Окрузи во Казахстан

второстепена административна единица на Казахстан
(Пренасочено од Округ во Казахстан)

Казахстан е поделен на 170 реони (казашки: аудандар, руски: районы) како негова второстепена управна единица, под областите. Тоа се следнве (наведени по области):

Реоните во Казахстан.

АкмолинскаУреди

АктобинскаУреди

АлматинскаУреди

АтираускаУреди

ИсточноказахстанскаУреди

КарагандинскаУреди

КостанајскаУреди

КизилординскаУреди

МангистаускаУреди

СеверноказахстанскаУреди

ПавлодарскаУреди

ЈужноказахстанскаУреди

ЗападноказахстанскаУреди

ЖамбилскаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. East Kazakhstan Province (official site)
  2. „Kostanay Province (official site)“. Архивирано од изворникот на 2008-05-22. Посетено на 2009-12-28.
  3. „North Kazakhstan Province (official website)“. Архивирано од изворникот на 2012-02-07. Посетено на 2009-12-28.
  4. „Pavlodar Statistics“. Архивирано од изворникот на 2008-04-21. Посетено на 2009-12-28.
  5. „Pavlodar Province Statistics“. Архивирано од изворникот на 2008-04-24. Посетено на 2009-12-28.
  6. „South Kazakhstan Province (official website)“. Архивирано од изворникот на 2008-04-08. Посетено на 2009-12-28.

Надворешни врскиУреди