Отвори го главното мени

Леброн Џејмс

(Пренасочено од ЛеБрон Џејмс)


Леброн Џејмс (англиски: LeBron James; р. 30 декември 1984 во Акрон) — американски кошаркар кој моментално настапува за екипата на Лос Анџелес Лејкерс од НБА лигата.

Леброн Џејмс

Џејмс во 2014

Лични информации
Роден на 30 декември 1984 (1984-12-30) (34 г.)
Роден во Акрон, Охајо
Националност САД САД
Висина 2,03
Тежина 113
Позиција крило
Информации за кариерата
Драфт 2003 / Рунда: 1 / Пик: 1
Избран од:
Кливленд Кливленд Кавалирс
Проф. кариера 2003—
Мометален клуб
Клуб Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс
Број 23
Сениорски клубови
Години: Клубови:
2003–2010
2010–2014
2014–2018
2018-
Кливленд Кливленд Кавалирс
Мајами Мајами Хит
Кливленд Кливленд Кавалирс
Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс
Репрезентација
2004– САД САД

Често е споредуван со Мајкл Џордан, во контекст на титулата најдобар кошаркар на сите времиња.[1][2] Во своето наследство досега Џејмс освоил три НБА шампионати, четири пати бил избран за Најкорисен играч во НБА, три пати за Најкорисен играч во НБА финалето, и освоил две олимписки злата со репрезентацијата на САД. Џејмс исто така се појавил на петнаесет НБА Ол-стар натпревари и бил прогласен за НБА Ол-стар МВП трипати. Тој бил најдобар стрелец во НБА за сезоната 2007-2008, а во моментов е лидер по бројот на постигнати поени во натпреварите од НБА плејофот, како и на четвртото место севкупно по бројот на постигнати поени на сите времиња. Тој бил изгласан во Ол-НБА првиот тим дванаесет пати и пет пати во првиот одбранбен тим.

Џејмс играл кошарка за средното училиште Сент Винсент-Сент Мери во неговиот роден град Акрон, Охајо, каде бил силно прогонуван од националните медиуми како идна суперѕвезда во НБА. Без да се запише на колеџ, на возраст од само 18 години Џејмс се пријавил за НБА драфтот 2003 година, каде бил избран како прв пик од Кливленд Кавалирс. Откако во неговата дебитантска сезона 2003-2004, бил избран за НБА Руки на годината, тој наскоро се етаблирал како еден од најдобрите играчи во лигата; освојувајќи ја наградата за Најкорисен играч во НБА двапати едноподруго во 2009 и 2010 година. Откако не успеал да го освои НБА шампионатот со Кливленд, Џејмс заминал во 2010 година и потпишал договор како слободен агент со Мајами Хит. Овој потег бил објавен во ТВ специјал на американската телевизиска куќа ESPN насловен како Одлуката, и се смета за една од најконтроверзните одлуки на слободни агенти во американската спортска историја. Џејмс ги освоил своите први две НБА титули со Хит во 2012 и 2013 година; и во двете овие години, тој исто така бил избран за МВП и во лигата и во финалето. По неговата четврта сезона со Хит во 2014 година, Џејмс се одбрал да се откаже од својот договор со Мајами за да се врати назад и да потпише за Кавалирс. Во 2016, тој ги предводел Кавалирс до победата над Голден Стејт Вориорс во НБА финалето, носејќи и ја на франшизата првата НБА титула со што завршила 52-годишната суша на професионалните спортски екипи од Кливленд.

БиографијаУреди

Џејмс е роден на 30 декември 1984 година во Акрон, Охајо, од тогаш 16-годишната мајка, Глорија Мари Џејмс.[3] Неговиот татко, Ентони Меклеланд, има огромно криминално досие и не бил вмешан во неговиот живот.[4] Додека Џејмс растел, животот честопати бил борба за неговото семејство, бидејќи се преселувале од стан во стан во населбите во Акрон, додека Глорија се борела да најде стабилна работа.[5] Сфаќајќи дека нејзиниот син ќе биде подобар во постабилна семејна средина, Глорија му дозволила да се пресели со семејството на Френк Вокер, локален фудбалски тренер за млади, кој го запознал Џејмс во кошарката кога тој имал девет години.[3]

Џејмс започнал да игра кошарка во петто одделение.[6] Подоцна тој играл за Североисточен Охајо Шутингстарс во склоп на аматерската атлетска унија (ААУ).[5] Тимот уживал успех на локално и национално ниво, предводени од Џејмс и неговите пријатели Сијан Котон, Дру Џојс III и Вили Мекги.[3] Групата се нарекувала „Фаб фор“ (на англиски Fab Four) и си ветиле едни на други дека заедно ќе се запишат во исто средно училиште.[3] Во еден потег што предизвикал локална полемика, тие избрале да присуствуваат на Сент Винсент-Сент Мери, приватно католичко училиште со претежно студенти од белата раса.[7]

Средно училиштеУреди

Во својата фрешмен година на Сент Винсент-Сент Мери, Леброн имал во просек 21 поен и 6 скокови,[8] и со биланс од 27-0 му помогнал на тимот да ја освои државната титула во Дивизијата III како единствен средношколски тим од Охајо кој некогаш успеал да ја завршил сезоната не поразен.[9] Следната сезона тој ги подобрил својте бројки откако регистрирал во просек 25.2 поени, 7.2 скокови, 5.8 асистенции и 3.8 украдени топки по натпревар.[10] Неговото училиште ја одбранило титулата овојпат со само еден пораз и биланс од 26-1. Како резултат на неговите извонредни перформанси тој бил прогласен од државата за Охајо Мистер Баскетбол.

Во следната година тимот на неговото училиште ја загубил државната титула во Дивизијата II што го оставило Џејмс без шанси да се пријави на НБА драфтот 2002. Сепак, веќе следната година Сент Винсент-Сент Мери ја освоиле државната титула во Дивизијата II што била нивната трета државна титула во четири години, Џејмс бил најзаслужен за тоа со просек од 31.6 поени 9.6 скокови, 4.6 асистенции, и 3.4 украдени топки по натпревар.

НБА кариераУреди

Кливленд КавалирсУреди

2003-2004; Руки сезонатаУреди

Џејмс бил избран од клубот од неговиот роден град, Кливленд Кавалирс, како прв пик на НБА драфтот 2003.[11] Своето деби во НБА лигата го имал на 29 октомври 2003, во поразот на Кавалирс на гости од Сакраменто Кингс со 106-92.[12] Ниту еден друг руки не бил дочекан со толкво медиумско внимание како Леброн Џејмс, околу него постојано биле 10 камери така што тој практични неможел нормално да се загрева. Најпознатите спортски телевизиски куќи во САД како ESPN, ABC, TNT, сите по ред ги откупиле правата за преносот на натпреварот во кој требало да заигра Џејмс. Тој одиграл 42 минути за кој постигнал 25 поени, 9 асистенции, 6 скокови и 4 украдени топки.[12] Веќе во првиот натпревар поставил рекорд за најмногу постигнати поени од драфтуван средношколец на неговиот НБА деби натпревар.[13] Веќе во вториот свој натпревар за сезоната, тој го забележал својот прв дабл-дабл во НБА кариерата со учинок од 21 поен и 12 скокови во поразот со 95-86 од Финикс Санс.[14]

На 29 ноември 2003, Џејмс постигнал највисоки за сезоната 33 поени и 16 скокови во поразот на домашен терен од Мемфис Гризлис со 115-122.[15] Околу две недели подоцна, на 13 декември, тој постигнал нов највисок резултат за сезоната уфрлајќи 37 поени во поразот на домашен терен од Бостон Селтикс со 98-105.[16] Сепак, највисокиот број поени во својата руки сезона го достигнал на 27 март 2004 година во победата со 107-104 над Њу Џерзи Нетс, кога постигнал 41 поен.[17] Со тоа на возраст од 19 години и 87 дена тој станал најмладиот НБА кошаркар кој постигнал 40 поени или повеќе надминувајќи го рекордот на Клифорд Робинсон. Тие 41 поен биле и највисокиот број на поени постигнати од некој руки играч во сезоната 2003-2004, споделен со Кармело Ентони од Денвер Нагетс.

На крајот на сезоната, тој станал првиот кавалир што ја добил наградата НБА Руки на годината,[18] со завршен просек од 20,9 поени, 5,5 скока и 5,9 асистенции по натпревар, тој исто така станал само третиот играч во историјата на лигата со просек од најмалку 20 поени, 5 скокови и 5 асистенции по натпревар како дебитант.[19] Тој исто така ги добил сите месечни награди за руки на месецот на истокот од октомври до април, и бил избран во Ол-Руки првиот тим. Кливленд ја завршил сезоната со скор 35–47, и не успеале да се пласираат во плејофот и покрај подобрениот резултат за цели 18 победи во однос на претходната сезона.[20]

2004-2008; Растење во голема ѕвездаУреди

Во сезоната 2004–2005 Џејмс за прв пат бил избран да игра на НБА-ол-стар натпревар, допринесувајќи со 13 поени, 8 скокови и 6 асистенции во победата на истокот.[21] Во текот на сезоната Леброн срушил бројни рекорди. На 19 јануари 2005, во победата на гостувањето кај Портланд Трејлблејзерс тој забележал 27 поени, 11 скокови и 10 асистенции со што станал најмладиот играч во историјата на НБА лигата кој остварил трипл-дабл учинкок.[22] На 20 март 2005, тој постигнал највисоки дотогаш во кариерата 56 поени во поразот на гостувањето кај Торонто Рапторс со 105-98, со што на возраст од 20 години и 80 дена станал најмладиот играч во историјата на НБА кој постигнал 50+ поени.[23] На крајот на сезоната тој имал просек од 27,2 поени, 7,4 скокови, 7,2 асистенции и 2,2 украдени топки по натпревар и бил избран во Ол НБА вториот тим. И покрај добриот скор од 30-20 на почеток на годината,[24] Кавалирс повторно не успеале да се квалификуваат за плејофот, завршувајќи ја сезоната со позитивен скор 42-40.[25]

 
Џејмс во дуел со Карон Батлер од Вашингтон Визардс во ноември 2006.

Во сезоната 2005-2006, Леброн втор пат по ред бил избран да игра на Ол-стар натпреварот и во него тој го предводел истокот до победа со 122-120 уфрлувајќи 29 поени, 6 скокови и 2 асистенции. Така тој станал најмладиот најкорисен играч на Ол-стар натпреварот со 21 година и 57 дена.[26] Во текот на сезоната тој три пати по ред бил избран за играч на неделата, а на крајот собрал пет такви награди. Исто така во периодот од 22 март до 8 април 2006 година, во девет натпревари по ред постигнувал најмалку 35 поени, и така им се придружил на Мајкл Џордан и на Коби Брајант како единствени пред него на кои им успеало ова. На крајот од регуларниот дел од сезоната Џејмс имал просек од 31,4 поени, 7 скокови и 6,6 асистенции по натпревар, па така станал најмладиот играч во историјата на лигата кој на крајот од една сезона имал просек од преку 30 поени по натпревар. Џејмс бил близу да биде избран за најкорисен играч на сезоната, но сепак на крајот завршил како втор во изборот зад Стив Неш[27]. Предводен од Џејмс Кавалирс успеале да се пласираат во плејофот за прв пат од 1998 година. Своето деби во плејофот Леброн го имал во првиот натпревар од серијата против Вашингтон Визардс, во кој остварил трипл-дабл (32 поени, 11 скокови и 11 асистенции) со кој им помогнал на Кавалирс да победат со 97-86.[28] Со тоа им се придружил на Џони Мекарти и Меџик Џонсон како единствени играчи кој оствариле трипл-дабл на своето деби во плејофот. Во третиот натпревар од серијата против Визардс, тој го погодил својот прв шут за победа во кариерата, притоа реализирајќи уште еден таков во петтиот натпревар од серијата.[29] Кавалирс на крајот успеале да ги минат Визардс во 6 натпрвевари, но загубиле во вториот круг од Детроит Пистонс во седум натпревари.[30] Во плејофот 2006 Леброн имал просек од 30,8 поени, 8,1 скокови и 5,8 асистенции.

 
Џејмс во 2007.

