Отвори го главното мени

Хаким Абдул Олајџувон (21 јануари 1963 во Лагос) — пензиониран американско-нигериски професионален кошаркар кој настапувал за екипите на Хјустон Рокетс (1984–2001) и Торонто Репторс (2001–2002) во НБА. Олајџувон играл на позицијата центар и има освоено два последователни шампионски прстени во НБА со екипата на Хјустон во 1994 и 1995. Во 2008 бил примен во НБА куќата на славните, а во 2016 влегол и во ФИБА куќата на славните. Со своите 213 см висина, Олајџувон се смета за еден од најдобрите центри на сите времиња кои настапувале во НБА.[1] Неговиот прекар „The Dream“ го добил бидејќи забивал толку лесно што личело „како во сон“.[2]

Хаким Олајџувон
Hakeemsigningautocropped.jpg
Олајџувон дели автограми
Лични информации
Роден на21 јануари 1963 (1963-01-21) (56 г.)
Лагос, Нигерија
НационалностНигериец / Американец
Височина7 ст 0 ин (2.13 м)
Тежина255 lb (116 kg)
Информации за кариера
КолеџХјустон (1981–1984)
НБА драфт1984 / Круг: 1 / Избор: 1st вкупно
Одбран од Хјустон Рокетс
Професионална кариера1984–2002
Историја на кариера
1984–2001Хјустон Рокетс
2001–2002Торонто Репторс
Значајни моменти од кариерата и награди
 • 2× НБА шампион (1994, 1995)
 • МВП на финале (1993, 1994)
 • Најкорисен играч (1993)
 • 12× НБА Ол Стар (1985–1990, 1992–1997)
 • 6× Прв НБА петорка (1986–1988, 1992, 1993, 1996)
 • 3× Втора НБА петорка (1985, 1989, 1995)
 • 3× Трета НБА петорка (1990, 1994, 1998)
 • 2× НБА Одбранбен играч на годината (1992, 1993)
 • 5× Прва одбранбена НБА петорка (1986, 1987, 1989, 1992, 1993)
 • 4× Втора одбранбена НБА петорка (1984, 1990, 1995, 1996)
 • Прва НБА дебитантска петорка (1984)
 • 2x Најмногу скокови во НБА сезона (1988, 1989)
 • 3× Најмногу блокади во НБА сезона (1989, 1990, 1992)
 • Најмногу блокади во историја на НБА
 • Бр. 34 повлечен од Хјустон Рокетс
 • 50-те Најдобри играчи во историјата на НБА
Статистика НБА на кариера
Поени26,946 (21.8 по натпревар)
Скокови13,747 (11.1 по натпревар)
Блокади3,830 (3.1 по натпревар)
Basketball Hall of Fame as player
FIBA Hall of Fame as player

Роден во Лагос, Нигерија, Олајџувон заминал во САД да настапува за универзитетот во Хјустон под водство на тренерот Гај Луис. Олајџувон бил одбран како прв пик на драфтот во 1984 од страна на Хјустон Рокетс, пред играчи како Мајкл Џордан, Чарлс Баркли, и Џон Стоктон, кои исто така учествувале на драфтот таа година. Дуото Олајџувон и неговиот соиграч Ралф Самсон (2,24 м) биле познати како „кулите близначки“ и ја однеле екипата на Хјустон во финалето од 1986, каде загубиле од Бостон Селтикс со 4–2. Откако Самсон заминал во Голден Стејт Вориорс, Олајџувон станал предводник на Рокетс и бил два пати најдобар скокач во НБА (1989 и 1990) и три пати со најмногу блокади (1990, 1991, и 1993).

Иако Олајџувон за малку ќе бил разменет во друга екипа поради разликите околу продолжување на неговиот договор со управата, тој останал во Хјустон и во сезоната 1993–94 станал најкорисен играч на сезоната, МВП на финале, и одбранбен играч на годината во НБА. Следната сезона ја одбранил шампионската титула во НБА, а во финалињата неговата екипа славела победи против Њујорк Никс и Орландо Меџик. Олајџувон бил член на кошаркарската репрезенрација на САД со која освоил злато на олимпијадата во 1996. Бил избран помеѓу 50-те Најдобри играчи во историјата на НБА, а кариерата ја завршил како играч со најмногу блокади во историјата на НБА (3,830) и еден од четворицата кошаркари што забележал кводрупл-дабл (преку 10 поени, скокови, асистенции, и блокади на натпревар).

