Оклахома Сити Тандер

Оклахома Сити Тандер е американски професионален кошаркарски тим со седиште во Оклахома Сити. Тандер се натпреваруваат во Националната кошаркарска асоцијација (НБА) како член на Северозападната дивизија од Западната конференција на лигата.[1][2]

Оклахома Сити Тандер
Оклахома Сити Тандер лого
ДивизијаСеверозападна дивизија
Основан1967
ИсторијаСиетл Суперсоникс (1967-2008)
Оклахома Сити Тандер (2008-сѐ уште)
АренаЧесапик Енерџи Арена
Бои на екипата                   
ТренерБили Донован
Повлечени броеви7 (1, 4, 10, 19, 24, 32, 43)

Тандер е единствениот тим од големите професионални северноамерикански спортски лиги со седиште во државата Оклахома .[3] Оклахома Сити претходно бил домаќин на Њу Орлеанс Хорнетс (сега Пеликанс) две сезони по штетите предизвикани од ураганот Катрина во Њу Орлеанс .

Тимот првично бил основан како Сиетл Суперсоникс кој се приклучил на НБА лигата за 1967–68 сезоната . Суперсоникс се преместиле во 2008 година, откако бил постигнат договор помеѓу сопственичката група предводена од Клеј Бенет и пратениците во Сиетл, Вашингтон по тужбата. Во Сиетл, Суперсоникс 22 пати се квалификувале во плеј-офот во НБА лигата, 6 пати ја освоиле својата дивизија, напредувале во три финалиња во НБА, и го освоиле НБА првенството во 1979 година . Во Оклахома Сити, Тандер се квалификувале за нивниот прв плеј-оф за време на сезоната 2009-10. Тие ја освоиле својата првата дивизиска титула како Тандер во сезоната 2010–11 и првиот Западно конференциско првенство како Тандер во сезоната 2011–12, појавувајќи се во финалето во НБА лигата по четврти пат во историјата и првпат од 1996 година, кога тимот бил со седиште во Сиетл.

Историја на овластување уреди

1967–2008: Сиетл Супесоникс уреди

Претходната инкарнација на Тандер, Сиетл Суперсоникс била формирана во 1967 година. Насловите на франшизата вклучуваат три Западнo конференциски првенства и една НБА титула во 1979 година .

2008–2009: Префрлање во Оклахома Сити и пристапна сезона уреди

Во 2006 година, поранешниот извршен директор на „Старбакс“, Хауард Шулц, ги продал Суперсоникис и нивната Женска национална кошаркарска асоцијација (ВНБА) за 350 милиони американски долари на Професионалниот кошаркарски клуб ДОО, група инвеститори од Оклахома Сити, предводени од Клеј Бенет .[4] Продажбата на Суперсоникс и Сторм била одобрена од сопствениците на НБА следниот октомври.[5][6]

 
Чесапик Енерџи Арена започнала да биде домаќин на Оклахома Сити Тандер во 2008 година.

Сопствениците се согласиле да ги остават името, логото и боите на Суперсоникс во Сиетл за евентуална идна франшиза во НБА;   [7] меѓутоа, предметите да останат во сопственост на тимот на Оклахома Сити, заедно со други „средства“, вклучувајќи ги и транспарентите за шампионите и трофеите.   [8] На 3 септември 2008 година, името на тимот, логото и боите на Оклахома Сити биле откриени за јавноста. Името „Тандер“ било избрано во однос на локацијата на Оклахома во Торнадо Алеј и Оклахома Сити како дом на 45-та пешадиска дивизија на американската армија.[9][10] Последниот НБА предлог на Суперсоникс бил во 2008 година, а тие го искористиле четвртиот генерален избор за да го селектираат Расел Вестбрук, кој ќе стане овластен играч во тимот.

Тандер учествувале на летната Орландо про лига, настапувајќи ги своите второгодишни играчи, потенцијални слободни агенти и дебитанти. Играчите носеле црно-бели дресови на кои пишувало „ОКЦ-НБА“. Објектот за привремени тренинзи на Тандер бил Центарот Сојер на Универзитетот Јужен Назареин, кој го користеле Њу Орлеанс Хорнетс.[11]

Тандер одиграле неколку претсезонски игри пред регуларната сезона 2008-2009, асамо една од тие игри била во Оклахома Сити. Тандер го оствариле својот прв настап во Билингс, Монтана, на 8 октомври 2008 година во загуба 88–82 против Минесота Тимбервулвс. Тандер го одиграле првиот натпревар на Форд Центар на 14 октомври против Лос Анџелес Клиперс .[12]

 
Оклахома Сити ги совладале Минесота на 2 ноември 2008 година како нивна прва победа.

