Аксу (округ во Алмати)

Аксу (казашки: Ақсу ауданы) е округ во покраината Алмати во Казахстан. Административен центар на овој округ е Жансугиров.[1]

Аксу
Округ
Ақсу ауданы
Амблем на Аксу
Амблем
Држава Казахстан
ОкругПокраина Алмати
Административен центарЖансугиров
Часовен појасБВ (UTC+6)

ПоврзаноУреди

НаводиУреди