Во сезоната 2006-2007, просекот на Џејмс паднал на 27,3 поени, 6,7 скока, 6 асистенции и 1,6 украдени топки по натпревар.[10] Некои аналитичари падот во формата го припишале како резултат на регресија во неговите додавачки способности и послабата селекција на шутеви, што произлегло од недостатокот на напор и фокус.[31] Кавалирс ја завршиле сезоната со 50 победи и како втори носители на истокот за втора година по ред се пласирале во плејофот.[32] Во првата рунда на плејофот Кавалирс лесно ги елиминирале Вашингтон Визардс во четири натпревари, а потоа во втората рунда Леброн со просек од 25 поени, 7,2 скокови и 8,6 асистенции го предводел својот тим до победа од 4-2 во серијата против Њу Џерзи Нетс. Така Кавалирс се пласирале во своето прво финале на источната конференција после 15 години. Во финалето на источната конференција, Кавалирс предводени од фантастичниот Леброн успеале да го надокнадат заостатокот од две победи зад Пистонс, и на крајот да ја добијат серијата во шест натпревари (4-2). Во петтиот натпревар од серијата Леброн имал неверојатна ноќ. Тој постигнал 48 поени, 9 скокови и 7 асистенции, постигнувајќи притоа 29 од последните 30 поени на Кливленд, вклучувајќи ги и 25-те во двојното продолжение како и победничкиот лејап на две секунди до крајот.[33] После натпреварот, спортскиот коментатор Марв Алберт ја нарекол претставата на Леброн „еден од најголемите моменти во историјата на плејофот“, додека поранешниот НБА играч Стив Кер го опишал настапот како „во стил на Џордан“. Во НБА финалето, Кливленд се сретнале со Сан Антонио Спарс, кои успеале добро да го "затворат" Леброн фокусирајќи ја целата одбрана на него така што тој имал просек во серијата од 22 поени, 7 скокови и 6,8 асистенции. Така Спарси победиле со максимални 4-0.

Во месец февруари од сезоната 2007-2008, Џејмс бил прогласен за МВП на Ол-стар натпреварот по втор пат во својата кариера откако имал учинок од 27 поени, 8 скокови и 9 асистенции.[34] На 21 март во натпреварот против Торонто Рапторс, тој го надминал Бред Догерти како водечки стрелец на Кавалирс на сите времиња, правејќи го тоа со помалку од преку 100 натпревари изиграни за клубот од Догерти.[35] Неговите 30 поени по натпревар исто така биле највисок просек во лигата, со што тој ја одбележал својата прва титула како најдобар стрелец во лигата.[36] Сепак, и покрај неговите индивидуални достигнувања, скорот на Кливленд бил послаб во споредба со претходната сезона. Со 45-37 тие сепак се пласирале во плејофот, но тек како четврти носители на истокот.[37] Во првата рунда на плејофот Кавси трета година по ред ги елиминирале Вашингтон Визардс, пред во конференциското полуфинале да бидат сопрени од подоцнежниот шампион Бостон Селтикс во седум натпревари.[38] За време на решавачкиот седми натпревар од серијата против Селтикс одигран во Бостон, Џејмс постигнал 45 поени додека Селтикси ги предводел Пол Пирс кој постигнал 41. Натпреварот во медиумите бил опишан како „престрелка“.[39]

2008-2010; МВП сезонитеУреди

 
Џејмс со Кавалирс во ноември 2009.

На 23 јануари 2009, Леброн погодил шут со звукот на сирената за да му донесе победа на Кливленд над Голден Стејт Вориорс со 106-105. На 4 февруари 2009, Џејмс забележал 52 поени, 9 скока и 11 асистенции. После натпреварот му бил впишан трипл-дабл, но подоцна НБА лигата му избришала од статистиката еден скок, и на тој начин му поништиле трипл-дабл со 50 поени кој би бил прв таков уште од оној на Карим Абдул-Џабар во 1975 година.[40] [41] На Ол-стар натпреварот Џејмс бил најдобар стрелец на истокот со 20 поени, но тие биле убедливо поразени од западот со 146-119. На крајот на сезоната 2008-2009, Џејмс завршил на второто место во изборот за НБА Одбранбен играч на годината и за прв пат бил избран во НБА одбранбениот тим,[42] забележувајќи највисоки во кариерата 93 блокади. На крајот на сезоната, тој исто така бил лидер во својот тим речиси во сите најважни статистички категории: поени, скокови, асистенции, украдени топки и блокади.[43] Како резултат на неговата феноменална игра која била потпомогната и од страна на новото засилување "Ол-стар бекот" Мо Вилијамс, Кливленд стигнал до рекорд на франшизата со скор 66–16 и само за еден натпревар не успеале да го израмнат најдобриот домашен рекорд во историјата на лигата.[44] Со завршен просек од 28,4 поени, 7,6 скока, 7,2 асистенции, 1,7 украдени топки и 1,2 блокади по натпревар, Џејмс станал првиот играч на Кавалирс кој ја освоил наградата МВП.[45]

Во плејофот, Кливленд ги минал со популарната "метла" Детроит Пистонс и Атланта Хокс во првите две рунди за да стигне до дуелот со Орландо Меџик во финалето на конференцијата.[46] Во првиот натпревар од серијата Џејмс постигнал 49 поени во поразот на Кливленд, а во вториот натпревар тој го постигнал победничкиот кош за израмнување на 1-1. Сепак Кавалирс ја загубиле серијата со 4-2.

Во февруари од сезоната 2009–2010, Џејмс бил присилен привремено да игра како плејмејкер поради големиот број на повредени бекови на Кавалирс.[47] Под неговото водство, Кливленд не го загубил моментумот, завршувајќи ја годината со најдобриот скор во лигата за втора сезона по ред.[48] Како резултат на делумно зголемените минути на паркетот како и на фактот што како плејмејкер почесто бил во контакт со топката, Џејмс го зголемил своето статистичко производство, во просек на 29,7 поени, 7,3 скока, 8,6 асистенции, 1,6 украдени топки и 1 блокада по натпревар со 50 проценти шут од игра што му донело уште една награда МВП, втора во кариерата.[49] На отворањето на плејофот, Кавалирс ги совладале Чикаго Булс за да изборат дуел против Бостон Селтикс во вториот круг.[50] Џејмс бил сериозно критикуван за тоа што не играл добро во натпреварот број 5 од серијата, шутирајќи со прецизност од само 20 проценти постигнувајќи само 15 поени од 14 шутеви.[51] Тимот го претрпел својот најголем пораз во историјата на франшизата.[52] Кавалирс официјално бил елиминиран од шесстиот натпревар, иако Џејмс имал учинок од 27 поени, 19 скокови, 10 асистенции и 9 изгубени топки.

2010-2014; Мајами ХитУреди

Во 2011-2012, Леброн Џејмс e прогласен за најкорисен играч во НБА лигата за 2011-2012 НБА сезона и со својот тим Мајами Хит ја освојува НБА титулата, што е воедно и првиот шампионски прстен за Леброн Џејмс. Тој e прогласен за најкорисен играч во финалната серија.

Летото 2012 година, со репрезентацијата на САД, Леброн Џејмс го освои златниот олимписки медал на Олимписките игри во Лондон, победувајќи ја во финалето репрезентацијата на Шпанија.

Во јануари 2013 година, со постигнатите кошеви на мечот помеѓу Мајами Хит и Голден Стејт Вориорс, Леброн Џејмс постана најмладиот играч во историјата на НБА кој постигнал 20.000 поени и 5.000 асистенции. На тој меч, Џејмс постигнал 25 поени, 10 асистенции и 7 скокови. Претходно, Џејмс постанал и најмладиот играч на НБА кој постигнал 1.000 поени, а потоа и 10.000 поени. Инаку, тој е тринаесеттиот кошаркар на НБА-лигата кој остварил 20.000 поени и 5.000 асистенции.[53] Леброн Џејмс ја добива наградата за најкорисен играч во НБА лигата за 2012-2013 година, и го води Мајами Хит до НБА финалето во кое ги победуваат Сан Антонио Спарс за да ја освојат НБА титулата втора година по ред. Повторно е прогласен за најкорисен играч во финалето.

2014-2018; Враќање во Кливленд КавалирсУреди

По враќањето во Кливленд во 2014, во февруари 2015 година, на натпреварот против Детроит Пистонс остварил 11 додавања, со што дошол до вкупно 6.142 додавања во кариерата, соборувајќи го рекордот на Скоти Пипен.[54] Таа година Леброн Џејмс го доведе својот тим до финалето на НБА лигата во 2015, во кое изгубија од страна на Голден Стејт Вориорс 4-2. Следната сезона Кавалирс ја завршија со 56 победи, што беше доволно за првото место во Источната Конференција. Во првата рунда на плејоф-от на Источната Конференција, Кавалирс ги победија Детроит Пистонс 4-0. Во втората рунда ги соборуваат Атланта Хокс 4-0, а пак во третата ги совладуваат Торонто Репторс 4-2 за да го добијат шампионатот на Источната Конференција и да преминат во НБА финалето. Во финалето повторно се соочуваат со Голден Стејт Вориорс, но овој пат ги победуваат 4-3 за да ја освојат првата титула во историјата на Кливленд. Леброн со просек од 29.7 поени, 11.3 скока, 8.9 асистенции, 2.3 блокади, и 2.6 yкрадени топки по натпревар во финалето, е првиот кошаркар во историјата на НБА лигата да е прв во сите пет статистички категории во НБА финале и ја добива наградата за најкорисен играч во НБА финалето.

