Бруклин Нетс (англиски: Brooklyn Nets) се професионален кошаркарски тим кој игра во НБА во Атлантската дивизија од Источната Конференција. Тие моментално се сместени во населбата Бруклин во Њујорк, а домашна арена им е Барклејс Центарот. Тимот претходно 35 сезони настапувал во Њу Џерси, а од натпреварувачката сезона 2012/2013 се преселиле во новата арена.[1]

Бруклин Нетс
Бруклин Нетс лого
Бруклин Нетс лого
Конференција Источна Конференција
Дивизија Атлантска дивизија
Основан 1967 (Приклучени кон НБА во 1976)
Историја Њу Џерси Американс
1967–1968
Њујорк Нетс
1968–1977
Њу Џерси Нетс
1977–2011
Бруклин Нетс
2012-сѐ уште
Арена Барклејс Центар
Град Бруклин, Њујорк
Тимски бои темносина, црвена, сребрена, бела
                   
Сопственик/ци Михаил Прокхоров
Џеј-Зи
Генерален менаџер Били Кинг
Тренер Ејвори Џонсон
Шампиони АБА: 2 (1974, 1976)
НБА: 0
Конференциски титули 2 (2002, 2003)
Дивизиски титули АБА: 1 (1974)
НБА: 4 (2002, 2003, 2004, 2006)
Мрежно место brooklynnets.com
Дома jersey
Team colours
Дома
Гости jersey
Team colours
Гости


Состав

уреди
Име Години Држава Височина Позиција
ЛаМаркус Алдриџ 36   САД 2.11м Центар/Крилен Центар
Брус Браун 25   САД 1.93м бек/крило
Џевон Картер 26   САД 1.85м плејмеркер/бек
Ник Клекстон 22   САД 2.10м Центар/Крилен Центар
Сет Кари 31   САД 1.88м плејмејкер/бек
Дејвид Дјук Jr. 22   САД 1.93м плејмејкер/бек
Андре Друмонд 28   САД 2.08м Центар
Кевин Дјурент 33   САД 2.08м крило/Крилен Центар
Кеслер Едвардс 21   САД 2.01м крило
Блејк Грифин 32   САД 2.06м Крилен Центар
Џо Херис 30   САД 1.98м крило/бек
Кајри Ирвинг 29   САД 1.88м плејмејкер/бек
Џејмс Џонсон 34   САД 2.01м бек/Крилен Центар
Пети Милс 33   Австралија 1.83м плејмејкер/бек
Деј'Рон Шарп 20   САД 2.06м Крилен Центар
Бен Симонс 25   Австралија 2.11м плејмејкер/Крилен Центар
Камерон Томас 20   САД 1.91 бек

Наводи

уреди
  1. „Jay Z: NBA Nets Renamed 'Brooklyn Nets'. My Fox NY. 26 септември 2011. Архивирано од изворникот на 2011-09-27. Посетено на 26 септември 2011.

Надворешни врски

уреди