2009–2012 година: Прв настап на финале уреди

По инаугуративната сезона исполнета со многу прилагодувања, Тандер се надевале дека ќе се подобрат во текот на нивната втора сезона во Оклахома Сити. Оклахома Сити не направиле никакви големи потези во оф-сезона, освен изготвување на Џејмс Харден од државниот универзитет во Аризона со третиот генерален избор во нацрт-НБА . Тандер го избрале Родриге Бебоа со 25-ти пик во драфтот за 2009 година, пред веднаш да го тргува со Далас Маверикс за 24-ти пик, центарот Бајрон Муленс од Државниот универзитет во Охајо . Последната голема промена во нивниот список се случила на 22 декември 2009 година, кога тимот го земал Ерик Мејнор од Јута Џез .

Од самиот почеток, младиот тим изгледал одлучен и кохезивен. Зголеменото раководство на Кевин Дурант, заедно со растечкото искуство на помладите играчи на Тандер, вклучувајќи ги и идните МВП Расел Вестбрук и Џејмс Харден, биле знаци на подобрување на Тандер. Сезоната 2009-10 година вклучуваше неколку победи над елитните екипи во НБА лигата, вклучувајќи и исфрлање од 28 бода во однос на шампионот во Источна конференција Орландо Меџик и исфрлање од 16 бода на владејачкиот шампион во НБА Лос Анџелес Лејкерс . Победите на патот над „ Сан Антонио Спарс“, „ Јута џез“, „ Мајами Хит“, „ Бостон Селтикс“ и „ Далас Маверикс“ дополнително ја засилиле својата репутација. Кевин Дурант станал најмладиот играч во историјата на лигата што ја освоил титулата за постигнување, просечно со 30,1 бод по натпревар додека играл на сите 82 натпревари.

2012–2016: ера на Вестбрук и Дурант уреди

Сезона 2012–13 уреди

Во нацртот за НБА 2012 година, Тандер откако не успеале да го потпишат договор за Џејмс Харден кој, наводно, вреди четири години и 52 милиони долари, тимот одлучил да направи замена за Харден, наместо да мора да плати луксузна даночна казна. На 27 октомври 2012 година, Тандер тргувале со Харден заедно со центарот Кол Олдрич и напред Дакен Кук и Лазар Хејвард до Хјустон Рокетс за Кевин Мартин, Џереми Ламб и изборот за еден втор круг. Тандер завршил со регуларна сезона од 60–22, земајќи ја титулата за северозападна поделба и главен носител на Западната конференција. Во првото коло од плеј-офот, тие се соочиле со осмиот носител Хјустон Рокетс, на кој учествувал поранешниот член на тимот Џејмс Харден.

Сезона 2013–14 уреди

 
Тандер го селектирале Стивен Адамс како 12-ти пик во НБА нацртот за 2013 година .

Во назцртот за НБА 2013, Тандер го избрале 12-тиот пик Стивен Адамс, направиле замена за 26-тиот пик Андре Роберсон и го избрале 47-от пик Грант Џерет . Тимот завршил на второто место во западната конференција со рекорд 59–23. Оклахома Сити преовладувале на седум одиграни натпревари за во полуфиналето да играат со Лос Анџелес Клиперс, кои ги поразиле на шест натпревари. Нивниот последен противкандидат во финалето на Западната конференција бил Сан Антонио Спарс, со победата на Спарс, со 4: 2.

2014–2016 уреди

На 3 јули, Тандер го потпишале Себастијан Телфаир . Неколку недели пред да започне сезоната, Тандер претрпеле неуспех, бидејќи на Дурант му била дијагностицирана Џонс фрактура во десното стапало и ги пропуштиле првите 17 натпревари во сезоната. За време на воведниот натпревар против Портланд Трејблејзерс, Вестбрук постигнал 38 бода. Во текот на средината на сезоната Вестбрук и Дурант двајцата се вратиле. Дурант бил исклучен од остатокот од сезоната во март, донесувајќи одлука за операција на стапалото. Вестбрук, исто така, морал да се подложи на операција на почетокот на март, за да ја поправи фрактурата во зигоматската лачна коска на десниот образ. Тимот стигнал до финалето на Западната конференција по четврти пат во период од шест сезони, но бил елиминиран од Голден Стејт Вориорс на седум натпревари.

