Кошарка на Летните олимписки игри 2008 (мажи)

Кошарка на
Летните олимписки игри - 2008
Basketball pictogram.svg
Натпреварувања
мажи  жени

Кошаркарското машко натпреварување на Олимписките игри во Пекинг 2008 е седумнаесеттото натпреварување во машка конкуренција во спортот кошарка на Олимписките игри. Натпреварите се оддржаа од 10 август до 24 август во „Wukesong Indoor Stadium.“ во Пекинг.

Државите кои се натпреваруваа

За турнирот се пласираа следните репрезентации:

Натпреварување Датум Место Број Квалификувани
Земја домаќин 13 јули 2001 - 1 Народна Република Кина НР Кина
Светско првенство во кошарка 2006 12 септември23 септември 2006 Flag of Japan.svg Јапонија 1 Шпанија Шпанија
Африканско првенство во кошарка 2007 15 август26 август 2007. Ангола Ангола 1 Ангола Ангола
Азијско првенство во кошарка 2007 28 јули5 август 2007 Flag of Japan.svg Јапонија (Токушима) 1 Иран Иран
Првенство на Америка во кошарка 2007 22 август2 септември 2007.  САД (Лас Вегас) 2 Flag of the United States.svg САД
Аргентина Аргентина
Европско првенство во кошарка 2007 3 септември - 16 септември 2007  Шпанија 2 Русија Русија
Литванија Литванија
Океанско првенство во кошарка 2007 20 август - 24 август 2007 Австралија Австралија 1 Австралија Австралија
Олимписки квалификационен турнир 2008 14 јули - 20 јули 2008  Грција (Атина) 3 Хрватска Хрватска
Грција Грција
Германија Германија
Вкупно 12

ГрупиУреди

Состави на групите на машкиот кошаркарски турнир
Група А   Хрватска   Иран   Литванија   Аргентина   Русија   Австралија
Група Б   НР Кина   Грција   Германија   Ангола   Шпанија   САД

РезултатиУреди

Група АУреди

Пласман Екипа Иг П И КД КП КР Бодови
1.   Литванија 5 4 1 425 400 +25 9
2.   Аргентина 5 4 1 425 361 +64 9
3.   Хрватска 5 3 2 399 380 +19 8
4.   Австралија 5 3 2 457 405 +52 8
5.   Русија 5 1 4 387 406 -19 6
6.   Иран 5 0 5 323 464 -141 5
10 август 2008
  Русија 71 - 49   Иран
  Литванија 79 - 75   Аргентина
  Австралија 82 - 97   Хрватска
12 август 2008
  Иран 67 - 99   Литванија
  Хрватска 85 - 78   Русија
  Аргентина 85 - 68   Австралија
14 август 2008
  Австралија 106 - 68   Иран
  Литванија 89 - 79   Русија
  Аргентина 77 - 53   Хрватска
16 август 2008
  Русија 80 - 95   Австралија
  Хрватска 73 - 86   Литванија
  Иран 82 - 97   Аргентина
18 август 2008
  Иран 57 - 91   Хрватска
  Австралија 106 - 75   Литванија
  Аргентина 91 - 79   Русија

Група БУреди

Пласман Екипа И П И КД КП КР Бодови
1.   САД 5 5 0 515 354 +161 10
2.   Шпанија 5 4 1 418 369 +49 9
3.   Грција 5 3 2 415 375 +40 8
4.   НР Кина 5 2 3 366 400 -34 7
5.   Германија 5 1 4 330 390 -60 6
6.   Ангола 5 0 5 321 477 -156 5
10 август 2008
  Германија 95 - 66   Ангола
  Шпанија 81 - 66   Грција
  САД 101 - 70   НР Кина
12 август 2008
  Грција 87 - 64   Германија
  НР Кина 75 - 85   Шпанија
  Ангола 76 - 97   САД
14 август 2008
  Германија 59 – 72   Шпанија
  Ангола 68 - 85   НР Кина
  САД 92 - 69   Грција
16 август 2008
  Грција 102 - 61   Ангола
  НР Кина 59 - 55   Германија
  Шпанија 82 - 119   САД
18 август 2008
  Грција 91 - 77   НР Кина
  Ангола 50 - 98   Шпанија
  САД 106 - 57   Германија

ЕлиминацииУреди

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
20 август        
    Аргентина  80
22 август
    Грција  78  
    Аргентина  81
20 август
      САД  101  
    САД  116
24 август
    Австралија  85  
    САД   118
20 август
      Шпанија  107
    Шпанија  72
22 август
    Хрватска  59  
    Шпанија  91 Трето место
20 август
      Литванија  86  
    Литванија   94     Аргентина  87
    НР Кина  68       Литванија  75
24 август

ЧетвртфиналеУреди

ПолуфиналеУреди

Меч за трето местоУреди

ФиналеУреди

ПоврзаноУреди