Западноказахстанска област

Западноказахстанска област (казашки: Солтүстік Қазақстан облысы, руски: Северо-Казахстанская область) — една од 14-те области на Казахстан. Главен град е Орал, со население од 193.300 жители. Целата област има 665.800 жители.

Западноказахстанска област
Солтүстік Қазақстан облысы
Северо-Казахстанская область
Област
Грб на Западноказахстанска област
Западноказахстанската област во Казахстан
Западноказахстанската област во Казахстан
Координати: 54°53′N 69°10′E / 54.883° СГШ; 69.167° ИГД / 54.883; 69.167
Држава Казахстан
Админ. центарОрал
Управа
 • УправникСерик Вилјалов
Површина[1]
 • Вкупна98.040 км2 (37,850 ми2)
Население (2005-01-01)[1]
 • Вкупно665.800
 • Густина6,8/км2 (18/ми2)
Час. појасисточен (UTC+6)
 • Лето (ЛСВ)не се применува (UTC+6)
Поштенски број150000
Повикувачки број+7 (715)
ISO 3166KZ-SEV
Рег. таб.T
Окрузи13
Градови5
Села208
Мреж. местоhttp://www.sko.kz

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди