Моинкум (округ)

Моинкум (казашки: Мойынқұм ауданы) е округ во Казахстан во покраината Жамбил. Центар е градот Моинкум.[1]

Moинкум
Округ
Мойынқұм ауданы
Држава Казахстан
ПокраинаЖамбил
ЦентарМоинкум
Часовен појасEast (UTC+6)

НаводиУреди