НБА Руки на годината

НБА Руки на годината е годишна награда во НБА која се доделува на најдобриот руки играч во регуларниот дел од сезоната. Добитникот на наградата, добива трофеј познат по името Еди Готлиб трофеј наречен по Еди Готлиб - тренерот кој ја предводел екипата на Филаделфија Вориорс до титулата во првата НБА сезона (1946-1947) во историјата на лигата. Наградата се доделува од сезоната 1952-1953.

Последниот добитник на наградата е Лука Дончиќ. Дваесет и еден играч од победниците биле први пикови на драфтот. Шеснаесет победници исто така ја освоиле и наградата Најкорисен играч во НБА (МВП) во нивните кариери; а само Вилт Чембрлен и Вес Анселд ги добиле и двете почести во истата сезона. Деветнаесет од четириесет и двајцата неактивни победници се избрани во Кошаркарската куќа на славните. Три сезони имале два добитника кој ја поделиле наградата - Дејв Кауенс и Џеф Петри во сезоната 1970-1971, Грант Хил и Џејсон Кид во сезоната 1994-1995, и Елтон Бренд и Стив Френсис во сезоната 1999–2000.[1] Петмина играчи ја освоиле наградата едногласно (со добивање на сите гласови од првото место) - Ралф Сампсон, Дејвид Робинсон, Блејк Грифин, Демијан Лилард, и Карл-Ентони Таунс.[2]

Победници

уреди
 
Вилт Чемберлен ја добил наградата во сезоната 1959–1960.
 
Карим Абдул-Џабар ја добил наградата во сезоната 1969–1970.
 
Лари Берд ја добил наградата во сезоната 1979–1980.
 
Мајкл Џордан ја добил наградата во сезоната 1984–1985.
 
Ален Ајверсон ја добил наградата во сезоната 1996–1997.
 
Пау Гасол ја добил наградата во сезоната 2001–2002.
 
Леброн Џејмс ја добил наградата во сезоната 2003–2004.
 
Кевин Дјурант ја добил наградата во сезоната 2007–2008.
 
Дерик Роуз ја добил наградата во сезоната 2008–2009.
 
Лука Дончиќ последниот победник во сезоната 2018–2019.
Клуч
^ Означува играчи кој сè уште се активни и играат во НБА
* Означува играч кој е избран во Кошаркарската куќа на славните
  Означува едногласни победници
ДП Пик на драфтот
ДГ Година на драфтот
Т Territorial pick
Руки на годината
Сезона Играч Позиција Националност Екипа ДП ДГ
1952-1953 Мајнеки, ДонДон Мајнеки Крилен центар/Центар   САД   Форт Вејн Пистонс 12 1952
1953-1954 Феликс, РејРеј Феликс Центар   САД   Балтимор Булетс 1 1953
1954-1955 Петит, БобБоб Петит* Крилен центар/Центар   САД   Милвоки Хокс 2 1954
1955-1956 Стоукс, МорисМорис Стоукс* Крилен центар/Центар   САД   Рочестер Ројалс 2 1955
1956-1957 Хеинсон, ТомТом Хеинсон* Крилен центар   САД   Бостон Селтикс T 1956
1957-1958 Солдсбери, ВудиВуди Солдсбери Крилен центар/Центар   САД   Филаделфија Вориорс 60 1957
1958-1959 Бејлор, ЕлџинЕлџин Бејлор* Крилен центар   САД   Минеаполис Лејкерс 1 1958
1959-1960 Чемберлен, ВилтВилт Чемберлен*[note 1] Центар   САД   Филаделфија Вориорс T 1959
1960-1961 Робертсон, ОскарОскар Робертсон* Бек   САД   Синсинати Ројалс 1/T 1960
1961-1962 Белами, ВолтВолт Белами* Центар   САД   Чикаго Пакерс 1 1961
1962-1963 Дишинген, ТериТери Дишинген крило/Бек   САД   Чикаго Зефирс 8 1962
1963-1964 Лукас, ЏериЏери Лукас*[note 2] Крило/Центар   САД   Синсинати Ројалс T 1962[note 2]
1964-1965 Рид, ВилисВилис Рид* Крилен центар/Центар   САД   Њујорк Никс 8 1964
1965-1966 Бари, РикРик Бари* Крило   САД   С.Ф. Вориорс 2 1965
1966-1967 Бинг, ДејвДејв Бинг* Бек   САД   Детроит Пистонс 2 1966
1967-1968 Монро, ЕрлЕрл Монро* Бек   САД   Балтимор Булетс 2 1967
1968-1969 Анселд, ВесВес Анселд*[note 1] Центар/Крилен центар   САД   Балтимор Булетс 2 1968
1969-1970 Алсиндор, ЛуиЛуи Алсиндор* Центар   САД   Милвоки Бакс 1969
1970-1971
[note 3]
Кауенс, ДејвДејв Кауенс* Центар/Крилен центар   САД   Бостон Селтикс 4 1970
Петри, ЏефЏеф Петри Бек   САД   Портланд Т. Блејзерс 8 1970
1971-1972 Викс, СидниСидни Викс Крилен центар/Центар   САД   Портланд Т. Блејзерс 2 1971
1972-1973 МекАду, БобБоб МекАду* Центар/Крилен центар   САД   Бафало Брејвс 2 1972
1973-1974 Ди Грегорио, ЕрниЕрни Ди Грегорио Бек   САД   Бафало Брејвс 3 1973
1974-1975 Вилкс, ЏамалЏамал Вилкс* Крило/Бек   САД   Голден Ст. Вориорс 11 1974
1975-1976 Адамс, ЕлванЕлван Адамс Центар/Крилен центар   САД   Финикс Санс 4 1975
1976-1977 Дантли, ЕдријанЕдријан Дантли* Крило/Бек   САД   Бафало Брејвс 6 1976
1977-1978 Дејвис, ВолтерВолтер Дејвис Бек/Крило   САД   Финикс Санс 5 1977
1978-1979 Форд, ФилФил Форд Бек   САД   Канзас Сити Кингс 2 1978
1979-1980 Брд, ЛариЛари Брд*[note 4] Крило   САД   Бостон Селтикс 6 1978[note 4]
1980-1981 Грифит, ДарелДарел Грифит Бек   САД   Јута Џез 2 1980
1981-1982 Вилијамс, БакБак Вилијамс Крилен центар/Центар   САД   Њу Џерси Нетс 3 1981
1982-1983 Камингс, ТериТери Камингс Крилен центар   САД   С.Д. Клиперс 2 1982
1983-1984 Сампсон, РалфРалф Сампсон*  Центар/Крилен центар   САД   Хјустон Рокетс 1 1983
1984-1985 Џордан, МајклМајкл Џордан* Бек   САД   Чикаго Булс 3 1984
1985-1986 Јуинг, ПатрикПатрик Јуинг* Центар   САД   Њујорк Никс 1 1985
1986-1987 Персон, ЧакЧак Персон Крило   САД   Индијана Пејсерс 4 1986
1987-1988 Џексон, МаркМарк Џексон Плејмејкер   САД   Њујорк Никс 18 1987
1988-1989 Ричмонд, МичМич Ричмонд* Бек   САД   Голден Ст. Вориорс 5 1988
1989-1990 Робинсон, ДејвидДејвид Робинсон*  [note 5] Центар   САД   Сан Антонио Спарс 1 1987
1990-1991 Колман, ДерикДерик Колман Крилен центар   САД   Њу Џерси Нетс 1 1990
1991-1992 Џонсон, ЛариЛари Џонсон Крилен центар   САД   Шарлот Хорнетс 1 1991
1992-1993 О’Нил, ШекилШекил О’Нил* Центар   САД   Орландо Меџик 1 1992
1993-1994 Вебер, КрисКрис Вебер Крилен центар/Центар   САД   Голден Ст. Вориорс 1 1993
1994-1995
[note 3]
Хил, ГрантГрант Хил* Крило/Бек   САД   Детроит Пистонс 3 1994
Кид, ЏејсонЏејсон Кид* Бек   САД   Далас Маверикс 2 1994
1995-1996 Стадемаер, ДејмонДејмон Стадемаер Плејмејкер   САД   Торонто Репторс 7 1995
1996-1997 Ајверсон, АленАлен Ајверсон* Бек/Плејмејкер   САД   Филаделфија 76ерс 1 1996
1997-1998 Данкан, ТимТим Данкан Крилен центар/Центар   САД   Сан Антонио Спарс 1 1997
1998-1999 Картер, ВинсВинс Картер^ Бек/Крило   САД   Торонто Репторс 5 1998
1999-2000
[note 3]
Бренд, ЕлтонЕлтон Бренд Крилен центар   САД   Чикаго Булс 1 1999
Френсис, СтивСтив Френсис Бек   САД   Хјустон Рокетс 2 1999
2000-2001 Милер, МајкМајк Милер Крило/Бек   САД   Орландо Меџик 5 2000
2001-2002 Гасол, ПауПау Гасол Крилен центар/Центар   Шпанија   Мемфис Гризлис 3 2001
2002-2003 Стадемаер, АмареАмаре Стадемаер Крилен центар/Центар   САД   Финикс Санс 9 2002
2003-2004 Џејмс, ЛебронЛеброн Џејмс^ Крило   САД   Кливленд Кавалирс 1 2003
2004-2005 Окафор, ЕмекаЕмека Окафор Центар/Крилен центар   САД   Шарлот Бобкетс 2 2004
2005-2006 Пол, КрисКрис Пол^ Плејмејкер   САД   Њу Орлеанс Хорнетс 4 2005
2006-2007 Рој, БрендонБрендон Рој Бек   САД   Портланд Т. Блејзерс 6 2006
2007-2008 Дјурант, КевинКевин Дјурант^ Крило   САД   Сиетл Суперсоникс 2 2007
2008-2009 Роуз, ДерикДерик Роуз^ Плејмејкер   САД   Чикаго Булс 1 2008
2009-2010 Еванс, ТајрикТајрик Еванс Бек/Крило   САД   Сакраменто Кингс 4 2009
2010-2011 Грифин, БлејкБлејк Грифин^  [note 6] Крилен центар   САД   Л.А. Клиперс 1 2009[note 6]
2011-2012 Ирвинг, КајриКајри Ирвинг^ Плејмејкер   САД   Кливленд Кавалирс 1 2011
2012-2013 Лилард, ДемијанДемијан Лилард^  Плејмејкер   САД   Портланд Т. Блејзерс 6 2012
2013-2014 Картер-Вилијамс, МајклМајкл Картер-Вилијамс^ Плејмејкер   САД   Филаделфија 76ерс 11 2013
2014-2015 Вигинс, ЕндрјуЕндрју Вигинс^ Крило/Бек   Канада   Минесота Тимбервулфс 1 2014
2015-2016 Таунс, Карл-ЕнтониКарл-Ентони Таунс^  Центар   Доминиканска Република[note 7]   Минесота Тимбервулфс 1 2015
2016-2017 Брогдон, МалколмМалколм Брогдон^ Бек   САД   Милвоки Бакс 36 2016
2017-2018 Симонс, БенБен Симонс^ Крило/Плејмејкер   Австралија   Филаделфија 76ерс 1 2016[note 8]
2018-2019 Дончиќ, ЛукаЛука Дончиќ^ Плејмејкер   Словенија   Далас Маверикс 3 2018
2019-2020 Морант, ЏаЏа Морант^ Плејмејкер   САД   Мемфис Гризлис 2 2019
2020-2021 Бол, ЛаМелоЛаМело Бол^ Плејмејкер   САД   Шарлот Хорнетс 3 2020

