НБА финале 2011 била серија натпревари до четири добиени со која бил одреден НБА шампионот за сезоната 2010-2011. Во финалето играле шампионот на западната конференција, Далас Маверикс, и шампионот на источната конференција, Мајами Хит. Маверикс ги победиле Хит во серијата со 4-2, и ја освоиле својата прва НБА титула во историјата на франшизата. За МВП на финалето бил избран германецот Дирк Новицки, така тој станал вториот Европеец кој ја освоил оваа награда, после Тони Паркер (2007).[2] Инаку серијата исто така претставувала реприза од финалето во 2006, во кое Хит победиле во 6 натпревари, откако претходно во текот на серијата Далас воделе со 2-0.[2]

НБА финале 2011
ТимТренерПобеди
Далас Далас Маверикс Рик Карлајл 4
Мајами Мајами Хит Ерик Сполстра 2
Дата: 31 мај–12 јуни
МВП:Германија Дирк Новицки[1]
(Далас Маверикс)
Источно Финале: Булс-Хит 1–4
Западно Финале: Маверикс-Тандер 4–1
 < 2010
НБА финале
 < 2012

Серијата започнала на 31 мај а завршила на 12 јуни 2011. Се играла по форматот 2-3-2, со тоа што Мајами Хит имале предност први да играат на домашен терен; тие биле домаќини на натпреварите 1, 2, и 6, а исто така би биле домаќини и доколку би се играл и седми натпревар.

Пред почетокот на серијата Хит биле големи фаворити [3][4] со нивните ново пристигнати ѕвезди, ЛеБрон Џејмс и Крис Бош заедно со Двејн Вејд. Сепак, наместо тоа Далас Маверикс станале првиот тим во историјата на НБА кој ја освоил титулата во 2-3-2 форматот влегувајќи во натпреварот 3 со резултат 1-1, го изгубил третиот натпревар од серијата, и сепак победил во Финалето. Во претходните 11 пати, победникот од натпреварот 3 бил победник и во финалето.[5]

Позадина уреди

За двете екипи, Маверикс и Хит ова бил второ појавување во НБА финалињата, по нивниот меѓусебен двобој во 2006. Така ова финале претставувало реприаза на финалето во 2006, во кое победила екипата на Мајами после шест натпревари.[6][7]

Ова било првпат после споменатото финале во 2006 година, Лос Анџелес Лејкерс или Сан Антонио Спарс да не ја претставуваат Западната конференција и само вторпат во последните 12 години, исто така ова било 13-тото последователно НБА финале во кое шампионот од Западната конференција дошол од Калифорнија или Тексас. Исто така за првпат после 1998, Коби Брајант, Шекил О’Нил или Тим Данкан да не се појават во едно НБА финале.

Бидејќи Хит имале подобар учинок од Маверикс во регуларниот дел од сезоната, тие имале предност на домашен терен и ова било вторпат Источната конференција да има предност на домашен терен за време на финалето после завршувањето на ерата на Мајкл Џордан во 1998 (Бостон имале предност на домашен терен во финалето во 2008). Ова исто така било првпат после 1995, тимот од Источната конференција да изгуби во финалето и покрај предноста на домашен терен.

Учеството на Маверикс исто така значело дека три од четирите главни професионални спортски првенства се играле во Далас во временски период од 8 месеци, со тоа што 2010 Светска Серија и Супер Бол XLV, двете се одржаа во близина на Арлингтон.[8]

НБА финалето 2011 било обележано како прво финале (натпреварот 1) што се играло и во месецот мај после 1986. Исто така за првпат финалната серијата започнала во вторник после финалето 1990 (случајно и таа серија го имала истиот формат вторник-четврток-недела како и оваа). Во последните години НБА финалето започнувало во четврток, но оваа година започнало во вторник, поради тоа што двете конференциски финалиња биле завршени после само пет натпревари.

Покрај другите играчи од двата тима, само Дирк Новицки и Џејсон Тери од Далас, и Двејн Вејд и Јудонис Хаслем од Мајами, се појавиле во финлето 2006 во истиот тим како и тогаш. Центарот на Хит Ерик Дампије играл за Далас во 2006. Џуван Хауард и Шон Мерион имале играно и за Маверикс и за Хит во нивната кошаркарска кариера. Еди Хаус, Жидрунас Иглаускас, ЛеБрон Џејмс и Џејсон Кид се имаат појавено во некое НБА финале, но со други тимови, со тоа што само Хаус (како член на шампионскиот тим на Бостон Селтикс во 2008), Вејд и Хаслем имаат освоено шампионски прстен. Тренерот на Маверикс Рик Карлајл ја освоил титулата како резерва во шампионскиот тим на Селтикс во 1986.

Патот до финалето уреди

Далас Маверикс (Западен конференциски шампион) Мајами Хит (Источен конференциски шампион)
Југозападна Дивизија Поб. Заг. Поб% НЗ Дом. Гос. Див.
c-  Сан Антонио Спарс 61 21 .744 36–5 25–16 10–6
x-  Далас Маверикс 57 25 .695 4 29–12 28–13 8–8
x-  Њу Орлеанс Хорнетс 46 36 .561 15 28–13 18–23 9–7
x-  Мемфис Гризлис 46 36 .561 15 30–11 16–25 8–8
  Хјустон Рокетс 43 39 .524 18 25–16 18–23 5–11

3. носител на западот, 5-ти најдобар лигашки учинок

Регуларна сезона
Југоисточна Дивизија Поб. Заг. Поб% НЗ Дом. Гос. Див.
y-  Мајами Хит 58 24 .707 30–11 28–13 13–3
x-  Орландо Меџик 52 30 .634 6 29–12 23–18 11–5
x-  Атланта Хокс 44 38 .537 14 24–17 20–21 9–7
  Шарлот Бобкетс 34 48 .415 24 21–20 13–28 4–12
  Вашингтон Визардс 23 59 .280 35 20–21 3–38 3–13

2. носител на истокот, 3-ти најдобар лигашки учинок

Ги победиле (6)   Портланд Т. Блејзерс, 4–2 Прва рунда Ги победиле (7)   Филаделфија 76ерс, 4–1
Ги победиле (2)   Л.А. Лејкерс, 4–0 Конференциско полуфинале Ги победија (3)   Бостон Селтикс, 4–1
Ги победиле (4)   Оклахома Тандер, 4–1 Конференциско финале Ги победиле (1)   Чикаго Булс, 4–1

Серија од регуларната сезона уреди

27 ноември 2010 Извештај   Мајами Хит 95,   Далас Маверикс 106    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
20 декември 2010 Извештај   Далас Маверикс 98,   Мајами Хит 96    Американ Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида

Натпревари уреди

Натпревар 1 уреди

Мајами
31 мај 2011
Далас Маверикс   84 – 92
Извештај
  Мајами Хит
Американ Еирлајнс Арена (20.003 гледачи)
Новицки0 27 Поени 24 0Џејмс
Мерион0 10 Скокови 10 0Вејд
Кид0 05 Асистенции 06 0Вејд

Мајами Хит води во серијата со 1-0

Процентот на погодени шутеви од 28.6% на Хит за време на првата четвртина ги одвело Маверикс до 8 поени предност на почетокот во третата четвртина. Од тогаш Хит се промениле и ги надиграле Маверикс со серија 22-10 влегле во четвртата четвртина со резултат од 65-61. Крилниот центар на Маверикс, Дирк Новицки се повредил на четири минути пред крајот на натпреварот, но останал да игра, носејќи завој за да ја држи скинатата тетива.[9] Покрај тоа што имале процент на погодени шутеви под нивниот просек, бекот Двејн Вејд и крилото ЛеБрон Џејмс од Мајами соработувале добро на дефанзивен и на офанзивен план во четвртата четвртина и му ја донеле првата победа на Хит во ова НБА финале. Конечен резултат Мајами Хит-Далас Маверикс 92-84.[10]

  Далас Маверикс

Играч ПОЗ МИН ПОЕ СКО АСИ УКР БЛО ИЗГ Ш/И Ш/3 СФ ЛИЧ
Стартери
  Шон Мерион
K
35:20
16
10
4
1
1
3
6/12
0/0
4/5
1
  Дирк Новицки
40:27
27
8
2
0
0
2
7/18
1/2
12/12
4
  Тајсон Чендлер
Ц
33:47
9
4
2
1
2
2
3/4
0/0
3/5
5
  Дешон Стивенсон
Б
14:26
6
2
0
0
1
0
2/3
2/3
0/0
2
  Џејсон Кид
П
36:25
9
4
6
0
1
3
3/8
3/7
0/0
0
Резерви
  Џејсон Тери
Б
32:30
12
1
1
0
0
1
3/10
3/7
3/4
2
  Хуан Хосе Бареа
П
18:09
2
0
3
1
0
0
1/8
0/0
0/0
2
  Предраг Стојаковиќ
К
14:43
0
0
0
2
0
0
0/3
0/3
0/0
3
  Брендан Хејвуд
Ц
14:13
3
7
0
1
3
0
0/1
0/0
3/6
3

  Мајами Хит

Играч ПОЗ МИН ПОЕ СКО АСИ УКР БЛО ИЗГ Ш/И Ш/3 СФ ЛИЧ
Стартери
  Леброн Џејмс
K
45:15
24
9
5
1
0
1
9/16
4/5
2/2
4
  Крис Бош
38:55
19
9
3
0
1
0
5/18
9/12
0/0
3
  Џоел Ентони
Ц
17:52
0
3
0
0
1
1
0/1
0/0
0/0
2
  Двејн Вејд
Б
38:05
22
10
6
0
2
3
9/19
2/4
2/5
1
  Мајк Биби
П
14:06
0
0
3
2
0
0
0/4
0/4
0/0
1
Резерви
  Јудонис Хаслем
КЦ
29:34
7
6
1
1
0
2
3/8
0/0
1/1
5
  Марио Чалмерс
П
28:24
12
1
1
1
0
2
3/8
3/7
3/4
1
  Мајк Милер
Б/К
20:12
6
5
1
0
0
1
2/5
2/4
0/0
4
  Џувејн Хауард
К
07:37
2
3
0
0
0
0
0/1
0/0
2/2
0

Натпревар 2 уреди

Мајами
2 јуни 2011
Далас Маверикс   95 – 93
Извештај
  Мајами Хит
Американ Еирлајнс Арена (20.003 гледачи)
Новицки0 24 Поени 36 0Вејд
Новицки0 11 Скокови 08 0Џејмс, Бош
Тери, Кид0 05 Асистенции 06 0Вејд

Серијата е изедначена, 1-1

Враќањето на Маверикс по 15 бода негатива бил најголемиот во НБА финалињата после враќањето на Селтикс од 24 бода негатива против Лејкерс во финалето 2008 во натпреварот 4.[11] Со оваа победа Маверикс ја прекинале серијата на Хит од 9 победи по ред на домашен терен, со што тие ја испуштиле шансата да се изедначат со Булс кои победиле во 10 натпревари по ред во 1996. Ова е второ по ред финале во кое после два натпревари серијата била изедначена на 1-1, додека во претходните пет години домашниот тим водел со 2-0 (2005-2009). Дирк Новицки погодил тројка со која ги довел Маверикс до водство од 3 поени, а нешто подоцна Марио Чалмерс ја возвратил тројката за да го изедначи резултатот. Новицки потоа извел положување во последните секунди, додека обидот за 3 поени на Двејн Вејд со звукот на сирената не бил прецизен.[12] Со ова Маверикс ја изедначиле серијата и ја преземале предноста на домашен терен почнувајќи од следниот натпревар.

