Аиртау (казашки: Айыртау ауданы) е округ во Казахстан во покраината Северен Казахстан со центар Саумалкол.[1]

Аиртау
Округ
Айыртау ауданы
Држава Казахстан
ПокраинаПокраина Северен Казахстан
ЦентарСаумалкол
Часовен појасEast (UTC+6)

НаводиУреди