Освоени награди по клубови

уреди
Награди Франшиза Клубови
6
  Голден Ст. Вориорс   Филаделфија Вориорс (2),   С.Ф. Вориорс (1),   Голден Ст. Вориорс (3)
5
  Сакраменто Кингс   Рочестер Ројалс (1),   Синсинати Ројалс (2),   Канзас Сити Кингс (1),   Сакраменто Кингс (1)
  Л.А. Клиперс   Бафало Брејвс (3),   С.Д. Клиперс (1),   Л.А. Клиперс (1)
4
  Вашингтон Визардс   Чикаго Пакерс (1),   Чикаго Зефирс (1),   Балтимор Булетс (2)
  Портланд Т. Блејзерс   Портланд Т. Блејзерс (4)
3
  Бостон Селтикс   Бостон Селтикс (3)
  Њујорк Никс   Њујорк Никс (3)
  Детроит Пистонс   Форт Вејн Пистонс (1),   Детроит Пистонс (2)
  Финикс Санс   Финикс Санс (3)
  Чикаго Булс   Чикаго Булс (3)
  Филаделфија 76ерс   Филаделфија 76ерс (3)
  Шарлот Хорнетс   Шарлот Хорнетс (2),   Шарлот Бобкетс (1)

Нотес

уреди
 1. 1,0 1,1 Ја освоил и наградата МВП истата година
 2. 2,0 2,1 Иако бил драфтуван во 1962 година од Синсинати Ројалс, Џери Лукас не потпишал со тимот до 1963 година кога се обидел да потпише со Кливленд Пајперс клуб од Американската кошаркарска лига (АБА). Тој ја завршил сезоната без да игра откако договорот пропаднал. Неговата дебитантска сезона со Ројалс започнала во сезоната 1963–1964.[3]
 3. 3,0 3,1 3,2 Означува сезони во кои два победника ја поделиле наградата
 4. 4,0 4,1 Иако бил драфтуван во 1978 година од Бостон Селтикс, Лари Берд, одлучил да остане на колеџ за да ја заврши својата последна година, и не играл во НБА лигата до 1979 година. Неговата дебитантска сезона со Селтикс започнала во сезоната 1979-1980.[4]
 5. Иако бил драфтуван во 1987 година од страна на Сан Антонио Спарс, Дејвид Робинсон не играл во НБА лигата до 1989 година поради обврски кон морнарицата на САД.[5] Неговата руки сезона со Спарс започнала во сезоната 1989-1990.[6]
 6. 6,0 6,1 Иако бил драфтуван во 2009 година од страна на Лос Анџелес Клиперс, Блејк Грифин ја пропуштил целата НБА сезона 2009-2010 поради повреда на коленото. Неговата руки сезона со Клиперс била сезоната 2010-2011.[7]
 7. Карл-Ентони Таунс е роден и израснат во САД од американски татко и мајка доминиканка.[8] Тој ја претставува Доминиканската Република на репрезентативно ниво од 2012 година.[9]
 8. Иако бил драфтуван во 2016 година од страна на Филаделфија Севентисиксерс, Бен Симонс ја пропуштил целата НБА сезона 2016-2017 поради скршеница на десната нога. Неговата руки сезона со Сиксерс била сезоната 2017-2018.[10]

Наводи

уреди
 1. „Brand, Francis named NBA co-rookies of the year“. CBC Sports. November 10, 2000. Посетено на July 13, 2008.
 2. „It's unanimous: Karl-Anthony Towns gets every first-place vote for Rookie of the Year“. StarTribune.com. Minneapolis Star Tribune. May 16, 2016. Архивирано од изворникот на 2020-06-25. Посетено на May 16, 2016.
 3. „Jerry Lucas Bio“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Архивирано од изворникот на March 29, 2012. Посетено на July 13, 2008.
 4. „Larry Bird Bio“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на July 13, 2008.
 5. Dave Anderson (May 18, 1987). „Sports of the Times; The Robinson Plot Thickens“. The New York Times. Посетено на June 16, 2008.
 6. „David Robinson“. basketball-reference.com. Архивирано од изворникот на 2012-04-08. Посетено на June 20, 2008.
 7. „Griffin's rookie season lost to injury“. ESPN.com. January 13, 2010. Посетено на January 13, 2010.
 8. Zgoda, Jerry (June 26, 2015). „Karl-Anthony Towns taken No.1 by Wolves; Tyus Jones acquired in trade with Cavaliers“. Star Tribune. Посетено на June 26, 2015.
 9. „Calipari makes Dominican team roster cuts“. WKYT. June 16, 2012. Архивирано од изворникот на 2019-06-26. Посетено на June 26, 2015.
 10. „Philadelphia 76ers announce Ben Simmons done for season“. NBA.com. 24 February 2017. Посетено на 24 February 2017.

Надворешни врски

уреди