НБА сезона 2003-2004

Сезоната 2003-2004 во НБА лигата била 58-мото издание на НБА првенството. Сезоната завршила со победа на Детроит Пистонс, кој во НБА финалето ги поразиле Лос Анџелес Лејкерс со 4-1.

НБА 2003-2004
Детали за натпреварувањето
Спорт Basketball pictogram.svg Кошарка
Организатор НБА
Период од: 28 октомври 2003
до: 15 јуни 2004
Екипи 29 (во 4 групи)
Титули
МВП Кевин Гарнет
Најдобар тренер Хуби Браун
Најдобар стрелец Трејси МекГрејди
МВП на финалето Чонси Билапс
следна →     ← претходна

Екипи учесничкиУреди

НБА ДрафтУреди

НБА Драфотот 2003 се одржал на 26 јуни 2003 во театарот на Медисон Сквер Гарден во Њујорк. Прв пик на драфтот бил Леброн Џејмс избран од Кливленд Кавалирс. Инаку драфтот од 2003 година е познат како еден од најсилните драфтови во НБА лигата бидејќи понудил голем број на талентирани играчи кој подоцна доминирале во лигата и во американската репрезентација како: Џејмс, Двејн Вејд, Кармело Ентони и Крис Бош. Дури четири од првите пет пика на драфтот подоцна успеале да го освојат НБА првенството (освен Кармело Ентони).

Првите 10 пикови на драфтот 2003 во првата рунда

= Ол-Стар
Пик Играч Нац. Екипа НБА Колеџ/екс екипа
1 Леброн Џејмс (К)   САД Кливленд Кавалирс Сент Винсент Сент Мери
2 Дарко Миличиќ (КЦ/Ц)   Србија и Црна Гора Детроит Пистонс (преку Мемфис) Хемофарм (Србија и Црна Гора)
3 Кармело Ентони (К)   САД Денвер Нагетс Сиракјуз
4 Крис Бош (КЦ/Ц)   САД Торонто Репторс Џорџија Тех
5 Двејн Вејд (Б)   САД Мајами Хит Маркет
6 Крис Каман (Ц)   САД
  Германија
Лос Анџелес Клиперс Централ Мичиген
7 Кирк Хајнрих (П)   САД Чикаго Булс Канзас
8 Ти Џеј Форд (П)   САД Милвоки Бакс (преку Атланта) Тексас
9 Мајкл Свитни (КЦ)   САД Њујорк Никс Џорџтаун
10 Џарвис Хејес (К/Б)   САД Вашингтон Визардс Џорџија

Завршна табела во регуларниот дел од сезонатаУреди

Источна конференцијаУреди

Атлантска дивизија

G V P % GB
1.   Њу Џерси Нетс (3) 82 47 35 57,3 -
2.   Мајами Хит (4) 82 42 40 51,2 5
3.   Њујорк Никс (7) 82 39 43 47,6 8
4.   Бостон Селтикс (8) 82 36 46 43,9 11
5.   Филаделфија 76ерс 82 33 49 40,2 14
6.   Вашингтон Визардс 82 25 57 30,5 22
7.   Орландо Меџик 82 21 61 25,6 26

Централна дивизија

G V P % GB
1.   Индијана Пејсерс (1) 82 61 21 74,4 -
2.   Детроит Пистонс (2) 82 54 28 65,9 7
3.   Њу Орлеанс Хорнетс (5) 82 41 41 50,0 20
4.   Милвоки Бакс (6) 82 41 41 50,0 20
5.   Кливленд Кавалирс 82 35 47 42,7 26
6.   Торонто Репторс 82 33 49 40,2 28
7.   Атланта Хокс 82 28 54 34,1 33
8.   Чикаго Булс 82 23 59 28,0 38

Западна конференцијаУреди

Среднозападна дивизија

G V P % GB
1.   Минесота Тимбервулфс (1) 82 58 24 70,7 -
2.   Сан Антонио Спарс (3) 82 57 25 69,5 1
3.   Далас Маверикс (5) 82 52 30 63,4 6
4.   Мемфис Гризлис (6) 82 50 32 61,0 8
5.   Хјустон Рокетс (7) 82 45 37 54,9 13
6.   Денвер Нагетс (8) 82 43 39 52,4 15
7.   Јута Џез 82 42 40 51,2 16

Тихоокеанска дивизија

Н П % GB
1.   Л.А. Лејкерс (2) 82 56 26 68,3 -
2.   Сакраменто Кингс (4) 82 55 27 67,1 1
3.   Портланд Т. Блејзерс 82 41 41 50,0 15
4.   Сиетл Суперсоникс 82 37 45 45,1 19
5.   Голден Ст. Вориорс 82 37 45 45,1 19
6.   Финикс Санс 82 29 53 35,4 27
7.   Л.А. Клиперс 82 28 54 34,1 28

ПлејофУреди

  Прво коло Полуфинале на конференција Финале на конференција НБА финале
                                     
1    Мин. Тимбервулфс 4  
8    Денвер Нагетс 1  
  1    Мин. Тимбервулфс 4  
  4    Сакраменто Кингс 3  
4    Сакраменто Кингс 4
5    Далас Маверикс 1  
  1    Мин. Тимбервулфс 2  
Западна конференција
  2    Л.А. Лејкерс 4  
3    Сан Антонио Спарс 4  
6    Мемфис Гризлис 0  
  3    Сан Антонио Спарс 2
  2    Л.А. Лејкерс 4  
2    Л.А. Лејкерс 4
7    Хјустон Рокетс 1  
  З2    Л.А. Лејкерс 1
  И3    Детроит Пистонс 4
1    Индијана Пејсерс 4  
8    Бостон Селтикс 0  
  1    Индијана Пејсерс 4
  4    Мајами Хит 2  
4    Мајами Хит 4
5    Њу Орлеанс Хорнетс 3  
  1    Индијана Пејсерс 2
Источна конференција
  3    Детроит Пистонс 4  
3    Детроит Пистонс 4  
6    Милвоки Бакс 1  
  3    Детроит Пистонс 4
  2    Њу Џерси Нетс 3  
2    Њу Џерси Нетс 4
7    Њујорк Никс 0  

Екипа победникУреди

Првак на НБА 2003-2004

 

Детроит Пистонс
(3º титула)

СтатистикаУреди

Категорија Играч Екипа Стат
Бодови по натпревар Трејси МекГрејди Орландо Меџик 28,0
Скокови по натпревар Кеви Гарнет Минесота Тимбервулвс 13,9
Асистенции по натпревар Џејсон Кид Њу Џерси Нетс 9,2
Украдени топки по натпревар Бајрон Дејвис Њу Орлеанс Хорнетс 2,4
Блокади по натпревар Тио Ретлиф Протланд Трејлблејзерс 3,6
FG% Шекил О’Нил Лос Анџелес Лејкерс 58,4
FT% Предраг Стојаковиќ Сакраменто Кингс 92,7
3FG% Антони Пилер Сакраменто Кингс 48,2

НаградиУреди

Надворешни врскиУреди