Атирауска област (казашки: Атырау облысы, руски: Атырауская область) — една од 14-те области на Казахстан. Сместена е во западниот дел на земјата околу североисточниот дел на Каспиското Море. Главен град на облата е Атирау, со население од 142.000 жители, вкупното население на областа изнесува 480.000 жители. Казаците се присутни со околу 80% од населението на областа.

Атирауска област)
Атырау облысы
Атырауская область
Координати: 47°07′0″N 51°53′0″E / 47.11667° СГШ; 51.88333° ИГД / 47.11667; 51.88333
ДржаваКазахстан
Главен градАтирау
Управа
 • УправникБергеј Рискалиев
Површина
 • Вкупна118.600 км2 (45,800 ми2)
Население (2006)[1]
 • Вкупно479.984
 • Густина4,0/км2 (10/ми2)
Повик. бр.+7 (712)
ISO 3166-2ATY
Регистарски табличкиE
Окрузи7
Градвои2
Помали градови10
Села188
Мреж. местоe-atyrau.kz

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
  • National Geographic Atlas of the World, VIII изд.