  Далас Маверикс

Играч ПОЗ МИН ПОЕ СКО АСИ УКР БЛО ИЗГ Ш/И Ш/3 СФ ЛИЧ
Стартери
  Шон Мерион
K
40:53
20
8
3
1
1
3
9/14
0/0
2/2
2
  Дирк Новицки
42:03
24
11
4
0
1
5
10/22
1/2
3/3
2
  Тајсон Чендлер
Ц
38:06
13
7
0
1
0
0
4/6
0/0
5/8
5
  Дешон Стивенсон
Б
22:09
9
3
0
3
0
1
3/6
3/5
0/0
2
  Џејсон Кид
П
37:33
6
8
5
1
0
5
2/7
2/5
0/0
1
Резерви
  Џејсон Тери
Б
31:05
16
1
5
2
0
2
5/11
0/2
6/6
4
  Хуан Хосе Бареа
П
14:03
5
3
1
0
0
0
2/7
0/3
1/2
2
  Брендан Хејвуд
Ц
08:11
2
0
0
0
0
1
1/2
0/0
0/0
2
  Предраг Стојаковиќ
К
04:57
0
0
0
0
0
1
0/0
0/0
0/0
0
  Брајан Кардинал
КЦ
01:00
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
1

  Мајами Хит

Играч ПОЗ МИН ПОЕ СКО АСИ УКР БЛО ИЗГ Ш/И Ш/3 СФ ЛИЧ
Стартери
  Леброн Џејмс
K
39:37
20
8
4
4
1
5
8/15
2/7
2/4
4
  Крис Бош
39:47
12
8
0
1
0
2
4/16
0/0
4/4
3
  Џоел Ентони
Ц
26:49
0
1
0
0
3
0
0/0
0/0
0/0
3
  Двејн Вејд
Б
42:09
36
5
6
3
1
1
13/20
2/7
8/12
2
  Мајк Биби
П
22:06
14
1
0
4
0
1
5/8
4/7
0/0
1
Резерви
  Јудонис Хаслем
КЦ
29:26
2
3
0
1
0
2
1/3
0/0
0/0
2
  Марио Чалмерс
П
24:56
9
0
3
1
0
1
3/8
1/6
2/4
1
  Мајк Милер
Б/К
15:10
0
4
0
1
1
0
0/3
0/3
0/0
2

Натпревар 3 уреди

Далас
5 јуни 2011
Мајами Хит   88 – 86
Извештај
  Далас Маверикс
Американ Еирлајнс Центар (20,340 гледачи)
Вејд0 29 Поени 34 0Новицки
Вејд0 11 Скокови 11 0Чендлер, Новицки
Џејмс0 09 Асистенции 10 0Кид

Мајами Хит води во серијата со 2-1

Хит воделе во поголемиот дел од натпреварот, но Маверикс успеале да се вратат од 14 поени негатива. Сепак, на 39,6 секунди до крајот на четвртата четвртина ЛеБрон Џејмс го пронашол Крис Бош кој погодил шут од околу 6 метри и Хит дошле до водство 88-86. Кошот на Бош се испоставил како последен во натпреварот и го поставил конечниот резултат. Дирк Новицки имал шанса да го прати натпреварот во продолженија, но промашил за малку со скок шут наназад со звукот на сирената, при кој бил добро чуван. Така Хит повеле со 2-1 во серијата.[13]

  Мајами Хит

Играч ПОЗ МИН ПОЕ СКО АСИ УКР БЛО ИЗГ Ш/И Ш/3 СФ ЛИЧ
Стартери
  Леброн Џејмс
K
45:15
17
3
9
2
0
4
6/14
1/4
4/4
3
  Крис Бош
37:29
18
3
1
0
0
2
7/18
0/0
4/5
4
  Џоел Ентони
Ц
23:05
2
6
1
1
2
0
1/4
0/0
0/0
2
  Двејн Вејд
Б
38:38
29
11
3
1
1
0
12/21
2/4
3/4
2
  Мајк Биби
П
19:07
3
2
1
1
1
1
1/5
1/4
0/0
4
Резерви
  Јудонис Хаслем
КЦ
29:01
6
4
1
1
1
1
3/7
0/0
0/0
4
  Марио Чалмерс
П
28:50
12
4
2
0
0
1
4/8
4/6
0/0
3
  Мајк Милер
Б/К
12:10
0
2
1
2
0
1
0/1
0/1
0/0
3
  Џувејн Хауард
К
06:25
1
1
1
0
0
0
0/0
0/0
1/2
3

  Далас Маверикс

Играч ПОЗ МИН ПОЕ СКО АСИ УКР БЛО ИЗГ Ш/И Ш/3 СФ ЛИЧ
Стартери
  Шон Мерион
K
43:08
10
4
3
0
1
2
4/12
0/1
2/2
2
  Дирк Новицки
41:58
34
11
1
1
3
3
11/21
3/5
9/9
1
  Тајсон Чендлер
Ц
40:00
5
11
0
1
3
0
1/4
0/0
3/4
2
  Дешон Стивенсон
Б
14:12
3
1
1
0
0
0
1/1
1/1
0/0
0
  Џејсон Кид
П
35:27
9
6
10
1
1
4
3/8
2/5
1/2
2
Резерви
  Џејсон Тери
Б
32:03
15
3
2
1
0
0
5/13
1/3
4/6
0
  Хуан Хосе Бареа
П
19:02
6
2
1
0
0
4
2/8
1/5
1/2
1
  Ијан Махинми
Ц
08:00
2
1
0
0
0
0
0/1
0/0
2/2
5
  Предраг Стојаковиќ
К
06:04
2
3
0
0
0
1
1/2
0/1
0/0
1
  Брајан Кардинал
КЦ
00:07
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
0

Натпревар 4 уреди

Далас
7 јуни 2011
Мајами Хит   83 – 86
Извештај
  Далас Маверикс
Американ Еирлајнс Центар (20,340 гледачи)
Вејд0 32 Поени 21 0Новицки
Џејмс0 09 Скокови 16 0Чендлер
Џејмс0 07 Асистенции 04 0Бареа

Серијата е изедначена, 2-2

Натпреварот 4 бил многу неизвесен, со 12 промени на водството и 14 изедначувања. Мајами воделе со 74-65 на почетокот од четвртата четвртина со кошот на Јудонис Хаслем, што воедно било и најголемо водство во натпреварот. После тајмаутот, Далас одговорил со 4 поени по ред на Џејсон Тери, слично како оние 6 по ред кои ги постигнал кога Далас губел со 15 разлика во четвртата четвртина од натпреварот 2. Далас првпат водел во четвртата четвртина со кошот од контра повторно на Тери на 5:15 до крајот на натпреварот. Тие го задржале водството до крајот на натпреварот, иако на двапати Мајами намалил на 1 бод разлика во последната минута. Со поен предност и петнаесет секунди за игра, Дирк Новицки постигнал кош за да го зголми водството на 84-81. После забивањето на Двејн Вејд и бодовите на Џејсон Тери од линијата за слободни фрлања Далас се врати на водство од 3 поени. Со шанса да изедначат со шут за 3 поени, Вејд се сплеткал на пет секунди до крајот за игра, и се фрлил за да спречи враќање на топката во нивната половина. Топката се нашла во рацете на Мајк Милер, чиј очајнички шут за 3 поени, исфрлен од голема далечина пред звукот на сирената не погодил ниту еден дел од кошот, со што Далас ја зачувал предноста од 86-83 и го добил натпреварот.[14]

  Мајами Хит

Играч ПОЗ МИН ПОЕ СКО АСИ УКР БЛО ИЗГ Ш/И Ш/3 СФ ЛИЧ
Стартери
  Леброн Џејмс
K
45:43
8
9
7
2
0
4
3/11
0/3
2/4
4
  Крис Бош
42:08
24
6
1
0
1
4
9/19
0/0
6/8
1
  Џоел Ентони
Ц
28:25
4
8
1
0
1
0
2/6
0/0
0/0
4
  Двејн Вејд
Б
39:26
32
6
2
2
2
2
13/20
0/2
6/9
3
  Мајк Биби
П
16:12
0
2
1
0
0
0
0/1
0/1
0/0
3
Резерви
  Марио Чалмерс
П
29:28
5
4
6
3
0
2
1/5
0/3
3/3
2
  Јудонис Хаслем
КЦ
21:24
4
4
0
0
1
0
2/5
0/0
0/0
3
  Мајк Милер
Б/К
14:34
6
3
1
1
0
1
2/8
2/5
0/0
2
  Џувејн Хауард
К
02:40
0
2
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
1

  Далас Маверикс

Играч ПОЗ МИН ПОЕ СКО АСИ УКР БЛО ИЗГ Ш/И Ш/3 СФ ЛИЧ
Стартери
  Шон Мерион
K
25:45
16
4
0
0
1
2
7/12
0/0
2/2
2
  Дирк Новицки
39:09
21
11
1
0
0
3
6/19
0/2
9/10
2
  Тајсон Чендлер
Ц
42:56
13
16
1
1
0
0
4/7
0/0
5/8
3
  Хуан Хосе Бареа
Б
21:38
8
3
4
0
0
1
3/9
0/2
2/2
2
  Џејсон Кид
П
38:58
0
3
3
3
1
4
0/3
0/3
0/0
1
Резерви
  Џејсон Тери
Б
35:24
17
0
3
3
0
0
6/15
1/4
4/6
2
  Дешон Стивенсон
Б
25:38
11
3
1
0
0
0
3/7
3/7
2/2
3
  Брајан Кардинал
КЦ
07:25
0
1
0
0
0
1
0/1
0/1
0/0
2
  Брендан Хејвуд
Ц
03:05
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
1
  Предраг Стојаковиќ
К
00:02
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
0

Натпревар 5 уреди

Далас
9 јуни 2011
Мајами Хит   103 – 112
Извештај
  Далас Маверикс
Американ Еирлајнс Центар (20,433 гледачи)
Вејд0 23 Поени 29 0Новицки
Џејмс, Бош0 10 Скокови 07 0Чендлер
Џејмс0 10 Асистенции 06 0Кид, Тери

Далас Маверикс води во серијата со 3–2

Во овој натпревар Маверикс успеале да реализираат 13 шутеви за 3 поени од 19 обиди. Тери, Кид и Бареа заедно погодиле 10 од тие 13 шутеви за 3 поени. При крајот на четвртата четвртина, Двејн Вејд бил подтурнат од Брајан Кардинал и морал да оди на клупата; тој подоцна се вратил и постигнал кош за 3 поени, кој бил последен во серијата на Хит од 6-0, со која го презеле водството со 99-95. Маверикс се вратиле повторно во водство со тројката на Тери и забивањето на Новицки. На ЛеБрон Џејмс му бил досуден фаул во напад, а подоцна Кид постигнал кош за 3 поени за да им обезбеди победа на Маверикс со која поведоа со 3-2 во финалето.[15]

  Мајами Хит

Играч ПОЗ МИН ПОЕ СКО АСИ УКР БЛО ИЗГ Ш/И Ш/3 СФ ЛИЧ
Стартери
  Леброн Џејмс
K
45:38
17
10
10
0
1
4
8/19
0/4
1/4
3
  Крис Бош
39:23
19
10
1
0
1
4
6/12
0/1
7/9
3
  Џоел Ентони
Ц
16:12
2
0
0
0
0
0
1/1
0/0
0/0
3
  Двејн Вејд
Б
34:27
23
2
8
2
1
4
6/12
1/2
10/12
2
  Мајк Биби
П
15:24
2
2
0
0
0
1
1/2
0/1
0/0
1
Резерви
  Јудонис Хаслем
КЦ
33:00
10
5
2
0
1
0
5/8
0/0
0/0
2
  Марио Чалмерс
П
23:27
15
4
2
1
0
1
4/6
4/6
3/3
4
  Мајк Милер
Б/К
23:12
9
2
2
1
0
1
3/5
3/4
0/0
4
  Џувејн Хауард
К
05:49
6
0
0
0
0
0
3/3
0/0
0/0
3
  Еди Хаус
П
03:28
0
1
0
1
0
1
0/2
0/2
0/0
1

  Далас Маверикс

Играч ПОЗ МИН ПОЕ СКО АСИ УКР БЛО ИЗГ Ш/И Ш/3 СФ ЛИЧ
Стартери
  Шон Мерион
K
34:02
8
4
3
2
0
2
4/11
0/0
0/0
3
  Дирк Новицки
39:37
29
6
3
1
0
2
9/18
1/1
10/10
2
  Тајсон Чендлер
Ц
38:40
13
7
0
1
2
0
5/7
0/0
3/5
4
  Хуан Хосе Бареа
Б
25:39
17
2
5
0
0
1
6/11
4/5
1/1
1
  Џејсон Кид
П
39:52
13
2
6
3
1
3
4/6
3/5
2/2
1
Резерви
  Џејсон Тери
Б
30:29
21
4
6
0
0
2
8/12
3/5
2/2
2
  Дешон Стивенсон
Б
13:58
4
0
0
0
0
0
1/2
1/2
1/2
2
  Брајан Кардинал
КЦ
09:37
4
0
0
1
0
1
1/1
1/1
1/2
3
  Ијан Махинми
Ц
08:06
3
1
0
0
0
0
1/1
0/0
1/3
3

Натпревар 6 уреди

Мајами
2 јуни 2011
Далас Маверикс   105 – 95
Извештај
  Мајами Хит
Американ Еирлајнс Арена (20.003 гледачи)
Тери0 27 Поени 21 0Џејмс
Новицки0 11 Скокови 09 0Хаслем
Кид0 08 Асистенции 07 0Чалмерс

Далас Маверикс ја добиле серијата со 4–2

ЛеБрон Џејмс ги постигна своите први четири шута за да ги доведе Мајами до водство од 20-11. Маверикс потоа се префлиле на зонска одбрана и забележале серија од 21-4 во период од 5 ½ минути. Тие постигнале 9 од 12-те упатени шута за време на таа серија. ДеШон Стивнесон реализирал 2 шута за 3 поени за време од 24 секунди за да го доведе Далас во водство од 40-28 со останати 9:42 за игра во првото полувреме. Далас ги искористиле првите шест изгубени топки на Мајами и постигнале 14 бода. Потоа, Мајами ги постигнале наредните 14 поени за да направат пресврт и да поведат со 42-40. Со 6:25 за игра во првото полувреме, Стивенсон заедно со Јудонис Хаслем и Марио Чалмерс добиле технички грешки заради мешаницата на теренот. Во второто полувреме, Џејмс не постигнал кош сè до положувањето на 1:49 минути за игра до крајот на третата четвртина. Џејсон Кид погодил шут за 3 поени за преднос на Далас од 79-71. Четвртата четвртина започнала со предност на Далас од 81-72. Маверикс имале 12 бода предност на останати 8:12 минути до крајот. На 2:27 минути до крајот, Новицки погодил скок шут за недостижно водство на Маверикс од 99-89. Маверикс кои воделе во последните 22 минути во натпреварот, ја освоиле нивната прва НБА титула во клупската историја.[16] Новицки бил назначен за МВП на финалето.[17][18] Тој имал слаб шутирачки перформанс во првото полувреме, но во второто постигнал 18 бода.[19][20]

  Далас Маверикс

Играч ПОЗ МИН ПОЕ СКО АСИ УКР БЛО ИЗГ Ш/И Ш/3 СФ ЛИЧ
Стартери
  Шон Мерион
K
35:22
12
8
1
1
0
2
4/10
0/0
4/6
3
  Дирк Новицки
38:54
21
11
1
2
0
2
9/27
1/7
2/2
4
  Тајсон Чендлер
Ц
30:03
5
8
1
2
0
1
2/4
0/0
1/2
5
  Хуан Хосе Бареа
Б
29:37
15
3
5
2
0
3
7/12
1/3
0/0
3
  Џејсон Кид
П
36:17
9
4
8
0
1
2
2/4
2/3
3/4
1
Резерви
  Џејсон Тери
Б
33:56
27
3
2
2
0
3
11/16
3/7
2/4
1
  Дешон Стивенсон
Б
12:38
9
0
0
1
0
0
3/5
3/5
0/0
0
  Брајан Кардинал
КЦ
12:12
3
0
1
0
0
1
1/1
1/1
0/0
2
  Ијан Махинми
Ц
11:02
4
3
0
1
0
0
2/3
0/0
0/0
5

