облысы, руски: Жамбылская область) — една од 14 области во Казахстан. Главен град е Тарас. Населението брои околу милион жители, а градот има 335.100 жители.

Жамбилска област
Жамбыл облысы
Жамбылская область
Област
Грб на Жамбилска област
Жамбилската област во Казахстан
Жамбилската област во Казахстан
Координати: 44°0′N 72°0′E / 44.000° СГШ; 72.000° ИГД / 44.000; 72.000Координати: 44°0′N 72°0′E / 44.000° СГШ; 72.000° ИГД / 44.000; 72.000
Држава Казахстан
Админ. центарТарас
Управа
 • УправникЏексембин Борибај
Површина[1]
 • Вкупна144.200 км2 (55,700 ми2)
Население (2005-12-01)[1]
 • Вкупно1.000.000
 • Густина6,9/км2 (18/ми2)
Часовен појасEast (UTC+6)
 • Лете (ЛСВ)not observed (UTC+6)
Поштенски број080000
Повикувачки број+7 (726)
ISO 3166KZ-ZHA
Рег. таб.H
Области10
Градови4
Села367
Мреж. местоhttp://www.zhambyl.kz/

Поголеми градовиУреди

ОкрузиУреди

Во областа има 10 окрузи:

ГалеријаУреди

Надорешни врскиУреди

НаводиУреди