Сакраменто Кингс се американски професионален кошаркарски тим со седиште во Сакраменто, Калифорнија. Кралевите се натпреваруваат во Националната кошаркарска асоцијација (НБА) како член на Тихоокеанската дивизија на Западната конференција. Кралевите се единствениот тим во главните професионални северноамерикански спортски лиги сместени во Сакраменто. Тимот ги игра своите домашни натпревари во Голден 1 Центар .

Сакраменто Кингс
Сакраменто Кингс лого
Сакраменто Кингс
лого
Конференција Заадна Конференција
Дивизија Тихоокеанска дивизија
Основан 1923
Историја Рочестер Сиграмс
1923–1942
Рочестер Ебер Сиграмс
1942–1943
Рочестер Прос
1943–1945
Рочестер Ројалс
1945–1957
Синсинати Ројалс
1957–1972
Канзас Сити-Омаха Кингс
1972–1975
Канзас Сити Кингс
1975–1985
Сакраменто Кингс
1985–present[1][2][3]
Арена Јунајтед Центар
Град Сакраменто, Калифорнија
Тимски бои               
Сопственик/ци Вивек Ранадиве
Генерален менаџер Владе Дивац
Тренер Дејв Џоргер
Шампиони 1 (1951,
Конференциски титули 1 (1951,
Дивизиски титули 3 (1979, 2002, 2003
Пензионирани броеви 4 (1, 2, 4, 6,11, 14, 16, 21, 27, 44 )
Мрежно место http://www.nba.com/kings.com
Дома jersey
Team colours
Дома
Гости jersey
Team colours
Гости


Кралевите се една од најстарите континуирано професионални кошаркарски франшизи во земјата. Тие потекнуваат од Рочестер, Њујорк , како Рочестер Сиграмс ( полупрофесионален тим) во 1923 година и се приклучиле на Националната Кошаркарска Лига во 1945 година како Рочестер Ројалс . Тие се приклучиле во Кошаркарската асоцијација на Америка , претходник на НБА, во 1948 година. Како кралски тим, честопати бил успешен на теренот, освојувајќи го НБА првенството во 1951 година . Поради малиот пазар и остварувањето на релативно низок профит во Рочестер, тимот одличил да се пресели во Синсинати во 1957 година станувајќи Синсинати Ројалс . Во 1972 година тимот се преселил во Канзас Сити, Мисури , и бил преименуван во Канзас Сити-Омаха Кингс бидејќи првично ги разделил домашните natprevari помеѓу Канзас Сити и Омаха, Небраска . Во 1975 година, кралевите престанале да ги играат домашните натпревари во Омаха и едноставно станале Канзас Сити Кингс . Тимот повторно не успеал да направи успех на овој пазар и се преселил во Сакраменто во 1985 година .

Историја уреди

1948-1957: Рочестер Ројалс уреди

Наводи уреди

  1. „Franchise Timeline“. Kings.com. NBA Media Ventures, LLC. Посетено на April 4, 2018.
  2. „History: Team by Team“ (PDF). Official National Basketball Association Guide 2017-18. National Basketball Association. October 30, 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-12-25. Посетено на April 4, 2018.
  3. „NBA.com/Stats–Sacramento Kings seasons“. National Basketball Association. Архивирано од изворникот на 2017-09-15. Посетено на February 17, 2016.