  Мајами Хит

Играч ПОЗ МИН ПОЕ СКО АСИ УКР БЛО ИЗГ Ш/И Ш/3 СФ ЛИЧ
Стартери
  Леброн Џејмс
K
40:21
21
4
6
1
1
6
9/15
2/5
1/4
2
  Крис Бош
38:52
19
8
0
0
0
1
7/9
0/0
5/7
1
  Џоел Ентони
Ц
10:55
0
3
0
0
0
0
0/2
0/0
0/0
0
  Двејн Вејд
Б
41:07
17
8
6
1
2
5
6/16
0/4
5/7
3
  Марио Челмерс
П
38:31
18
3
7
4
0
3
5/12
2/7
6/9
2
Резерви
  Јудонис Хаслем
КЦ
33:51
11
9
0
0
0
3
4/9
0/0
3/4
3
  Еди Хаус
П
21:08
9
3
1
1
0
0
3/7
3/6
0/0
3
  Мајк Милер
Б/К
08:17
0
1
0
0
0
0
0/1
0/1
0/0
2
  Џувејн Хауард
К
06:58
0
0
0
0
0
1
0/1
0/0
0/2
0

Награди уреди

Статистички водачи уреди

Категорија Најмногу Просек
Играч Тим Вкупно Играч Тим Про. Изиграни натпревари
Поени Двејн Вејд Мајами Хит 36 Двејн Вејд Мајами Хит 26.5 6
Скокови Тајсон Чендлер Далас Маверикс 16 Дирк Новицки Далас Маверикс 9.7 6
Асистенции Џејсон Кид
ЛеБрон Џејмс
Далас Маверикс
Мајами Хит
10 ЛеБрон Џејмс Мајами Хит 6.8 6
Украдени топки Мајк Биби
ЛеБрон Џејмс
Мајами Хит
Мајами Хит
4 ЛеБрон Џејмс Мајами Хит 1.67 6
Блокови Џоел Ентони
Брендон Хејвуд
Тајсон Чендлер
Дирк Новицки
Мајами Хит
Далас Маверикс
Далас Маверикс
Далас Маверикс
3 Двејн Вејд Мајами Хит 1.5 6

Состави уреди

Далас Маверикс уреди

Состав на Далас Маверикс во сезоната 2010–2011
Играчи Тренер
Поз. Бр. Име Висина Тежина ДНР (ГГГГ-ММ-ДД) Од
G 11   Бареа, Хуан Хосе 5 ft 11 in (1.8 m) 175 lb (79 kg)
G 3   Бобуа, Родриг (IN) 6 ft 2 in (1.88 m) 185 lb (84 kg) Франција
F 13   Бруер, Кори 6 ft 9 in (2.06 m) 188 lb (85 kg)
F 4   Батлер, Карон (IN) 6 ft 7 in (2.01 m) 228 lb (103 kg)
F 35   Кардинал, Брајан 6 ft 8 in (2.03 m) 240 lb (109 kg)
C 6   Чендлер, Тајсон 7 ft 1 in (2.16 m) 235 lb (107 kg)
C 33   Хејвуд, Брендан 7 ft 0 in (2.13 m) 263 lb (119 kg)
G 20   Џонес, Доминик (IN) 6 ft 5 in (1.96 m) 215 lb (98 kg)
G 2   Кид, Џејсон (C) 6 ft 4 in (1.93 m) 210 lb (95 kg)
C 28   Махинми, Ијан 6 ft 11 in (2.11 m) 230 lb (104 kg) Франција
F 0   Мерион, Шон 6 ft 7 in (2.01 m) 228 lb (103 kg)
F 41   Новицки, Дирк (C) 7 ft 0 in (2.13 m) 245 lb (111 kg) Германија
G 92   Стивенсон, Дешон 6 ft 5 in (1.96 m) 218 lb (99 kg)
F 16   Стојаковиќ, Предраг 6 ft 10 in (2.08 m) 229 lb (104 kg) Србија
G 31   Тери, Џејсон 6 ft 2 in (1.88 m) 180 lb (82 kg)
Главен Тренер
Асистент(и)Легенда
 • (C) Капитен
 • (DP) Не драфтуван
 • (FA) Слободен агент
 • (IN) Неактивен
 • (S) Суспендиран
 •   Повреден

Мајами Хит уреди

Состав на Мајами Хит во сезоната 2010–2011
Играчи Тренер
Поз. Бр. Име Висина Тежина ДНР (ГГГГ-ММ-ДД) Од
C 50   Ентони, Џоел 6 ft 9 in (2.06 m) 245 lb (111 kg)
G 0   Биби, Мајк 6 ft 2 in (1.88 m) 195 lb (88 kg)
F 1   Бош, Крис 6 ft 11 in (2.11 m) 230 lb (104 kg)
G 15   Чалмерс, Марио 6 ft 2 in (1.88 m) 195 lb (88 kg)
C 25   Дампије, Ерик (IN) 6 ft 11 in (2.11 m) 265 lb (120 kg)
F 40   Хаслем, Јудонис 6 ft 8 in (2.03 m) 235 lb (107 kg)
G 55   Хаус, Еди 6 ft 1 in (1.85 m) 178 lb (81 kg)
F 5   Хауард, Џувејн 6 ft 9 in (2.06 m) 253 lb (115 kg)
C 11   Илгаускас, Жидрунас 7 ft 3 in (2.21 m) 260 lb (118 kg) Литванија
F 6   Џејмс, Леброн 6 ft 8 in (2.03 m) 250 lb (113 kg)
F 22   Џонс, Џејмс 6 ft 8 in (2.03 m) 215 lb (98 kg)
C 21   Маглор, Џамал (IN) 6 ft 11 in (2.11 m) 255 lb (116 kg)
F 13   Милер, Мајк 6 ft 8 in (2.03 m) 218 lb (99 kg)
C 45   Питман, Декстер (IN) 6 ft 10 in (2.08 m) 290 lb (132 kg)
G 3   Вејд, Двејн (C) 6 ft 4 in (1.93 m) 220 lb (100 kg)
Главен Тренер
Асистент(и)Легенда
 • (C) Капитен
 • (DP) Не драфтуван
 • (FA) Слободен агент
 • (IN) Неактивен
 • (S) Суспендиран
 •   Повреден
 • Џејсон Тери од Далас и Мајк Милер од Мајами беа соиграчи од колеџ во 1997 во тимот на Аризона.
 • Марио Чалмерс од Мајами и Кори Бруер од Далас ги имаат освоено националните првенства во колеџ. Чалмерс победи со Канзас со 2008, додека Бруер победи во две првенства со Флорида во 2006 и 2007 (Јудонис Хаслем и Мајк Милер од Мајами и помогна на Флорида да стигне до Надобрите Четири во 2000). Неактивниот центар на Мајами, Џамал Меглур исто така освои државно првенство во колеџ со Кентаки во 1998.
 • Мајк Биби од Мајами и Пеџа Стојаковиќ од Далас беа соиграчи во Сакраменто Кингс од 2001-06, стигнувајќи до Западното Конференциско Финале во 2002.
 • Шон Мерион од Далас и Еди Хаус и Џејмс Џонс од Мајами веа соиграчи во 2005-06 во тимот на Феникс Санс, кој стигна до Западното Конференциско Финале.
 • Мајк Милер од Мајами и ДеШон Стивенсон, Брендон Хејвуд и Керон Батлер од Далас беа соиграчи во Вашингтон Визардс во 2009-10.

Статистика на играчите во финалето уреди

Легенда
  ОН Одиграни натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревар
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три бода  СФ%  Процент на слободни фрлиња
 СкПН  Скокови по натпревар  АсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпрвевар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар
Далас Маверикс
Играч ОН СН МПН ПШИ% 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
Бареа, Хосе ХуанХосе Хуан Бареа 6 3 21.4 .382 .333 .714 2.2 3.2 0.5 0.0 8.8
Кардинал, БрајанБрајан Кардинал 5 0 6.1 .667 .667 .500 0.2 0.2 0.2 0.0 1.4
Чендлер, ТајсонТајсон Чендлер 6 6 37.3 .594 .000 .625 8.8 0.7 1.2 1.2 9.7
Хејвуд, БренданБрендан Хејвуд 3 0 8.5 .333 .000 .500 2.3 0.0 0.3 1.0 1.7
Кид, ЏејсонЏејсон Кид 6 6 37.4 .389 .429 .750 4.5 6.3 1.2 0.8 7.7
Махинми, ИјанИјан Махинми 3 0 9.0 .600 .000 .600 1.7 0.0 0.3 0.0 3.0
Мерион, ШонШон Мерион 6 6 35.8 .479 .000 .824 6.3 2.3 0.8 0.7 13.7
Новицки, ДиркДирк Новицки 6 6 40.4 .416 .368 .978 9.7 2.0 0.7 0.7 26.0
Стивенсон, ДешонДешон Стивенсон 6 3 17.2 .542 .565 .750 1.5 0.3 0.7 0.2 7.0
Стојаковиќ, ПредрагПредраг Стојаковиќ 4 0 6.4 .200 .000 .000 0.8 0.0 0.5 0.0 0.5
Тери, ЏејсонЏејсон Тери 6 0 32.6 .494 .393 .750 2.0 3.2 1.3 0.0 18.0
Мајами Хит
Играч ОН СН МПН ПШИ% 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
Ентони, ЏоелЏоел Ентони 6 6 20.6 .286 .000 .000 3.5 0.3 0.2 1.2 1.3
Биби, МајкМајк Биби 5 5 17.4 .350 .294 .000 1.4 1.0 1.4 0.2 3.8
Бош, КрисКрис Бош 6 6 39.4 .413 .000 .778 7.3 1.0 0.2 0.5 18.5
Чалмерс, МариоМарио Чалмерс 6 1 28.9 .426 .400 .739 2.7 3.5 1.7 0.0 11.8
Хаслем, ЈудонисЈудонис Хаслем 6 0 29.4 .450 .000 .800 5.2 0.7 0.5 0.5 6.7
Хаус, ЕдиЕди Хаус 2 0 12.3 .333 .375 .000 2.0 0.5 1.0 0.0 4.5
Хауард, ЏувејнЏувејн Хауард 5 0 5.9 .600 .000 .500 1.2 0.2 0.0 0.0 1.8
Џејмс, ЛебронЛеброн Џејмс 6 6 43.6 .478 .321 .600 7.2 6.8 1.7 0.5 17.8
Милер, МајкМајк Милер 6 0 15.6 .304 .389 .000 2.8 0.8 0.8 0.2 3.5
Вејд, ДвејнДвејн Вејд 6 6 39.0 .546 .304 .694 7.0 5.2 1.5 1.5 26.5

Забелешки за преносот уреди

Финалето првобитно беше планирано да започн во Четврток, 9 јуни, но беше преместено една недела понапред, поради преговорите околу заклучувањето на лигата.[21] Подоцна распоредот беше повторно преместен на 31 мај, заради тоа што двете конференциски финалиња завршија во пет натпревари.

Ова е прво НБА Финале после 2002 кое завршило пред хокејарскиот Стенли Купот.

Натпревар Рејтинг
(предаватели)
Застапеност
(предаватели)
Американска публика
(во милиони)
1[22] 9.0 15 15.171
2[22] 9.3 16 15.522
3[22] 9.1 15 15.338
4[23] 9.6 16 16.126
5[23] 10.8 19 18.318
6[23] 13.1 22 23.880

Финалето во САД беше пренесувано преку АБЦ, додека репортери беа Мајк Брин, Марк Џексон и Џеф ван Ганди. Дорис Бурк беше репортер од теренот, додека Стјуарт Скот ја водеше презентацијата на шампионот. Скот исто така беше домаќин на магазините пред натперварите и за време на полувремето заедно со Џон Бери, Мајкл Вилбон и Меџик Џонсон. ЕСПН Радио го пренесуваше НБА Финалето преку радио, со репортерите Мајк Тирико, Хјуби Браун и Џек Рамсеј.

Наводи уреди

 1. „Новицки ги заслужи МВП наградите со добриот перформанс“. Национална Кошаркарска Асоцијација. 12 јуни 2011. Посетено на 13 јуни 2011.
 2. 2,0 2,1 „НБА Финале: Далас Маверикс и Дирк Новицки го завршија нивниот пат до титулата“. Вашингтон Пост. Посетено на 13 јуни 2011.
 3. Том Цилер (31 мај 2011). „НБА Финале 2011 Шанси: Хит големи фаворити против Маверикс“. СБ Нејшн. Посетено на 13 јуни 2011.
 4. Дру Шарпер (27 мај 2011). „НБА Финале 2011 Коефциенти: Хит фаворити против Маверикс“. Спред. Архивирано од изворникот на 2011-05-31. Посетено на 13 јуни 2011.
 5. Смит, Секоу (јуни 5, 2011). „Натпревар 3? Хит се шампиони!“. NBA.com. Архивирано од изворникот на 2011-06-08. Посетено на 1 јуни 13, 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 6. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-05-30. Посетено на 2011-05-29.
 7. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-05-31. Посетено на 2011-05-29.
 8. МекМахон, Тим (јуни 3, 2011). „Добредојдовте во светскитот спотски центар“. ЕСПН Далас. Посетено на 1 јуни 13, 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 9. MacMahon, Tim (2 јуни 2011). „Дирк Новицки: Прстот 'не е толку повреден'. ЕСПН Далас. Посетено на 7 јуни 2011.
 10. Томпсен, Јан (1 јуни 2011). „Опортунистите Хит победја во Натпреварот 1, додека Маверикс се мачеа да го најдат својот ритам“. Спортс Илустејтед. Посетено на 7 јуни 2011.
 11. МекМахон, Тим (јуни 3, 2011). „Дуото на Маверикс неверојатно се извлече“. ESPNDallas.com. Посетено на 1 јуни 5, 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 12. „Дирк Новицки, Маверикс се вратија во четвртата четвртина за да ја изедначат серијата на 1-1“. Асосиејтед Прес. ЕСПН. јуни 6, 2011. Посетено на 1 јуни 13, 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 13. „Шутот на Дирк Новицки беше непрецизен со што Хит поведија со 2-1 во Финалето“. ESPN.com. ЕСПН. јуни 5, 2011. Посетено на 1 јуни 13, 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 14. „Дирк Новицки го надмина грипот за да ја изедначи серијата на 2-2“. Асосиејтед Прес. ЕСПН. јуни 7, 2011. Посетено на 1 јуни 13, 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 15. „Далас се изваде во 4тата четвртина, поведувајќи со 3-2 во Финалето“. Асосиејтед Прес. ЕСПН. јуни 9, 2011. Посетено на 1 јуни 13, 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 16. „Маверикс ги завшрија Хит со 4-2, за прва НБА титула во клупската историја“. САД Денес. 13 јууни 2011. Посетено на 13 јуни 2011. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 17. Associated Press (2011-06-13). „Далас Маверикс го покажа својот талент во Саут Бич, заминувајќи си дома со шампионска титула и победа над Мајами, 105-95“. Плеин Дилер. Посетено на 2011-06-13. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 18. Бек, Хауард (2011-06-12). „Маверикс ги победија Хит за нивната пва НБА Титула“. Њујорк Тајмс. Посетено на 2011-06-13. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 19. „Рапидна реакција: Маверикс освоија НБА Титула“. ЕСПН. Посетено на 13 јуни 2011.
 20. „НБА Финале: Дирк Новицки и Далас Маверикс ја завршија одличната серија со титула“. Вашингтон Пост. Посетено на 13 јуни 2011.
 21. „Ќе има ли заклучување во 2011?“. Newsburglar. 3 јуни 2009. Посетено на 11 август 2010.
 22. 22,0 22,1 22,2 „Рејтинг на ТВ Преносто Топ 25: НБА Финалето е на врвот на прават полна недела во летото“. ТВпрекуБројки. 2011-06-07. Архивирано од изворникот на 2014-03-28. Посетено на 2011-06-12.
 23. 23,0 23,1 23,2 „НБА Финале: Највисока гледаност во серијата на Натпеварот 4, но сепак малку помалку од 2010“. Спортс Медиа Воч. 2011-06-08. Посетено на 2011-06-12.

Надворешни врски уреди