Актобинска област

Актобинска област (казашки: Ақтөбе облысы, Aqtöbe oblısı, اقتوبە وبلىسى') е една од 14 покраини на Казахстан. Главен град на покраината е Актобе со население од околу 340.000 жители.

Актобиснка област
Ақтөбе облысы
Актюбинская область
Област
Актобинската област во Казахстан
Актобинската област во Казахстан
Координати: 50°17′N 57°10′E / 50.283° СГШ; 57.167° ИГД / 50.283; 57.167
ДржаваКазахтан
Админ. центарАктобе
Управа
 • УправникЕлеусеин Сагиндиков
Површина
 • Вкупна300.600 км2 (116,100 ми2)
Население (2005-01-01)
 • Вкупно678.900
 • Густина2,3/км2 (5,8/ми2)
Час. појасЗапад (UTC+5)
 • Лето (ЛСВ)not observed (UTC+5)
Поштенски број030000
Повикувачки број+7 (713)
ISO 3166KZ-AKT
Рег. таб.D
Окрузи12
Градови8
Села441 [1]
Мреж. местоhttp://www.akto.kz

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди