Индиана Пејсерс (на англиски: Indiana Pacers) — американски професионален кошаркарски тим со седиште во Индијанаполис, Индијана. Пејсерс се натпреварува во Националната кошаркарска асоцијација (НБА) како член на Централната дивизија на Источна конференција. Клубот Пејсерс првпат бил основан во 1967 година како член на Американската кошаркарска асоцијација (АБА) и станал член на НБА во 1976 година како резултат на спојувањето на АБА-НБА. Тие ги играат своите домашни натпревари во салата "Банкарс Лајф Филдхаус". Тимот е именуван според историјата на Индијана со трката Индијанаполис 500 на тркачки автомобили како и со трките со коњски кочии.

Индијана Пејсерс
Индијана Пејсерс лого
Индијана Пејсерс лого
Конференција Источна Конференција
Дивизија Централна дивизија
Основан 1967
Историја
Арена Банкарс Лајф Филдхаус
Град Индијанаполис, Индијана
Тимски бои                    
Сопственик/ци Херберт Сајмон
Генерален менаџер Чед Бјуканен
Тренер Нејт МекМилан
Шампиони 3 (1970, 1972, 1973) (во АБА)
Конференциски титули 1 (2000)
Дивизиски титули 9 (1969, 1970, 1917 во АБА; 1995, 1999, 2000, 2004, 2013, 2014 во НБА)
Пензионирани броеви 5 (30, 31, 34, 35, 529)
Мрежно место pacers.com
Дома jersey
Team colours
Дома
Гости jersey
Team colours
Гости


Индијана Пејсерс освоиле три првенства, сите во АБА. Пејсерс биле шампиони во Источната дивизија на НБА во 2000 година. Тимот е освојувач на девет дивизиски титули. Шест играчи на од куќата на славните - Реџи Милер, Крис Мулин, Алекс англиски, Мел Даниелс, Роџер Браун и Џорџ Мекгинис - играле за Индијана Пејсерс повеќе сезони.