Кливленд Кавалирс

Кливленд Кавалирс (англиски: Cleveland Cavaliers) е американска кошаркарска екипа од Кливленд (Охајо). Настапуваат во Централната дивизија од Источната Конференција на НБА лигата. Во НБА пристапиле во 1970 година со проширувањето на бројот на клубови. Домашен терен им е Квикен Лоанс Арената.

Кливленд Кавалирс
Кливленд Кавалирс лого
Кливленд Кавалирс
лого
Конференција Источна Конференција
Дивизија Централна дивизија
Основан 1970
Историја Кливленд Кавалирс (1970-сѐ уште)
Арена Квикен Лоанс Арена
Град Кливленд (Охајо)
Тимски бои               
Сопственик/ци Ден Гилберт
Генерален менаџер Мајк Генси
Тренер Џеј.Би Бикерстаф
Шампиони 1 (2016)
Конференциски титули 1 (2007)
Дивизиски титули 3 (1976, 2009, 2010)
Пензионирани броеви 6 (7, 22, 25, 34, 42, 43, MIC)
Мрежно место cavs.com
Дома jersey
Team colours
Дома
Гости jersey
Team colours
Гости


Оваа организација нема богата кошаркарска традиција. Врвот на својата популарност го достигнале во времето кога Леброн Џејмс бил во нивните редови (2003-2010). Под негово водство стигнале до финалето во 2007 година,[1] каде загубиле од Сан Антонио Спарс со максимални 4-0. Во моментов нивни најдобар играч е младиот Кајри Ирвинг, а тренер им е Мајк Браун.

Кавалирс се сопственици и на еден непопуларен рекорд во НБА со 26 последователни порази во сезоната 2010/11, веднаш по заминувањето на Леброн.[2]

Состав

уреди
Име Години Држава Височина Позиција
Џерет Ален 23   САД 2.08м Центар
Ед Дејвис 32   САД 2.08м Крилен Центар/Центар
Дериус Гарланд 22   САД 1.85м плејмејкер
Брендон Гудвин 26   САД 1.83м плејмејкер
Карис ЛаВерт 27   САД 1.98м крило/бек
Кевин Лав 33   САД 2.03м Крилен Центар/Центар
Лаури Марканен 24   Финска 2.11м крило/Крилен Центар
Еван Мобли 20   САД 2.11м Крилен Центар/Центар
Арџеј Нембхард 22   САД 1.93м плејмејкер/бек
Ајзак Окоро 21   САД 1.96м бек/крило
Џеди Осман 26   Турција 2.01м крило
Ражон Рондо 36   САД 1.85м плејмејкер
Колин Сехстон 23   САД 1.85м бек/плејмејкер
Ламар Стивенс 24   САД 1.98м крило
Дин Вејд 25   САД 2.06м крило/Крилен Центар
Дилан Виндлер 25   САД 1.98м бек/крило

Наводи

уреди
  1. „Кливленд Кавалирс за првпат се пласираше во НБА финалето“. Нет Прес. 3 јуни 2007. Посетено на 30-05-2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)[мртва врска]
  2. Joey Morona, cleveland.com. „Sloppy from start to finish, Cleveland Cavaliers drop 26th straight, 103-94, to Detroit“. cleveland.com. Посетено на 2013-03-18.

Надворешни врски

уреди