Титули и признанијаУреди

 • 2× НБА шампион (1994, '95)
 • МВП на финале (1994, '95)
 • Најкорисен играч (1994)
 • 2× Одбранбен играч на годината (1993, '94)
 • 6× Прва НБА петорка (1987, '88, '89, '93, '94, '97)
 • 3× Втора НБА петорка ('86, '90, '96)
 • 3× Трета НБА петорка (1991, '95, '99)
 • 5× Прва одбранбена НБА петорка ('87, '88, '90, '93, '94)
 • 4× Втора одбранбена НБА петорка ('85, '91, '96, '97)
 • 12× Ол-Стар
 • Златен олимписки медал (1996)
 • Еден од 50-те Најдобри играчи во историјата на НБА (1996).

НБА статистикаУреди

Сезона во која Олајџувон освоил НБА шампионат
* Најмногу во лига
Зацрнето Најмногу во кариера

Регуларен делУреди

Сезона Возраст Екипа GP GS MIN FG% 3P% FT% OFF DEF REB AST STL BLK TOV PF PTS
1984–85 22 Хјустон 82* 82* 35.5 .538 .613 5.4 6.5 11.9 1.4 1.2 2.7 2.9 4.2 20.6
1985–86 23 Хјустон 68 68 36.3 .526 .645 4.9 6.6 11.5 2.0 2.0 3.4 2.9 4.0 23.5
1986–87 24 Хјустон 75 75 36.8 .508 .200 .702 4.2 7.2 11.4 2.9 1.9 3.4 3.0 3.9 23.4
1987–88 25 Хјустон 79 79 35.8 .514 .000 .695 3.8 8.3 12.1 2.1 2.1 2.7 3.1 4.1 22.8
1988–89 26 Хјустон 82* 82* 36.9 .508 .000 .696 4.1 9.4 13.5* 1.8 2.6 3.4 3.4 4.0 24.8
1989–90 27 Хјустон 82* 82* 38.1 .501 .167 .713 3.6 10.4 14.0* 2.9 2.1 4.6* 3.9 3.8 24.3
1990–91 28 Хјустон 56 50 36.8 .508 .000 .769 3.9 9.8 13.8 2.3 2.2 3.9* 3.1 3.9 21.2
1991–92 29 Хјустон 70 69 37.7 .502 .000 .766 3.5 8.6 12.1 2.2 1.8 4.3 2.7 3.8 21.6
1992–93 30 Хјустон 82 82* 39.5 .529 .000 .779 3.5 9.6 13.0 3.5 1.8 4.2* 3.2 3.7 26.1
1993–94† 31 Хјустон 80 80 41.0 .528 .421 .716 2.9 9.1 11.9 3.6 1.6 3.7 3.4 3.6 27.3
1994–95† 32 Хјустон 72 72 39.6 .517 .188 .756 2.4 8.4 10.8 3.5 1.8 3.4 3.3 3.5 27.8
1995–96 33 Хјустон 72 72 38.8 .514 .214 .724 2.4 8.4 10.9 3.6 1.6 2.9 3.4 3.4 26.9
1996–97 34 Хјустон 78 78 36.6 .510 .313 .787 2.2 7.0 9.2 3.0 1.5 2.2 3.6 3.2 23.2
1997–98 35 Хјустон 47 45 34.7 .483 .000 .755 2.5 7.3 9.8 3.0 1.8 2.0 2.7 3.2 16.4
1998–99 36 Хјустон 50* 50* 35.7 .514 .308 .717 2.1 7.4 9.6 1.8 1.6 2.5 2.8 3.2 18.9
1999–00 37 Хјустон 44 28 23.8 .458 .000 .616 1.5 4.8 6.2 1.4 0.9 1.6 1.7 2.0 10.3
2000–01 38 Хјустон 58 55 26.6 .498 .000 .621 2.1 5.3 7.4 1.2 1.2 1.5 1.4 2.4 11.9
2001–02 39 Торонто 61 37 22.6 .464 .000 .560 1.6 4.4 6.0 1.1 1.2 1.5 1.6 2.4 7.1
Просек 1,238 1,186 35.7 .512 .202 .712 3.3 7.8 11.1 2.5 1.7 3.1 3.0 3.5 21.8
Разигрување 145 140 39.6 .528 .222 .719 3.2 7.9 11.2 3.2 1.7 3.3 2.9 3.9 25.9
Ол-Стар 12 8 23.2 .409 1.000 .520 3.2 4.7 7.8 1.4 1.3 1.9 2.2 2.6 9.8

НаводиУреди

 1. Ruley, Clayton. Top Five Centers in NBA History, geoclan.com, accessed January 3, 2007.
 2. Hakeem Encyclopedia C-D

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со: