НБА плејоф 2004

(Пренасочено од НБА Плејоф 2004)

Матична статија: НБА сезона 2003-2004.

НБА плејофот 2004 е завршен со победа на Детроит Пистонс кој како шампиони на истокот во НБА финалето го совладале шампионот на Западната конференција, Лос Анџелес Лејкерс.

НБА Плејоф 2004
Детали за натпреварувањето
Спорт Кошарка
Организатор НБА
Период од: 17 април 2004
до: 15 јуни 2004
Екипи 16 
Титули
Титула Исток Детроит Детроит Пистонс
Титула Запад Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс
Шампион Детроит Детроит Пистонс
(3º титула)
МВП на финалето Чонси Билапс
следна →     ← претходна

Екипи кој се квалификувале за НБА плејофот

уреди
 1.   Индијана Пејсерс
 2.   Њу Џерси Нетс
 3.   Детроит Пистонс
 4.   Мајами Хит
 5.   Њу Орлеанс Хорнетс
 6.   Милвоки Бакс
 7.   Њујорк Никс
 8.   Бостон Селтикс
 1.   Минесота Тимбервулфс
 2.   Л.А. Лејкерс
 3.   Сан Антонио Спарс
 4.   Сакраменто Кингс
 5.   Далас Маверикс
 6.   Мемфис Гризлис
 7.   Хјустон Рокетс
 8.   Денвер Нагетс

Жреб

уреди
  Прво коло Полуфинале на конференција Финале на конференција НБА финале
                                     
1    Мин. Тимбервулфс 4  
8    Денвер Нагетс 1  
  1    Мин. Тимбервулфс 4  
  4    Сакраменто Кингс 3  
4    Сакраменто Кингс 4
5    Далас Маверикс 1  
  1    Мин. Тимбервулфс 2  
Западна конференција
  2    Л.А. Лејкерс 4  
3    Сан Антонио Спарс 4  
6    Мемфис Гризлис 0  
  3    Сан Антонио Спарс 2
  2    Л.А. Лејкерс 4  
2    Л.А. Лејкерс 4
7    Хјустон Рокетс 1  
  W2    Л.А. Лејкерс 1
  E3    Детроит Пистонс 4
1    Индијана Пејсерс 4  
8    Бостон Селтикс 0  
  1    Индијана Пејсерс 4
  4    Мајами Хит 2  
4    Мајами Хит 4
5    Њу Орлеанс Хорнетс 3  
  1    Индијана Пејсерс 2
Источна конференција
  3    Детроит Пистонс 4  
3    Детроит Пистонс 4  
6    Милвоки Бакс 1  
  3    Детроит Пистонс 4
  2    Њу Џерси Нетс 3  
2    Њу Џерси Нетс 4
7    Њујорк Никс 0  

НБА финале 2004

уреди

Натпревар 1

6 јуни 2004 Детроит Пистонс   87 – 75   Лос Анџелес Лејкерс
Билапс0 22 Поени 34 0О’Нил
Б. Валас, Р. Валас 0 8 Скокови 11 0О’Нил, Малоун
Хамилтон0 5 Асистенции 04 0Брајант

  Детроит Пистонс

Играч ПОЗ МИН Бод СКО АСИ УКР БЛО БЛН Ш од И Ш за 3 СФ ЛИЧ
Стартери
  Тејшон Принс
K
35:00
11
6
4
2
0
0
5/10
1/4
0/0
3
  Рашид Валас
29:00
14
8
1
0
1
0
3/4
2/2
6/6
3
  Бен Валас
Ц
41:00
9
8
0
1
1
0
4/8
0/0
1/2
1
  Ричард Хамилтон
Б
43:00
12
7
5
1
0
0
5/16
0/0
2/4
0
  Чонси Билапс
П
39:00
22
3
4
3
0
0
8/14
2/4
4/4
1
Резерви
  Елден Кемпбел
Ц
18:00
6
1
4
2
2
0
2/5
0/0
2/6
1
  Линдзи Хантер
П
13:00
5
1
0
0
0
0
1/5
1/2
2/2
2
  Корлис Вилијамсон
К
11:00
7
2
1
0
0
0
2/3
0/0
3/4
3
  Мехмет Окур
КЦ
06:00
1
0
0
0
0
0
0/0
0/0
1/2
1
  Дарвин Хем
К
04:00
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
2
  Мајк Џејмс
П
01:00
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
0

  Л.А. Лејкерс

Играч ПОЗ МИН Бод СКО АСИ УКР БЛО БЛН Ш од И Ш за 3 СФ ЛИЧ
Стартери
  Дивиан Џорџ
K
27:00
5
3
0
1
0
0
2/5
1/2
0/0
2
  Карл Мелоун
44:00
4
11
3
0
1
0
2/9
0/0
0/0
1
  Шекил О’Нил
Ц
45:00
34
11
1
0
1
0
13/16
0/0
8/12
4
  Коби Брајант
Б
47:00
25
4
4
4
2
0
10/27
1/6
4/4
2
  Гари Пејтон
П
31:00
3
2
3
2
0
0
1/4
1/1
0/0
5
Резерви
  Дерек Фишер
П
20:00
2
3
3
1
0
0
1/9
0/2
0/0
2
  Карим Раш
Б
16:00
0
2
0
0
0
0
0/3
0/2
0/0
4
  Слава Медведенко
КЦ
06:00
2
1
0
0
0
0
0/0
0/0
2/2
3
  Рик Фокс
К
04:00
0
0
1
0
0
0
0/0
0/0
0/0
2

Натпревар 2

8 јуни 2004 Детроит Пистонс   91 – 99
(прод.1)
  Лос Анџелес Лејкерс
Билапс0 27 Поени 33 0Брајант
Б. Валас0 14 Скокови 09 0Малоун
Билапс00 9 Асистенции 08 0Волтон

  Детроит Пистонс

Играч ПОЗ МИН Бод СКО АСИ УКР БЛО БЛН Ш од И Ш за 3 СФ ЛИЧ
Стартери
  Тејшон Принс
K
47:00
5
5
0
3
2
0
2/6
1/2
0/0
2
  Рашид Валас
34:00
11
7
3
0
2
0
5/14
0/3
1/2
4
  Бен Валас
Ц
43:00
12
14
1
2
2
0
5/11
0/0
2/8
5
  Ричард Хамилтон
Б
47:00
26
8
2
0
0
0
10/25
2/2
4/5
2
  Чонси Билапс
П
47:00
27
4
9
0
0
0
6/15
2/2
13/14
1
Резерви
  Мехмет Окур
КЦ
18:00
1
2
1
0
0
0
0/2
0/0
1/2
2
  Линдзи Хантер
П
12:00
5
0
2
1
0
0
2/4
1/3
0/0
1
  Елден Кемпбел
В
09:00
2
4
1
0
0
0
1/2
0/0
0/0
4
  Корлис Вилјамсон
К
07:00
2
2
0
0
0
0
1/2
0/0
0/0
2
  Мајк Џејмс
П
01:00
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
0

  Л.А. Лејкерс

Играч ПОЗ МИН Бод СКО АСИ УКР БЛО БЛН Ш од И Ш за 3 СФ ЛИЧ
Стартери
  Дивиан Џорџ
K
21:00
7
2
1
1
0
0
3/7
1/3
0/0
2
  Карл Мелоун
39:00
9
9
2
1
0
0
3/9
0/1
3/4
3
  Шекил О’Нил
Ц
48:00
29
7
3
0
1
0
10/20
0/0
9/14
5
  Коби Брајант
Б
49:00
33
4
7
2
0
0
14/27
1/5
4/5
5
  Гари Пејтон
П
28:00
2
3
3
1
0
0
1/3
0/1
0/0
2
Резерви
  Лук Волтон
К
27:00
7
5
8
0
2
0
3/3
1/1
0/0
3
  Дерек Фишер
П
25:00
7
3
2
2
0
0
2/6
2/4
1/2
4
  Карим Раш
Б
18:00
5
2
2
0
0
0
2/4
1/2
0/0
0
  Слава Медведенко
КЦ
09:00
0
3
1
0
0
0
0/1
0/0
0/0
1
  Брајан Кук
КЦ
01:00
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
0

Натпревар 3

10 јуни 2004 Лос Анџелес Лејкерс   68 – 88   Детроит Пистонс
О’Нил0 14 Поени 31 0Хамилтон
О’Нил, Медведенко0 08 Скокови 11 0Б. Валас
Пејтон00 7 Асистенции 03 0Хамилтон, Б. Валас, Билапс

  Л.А. Лејкерс

Играч ПОЗ МИН Бод СКО АСИ УКР БЛО БЛН Ш од И Ш за 3 СФ ЛИЧ
Стартери
  Дивиан Џорџ
K
21:00
8
3
0
2
1
0
3/8
2/6
0/0
3
  Карл Мелоун
18:00
5
4
2
0
0
0
2/4
0/0
1/2
2
  Шекил О’Нил
Ц
38:00
14
8
1
1
0
0
7/14
0/0
0/2
5
  Коби Брајант
Б
45:00
11
3
5
1
1
0
4/13
0/4
3/3
3
  Гари Пејтон
П
35:00
6
4
7
1
1
0
2/7
1/5
1/2
2
Резерви
  Слава Медведенко
КЦ
21:00
3
8
1
0
1
0
1/3
0/0
1/2
4
  Лук Волтон
К
19:00
4
3
1
0
0
0
1/5
0/2
2/2
4
  Карим Раш
Б
18:00
8
1
0
1
0
0
3/8
2/7
0/0
2
  Дерек Фишер
П
16:00
9
2
1
0
0
0
4/9
1/3
0/0
1
  Брајан Кук
КЦ
08:00
0
3
0
0
0
0
0/3
0/0
0/0
2
  Брион Расел
К
01:00
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
0

  Детроит Пистонс

Играч ПОЗ МИН Бод СКО АСИ УКР БЛО БЛН Ш од И Ш за 3 СФ ЛИЧ
Стартери
  Тејшон Принс
K
36:00
11
6
2
3
0
0
5/13
1/5
0/2
1
  Рашид Валас
26:00
3
10
1
0
2
0
1/4
0/0
1/4
3
  Бен Валас
Ц
38:00
7
11
3
2
0
0
3/9
0/1
1/4
5
  Ричард Хамилтон
Б
43:00
31
6
3
2
0
0
11/22
2/4
7/7
1
  Чонси Билапс
П
36:00
19
2
3
1
0
0
5/11
2/5
7/7
1
Резерви
  Линдзи Хантер
П
16:00
2
5
2
0
2
0
1/3
0/0
0/0
4
  Корлис Вилјамсон
К
15:00
6
3
0
0
0
0
2/4
0/0
2/2
0
  Елден Кемпбел
Ц
13:00
5
2
1
3
0
0
1/4
0/0
3/4
3
  Мехмет Окур
КЦ
08:00
2
4
1
0
0
0
1/4
0/0
0/0
0
  Мајк Џејмс
П
04:00
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
0
  Дарвин Хем
К
03:00
2
0
0
0
0
0
1/1
0/0
0/0
0
  Дарко Миличиќ
Ц
02:00
0
1
0
0
0
0
0/1
0/0
0/0
0

Натпревар 4

13 јуни 2004 Лос Анџелес Лејкерс   80 – 88   Детроит Пистонс
О’Нил0 36 Поени 26 0Р. Валас
О’Нил0 17 Скокови 13 0Б. Валас, Р. Валас
Фокс00 6 Асистенции 06 0Хамилтон

  Л.А. Лејкерс

Играч ПОЗ МИН Бод СКО АСИ УКР БЛО БЛН Ш од И Ш за 3 СФ ЛИЧ
Стартери
  Дивиан Џорџ
K
15:00
5
3
0
1
0
0
1/2
1/2
2/4
5
  Карл Мелоун
21:00
2
5
2
0
0
0
1/2
0/0
0/0
2
  Шекил О’Нил
Ц
47:00
36
20
2
0
1
0
16/21
0/0
4/11
4
  Коби Брајант
Б
45:00
20
0
2
1
0
0
8/25
2/6
2/2
3
  Гари Пејтон
П
43:00
8
2
5
0
0
0
4/11
0/2
0/0
4
Резерви
  Дерек Фишер
П
21:00
4
5
2
0
0
0
1/6
0/3
2/3
4
  Рик Фокс
К
16:00
2
1
6
0
0
0
1/4
0/1
0/0
3
  Слава Медведенко
КЦ
13:00
3
1
1
0
0
0
1/5
0/0
1/2
3
  Лук Волтон
К
12:00
0
1
3
2
0
0
0/1
0/1
0/0
6
  Карим Раш
КЦ
06:00
0
0
0
0
0
0
0/1
0/1
0/0
1
  Брион Расел
К
01:00
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
0

  Детроит Пистонс

Играч ПОЗ МИН Бод СКО АСИ УКР БЛО БЛН Ш од И Ш за 3 СФ ЛИЧ
Стартери
  Тејшон Принс
K
40:00
6
7
2
0
0
0
3/10
0/3
0/1
1
  Рашид Валас
41:00
26
13
2
2
2
0
10/23
0/5
6/6
4
  Бен Валас
Ц
39:00
8
13
2
1
1
0
2/5
0/0
4/14
3
  Ричард Хамилтон
Б
44:00
17
2
6
0
0
0
5/11
0/0
7/7
5
  Чонси Билапс
П
37:00
23
4
4
2
0
0
7/12
2/5
7/9
3
Резерви
  Елден Кемпбел
Ц
14:00
0
2
0
0
1
0
0/3
0/0
0/0
2
  Линдзи Хантер
П
11:00
4
0
0
0
0
0
0/1
0/0
4/4
1
  Мајк Џејмс
П
06:00
4
2
0
0
0
0
2/2
0/0
3/4
3
  Корлис Вилијамсон
К
05:00
0
2
0
0
0
0
0/1
0/0
0/0
0
  Дарвин Хем
К
02:00
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
1
  Дарко Миличиќ
К
01:00
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
0

Натпревар 5

15 јуни 2004 Лос Анџелес Лејкерс   87 – 100   Детроит Пистонс
Брајант0 24 Поени 21 0Хамилтон
О’Нил0 08 Скокови 22 0Б. Валас
Волтон00 5 Асистенции 06 0 Билапс

Состав на екипата победник

уреди
Детроит Пистонс
П 1   Чонси Билапс (МВП)
Ц 3   Бен Валас
Б 7   Мајк Џејмс
К 8   Дарвин Хем
П 10   Линдзи Хантер
КЦ 13   Мехмет Окур
Б/К 22   Тејшон Принс
КЦ 30   Рашид Валас
КЦ/Ц 31   Дарко Миличиќ
Б 32   Ричард Хамилтон
К 34   Корлис Вилијамсон
К 41   Елден Кемпбел
Главен Тренер:   Лери Браун
(К.) - Капитен
Ц - Центар / КЦ - Крилен центар / К - Крило /
Б - Бек / П - Плејмејкер

Поврзано

уреди