Њујорк Никербокерс, повеќе познат како Њујорк Никс (на англиски New York Knicks) — американски професионален кошаркарски тим со седиште во округот Менхетен, во Њујорк. Никс се натпреваруваат во Националната кошаркарска асоцијација (НБА) како член на Атлантската дивизија на Источната конференција. Тимот ги игра домашните игри во салата Медисон Сквер Гарден. Тие се еден од двата НБА тима сместени во Њујорк; другиот е Бруклин Нетс. Клубот е основан од Нед Ајриш во 1946 година, при што бил еден од основачите на Кошаркарската асоцијација на Америка (БАА), од која настанала НБА откако се споиле со соперничката Национална кошаркарска лига (НБЛ) во 1949 година. Заедно со Бостон Селтикс, Никс се еден од само двата оригинални и првобитни НБА тимови кои сѐ уште се наоѓаат во нивниот оригинален град каде што се основани.

Њујорк Никс

[[Image:NewYorkKnicks.png|center|200px|Њујорк Никс лого]]

Конференција Источна Конференција
Дивизија Атлантска дивизија
Основан 1946
Историја
Арена Медисон Сквер Гарден
Град Њујорк (Њујорк), САД
Тимски бои                         
Сопственик/ци Стив Милс
Генерален менаџер Скот Пери
Тренер Дејвид Фицдејл
Шампиони 2 (1970, 1973)
Конференциски титули 8 (1951, 1952, 1953, 1970, 1972, 1973, 1994, 1999)
Дивизиски титули 5 (1971, 1989, 1993, 1994, 2013)
Пензионирани броеви 10 (9, 12, 15, 15, 19, 22, 24, 33, 613)
Мрежно место https://www.nba.com/knicks/.com
Дома jersey
Team colours
Дома
Гости jersey
Team colours
Гости