НаводиУреди

 1. Pelton, Kevin (May 10, 2018). „LeBron or MJ? How the King is settling the GOAT debate“. ESPN. конс. October 24, 2019. 
 2. Botkin, Brad (January 2, 2019). „LeBron James had at least one thing right when he declared himself the greatest player of all time“. CBS Sports. конс. October 24, 2019. 
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Jones, Ryan (2003). King James: Believe the Hype. New York: St. Martin's Griffin. ISBN 978-0-312-34992-9. https://archive.org/details/kingjames00ryan. 
 4. Donegan, Lawrence (March 2, 2003). „America's most wanted“. The Guardian. конс. May 29, 2018. 
 5. 5,0 5,1 „LeBron James Biography“. JockBio.com. конс. May 23, 2010. 
 6. Nichols, Rachel (July 30, 2018). „LeBron James opens up on his new school, the Lakers and life's challenges“. ESPN. конс. July 31, 2018. 
 7. Covert, Colin. „Movie review: Band of brothers in 'More Than a Game'“, 15 октомври 2009.
 8. „Prospect Profile: LeBron James“. NBA.com. конс. March 4, 2013. 
 9. Winning one for Carter“, „Akron Beacon Journal“, 26 март 2000, стр. D8 (посет. 3 јули 2018 г). Шаблон:Free access
 10. 10,0 10,1 „LeBron James stats, details, videos, and news“. NBA.com. конс. May 27, 2017. 
 11. „2003 NBA Draft“. Basketball Reference. Sports Reference. конс. April 13, 2013. 
 12. 12,0 12,1 Thomas Neumann. „Twelve things you need to know on the 12th anniversary of LeBron James' NBA debut“, ESPN, 29 октомври 2015 (посет. 29 ноември 2019 г).
 13. Expectations for James more than met“, ESPN, 30 октомври 2003 (посет. 30 мај 2012 г).
 14. Stoudemire leads Suns with 23 points game recap ESPN.com, 30 октомври 2003
 15. LeBron has double-double in loss game recap ESPN.com, 29 ноември 2003
 16. Pierce's steal in final minute seals it game recap ESPN.com, 13 декември 2003
 17. Cavs halt slide, tie Celtics for 8th spot game recap ESPN.com, 27 март 2004
 18. „LeBron James: Player Info Page“. NBA.com. Архивирано од изворникот на May 16, 2007. конс. April 27, 2007.  Unknown parameter |url-status= ignored (помош)
 19. 20-5-5: Tyreke Evans makes rookie history“, News10/KXTV (посет. 13 април 2013 г).
 20. „2003–04 Cleveland Cavaliers“. Basketball Reference. Sports Reference. конс. April 27, 2007. 
 21. „2005 NBA All-Star Game“. Basketball Reference. Sports Reference. конс. February 4, 2018. 
 22. LeBron youngest to get triple-double in Cavs win game recap ESPN.com, 19 јануари 2005
 23. James youngest ever to score 50-plus game recap ESPN.com, 20 март 2005
 24. „2004–2005 Season“ (PDF). NBA. конс. June 2, 2012. 
 25. „2004–05 Cleveland Cavaliers“. Basketball Reference. Sports Reference. конс. April 29, 2007. 
 26. Sheridan, Chris (February 19, 2006). „LeBron and Pistons lead East to All-Star game win“. ESPN. конс. February 4, 2018. 
 27. James, Nash share Sporting News MVP award“, ESPN, 12 мај 2006 (посет. 5 мај 2007 г).
 28. James' playoff debut triple-double carries Cavs“, ESPN, 22 април 2006 (посет. 1 мај 2007 г).
 29. The NBA Realist (May 3, 2011). „Kobe Bryant vs. Lebron James: Game Winning Shots“. Chasing 23. Архивирано од изворникот на May 31, 2013. конс. June 1, 2013.  Unknown parameter |url-status= ignored (помош)
 30. „2006 NBA Playoffs Summary“. Basketball Reference. Sports Reference. конс. April 13, 2013. 
 31. Simmons, Bill (2009). The Book of Basketball. New York: ESPN Books. стр. 499. ISBN 9780345511768. https://archive.org/details/bookofbasketball00simm. 
 32. „2006–07 Cleveland Cavaliers“. Basketball Reference. Sports Reference. конс. April 29, 2007. 
 33. LeBron bewilders Pistons as Cavaliers inch closer to NBA finals“, ESPN, 1 јуни 2007 (посет. 31 мај 2007 г).
 34. Allen's flurry of 3s help East hold on for All-Star win“, ESPN, 18 февруари 2008 (посет. 4 февруари 2018 г).
 35. Starkey, Mike (March 21, 2008). „LeBron James becomes Cleveland Cavaliers all-time scoring leader“. cleveland.com. конс. February 4, 2018. 
 36. Haberstroh, Tom (December 26, 2012). „LeBron James: 'Scoring not my job'. ESPN. конс. February 4, 2018. 
 37. „2007–08 NBA Standings“. Basketball Reference. Sports Reference. конс. February 18, 2013. 
 38. „2008 NBA Playoffs Summary“. Basketball Reference. Sports Reference. конс. April 13, 2013. 
 39. Pierce, James duke it out as Celtics close out Cavs in Game 7“, ESPN, 19 мај 2008 (посет. 18 февруари 2013 г).
 40. LeBron ponovio Jabbara
 41. NBA liga brisala Jamesu posljednji triple-double učinak
 42. „Howard, Bryant headline 2008–09 NBA All-Defensive First Team“. NBA.com. May 6, 2009. Архивирано од изворникот на May 8, 2009.  Unknown parameter |url-status= ignored (помош)
 43. Simmons, Bill (2009). The Book of Basketball. New York: ESPN Books. стр. 477. ISBN 9780345511768. https://archive.org/details/bookofbasketball00simm. 
 44. LeBron sits as Cavs fail to match best home record“, 16 април 2009 (посет. 18 февруари 2013 г).
 45. „James outdistances Bryant in winning Kia MVP award“. NBA.com. May 4, 2009. Архивирано од изворникот на May 7, 2009. конс. May 4, 2009.  Unknown parameter |url-status= ignored (помош)
 46. „2009 NBA Playoffs Summary“. Basketball Reference. Sports Reference. конс. April 13, 2013. 
 47. Schmitt Boyer, Mary (February 5, 2010). „Cleveland Cavaliers star LeBron James glad point-guard assignment is temporary“. cleveland.com. конс. July 18, 2013. 
 48. „2009–10 NBA Season Summary“. Basketball Reference. Sports Reference. конс. July 18, 2010. 
 49. „LeBron James Wins NBA's 2009–10 Most Valuable Player Award“. Cleveland Cavaliers Official Website. May 2, 2010. конс. February 4, 2018. 
 50. LeBron's triple-double not enough as Celtics move on to face Magic“, ESPN, 13 мај 2010 (посет. 15 јули 2010 г).
 51. Moore, Matt (May 11, 2010). „NBA Playoffs Celtics Cavs Game 5: Celtics dominate as LeBron James fails in the big time“. NBC Sports. конс. July 3, 2012. 
 52. Celtics hand Cavaliers worst home playoff loss in team history“, ESPN, 11 мај 2010 (посет. 15 јули 2010 г).
 53. „Леброн испиша историја“, Дневник, година XVII, број 5 068, 18 јануари 2013, стр. 25.
 54. „Џејмс со нов рекорд - 6,142 асистенции“, Утрински весник, година XVI, број 4720, четврток, 26 февруари 2015, стр. 20.

Надворешни врскиУреди