2016–2017: Заминувањето на Дурант и МВП сезоната на Вестбрук уреди

По многу шпекулации за иднината на суперeѕвездата Кевин Дурант, тој на 4 јули 2016 година објавил дека се придружува на Вориорс.

На 4 август 2016 година, Вестбрук се согласил на тригодишен договор да остане во Тандер.[13] Со просек од 31,6 бода, 10,4 асистенции и 10,7 скокови, Вестбрук станал првиот играч после Оскар Робертсон да постигне трипл-дабл за цела редовна сезона во НБА, и само втор во историјата на НБА (другиот е Робертсон). Оклахома Сити ја загубиле плеј-оф серијата во првото коло од Хјустон Рокетс со 4: 1. И покрај загубата на тимот, Вестбрук во просек имал +14 додека бил на теренот и трипл-дабл во текот на серијата и бил прогласен за лига МВП по сезоната.

2017-2019: ера на Вестбрук и Џорџ уреди

Во нацртот за НБА 2017, Тандер го избрале Терас Фергусон со 21-от пик, и потпишале на четиригодишен договор со дебитант.[14]

На 29.09.2017 година, Тандер го потпишале Расел Вестбрук на петгодишно продолжување.[15] Тандер ја завршиле сезоната 2017–18 со рекорд 48–34 и загуби од Јута џез со 4–2 во првото коло од плеј-офот.

Во нацртот за НБА 2018 година, Тандер го избрале Девон Хол со 53-ти пик и Кевин Херви со 57-ми пик.[16]

Рекорд по сезона уреди

Список на последните пет сезони што ги комплетирале Тандер.

Забелешка: ОИ= одиграни игри, П= победи, З= загуби,% = процент на победи ;

Сезона ОИ П З П – З% Крај Плеј-оф
2014–15 82 45 37 .549 2-ри, северозападно Не се квалификувале
2015–16 82 55 27 .671 1-ви, северозападно Изгубиле во финалето на конференцијата, 3-4 ( Вориорс)
2016–17 82 47 35 .573 2-ри, северозападно Изгубиле во првото коло, 1-4 ( Рокетс )
2017–18 82 48 34 .585 2-ри, северозападно Изгубиле во првото коло, 2-4 ( Џез )
2018-19 82 49 33 .598 4-ти, северозападно Изгубиле во првото коло, 1-4 ( Трејблезерс )

Наводи уреди

 1. Mayberry, Darnell (April 21, 2008). „Sonics will stay in division“. The Oklahoman. Посетено на July 3, 2008.
 2. Garcia, Art (November 19, 2008). „Western Conference Insider: Realigning the West“. NBA.com. Архивирано од изворникот на December 31, 2008. Посетено на May 6, 2020.
 3. „The Thunder Hits Oklahoma City Wednesday“. OKCThunder.com. NBA Media Ventures, LLC. October 27, 2008. Посетено на September 26, 2015.
 4. „Basketball Club of Seattle Announces Sale of Sonics & Storm“. SuperSonics.com. NBA Media Ventures, LLC. July 18, 2006. Архивирано од изворникот на July 19, 2006. Посетено на May 7, 2016.
 5. Allen, Percy (October 24, 2006). „NBA board approves sale of Sonics, Storm“. The Seattle Times. Посетено на October 24, 2006.
 6. „NBA approves sale of Sonics, Storm“. ESPN. Associated Press. October 24, 2006. Посетено на July 2, 2008.
 7. „SuperSonics, Seattle reach last-minute settlement“. ESPN. July 2, 2008. Посетено на July 2, 2008.
 8. Allen, Percy (July 6, 2008). „Seattle and Oklahoma City will share the Sonics' franchise history“. The Seattle Times. Посетено на April 9, 2019.
 9. „Oklahoma City will be named Thunder, wear blue, orange, yellow“. ESPN. September 4, 2008. Посетено на September 4, 2008.
 10. NBA Media Ventures, LLC (3 септември 2008). "Thunder Rolls Into Oklahoma City". Соопштение за печат.  посет. 21 април 2018 г
 11. „Sawyer Center“. Southern Nazarene Crimson Storm. December 1, 2010. Посетено на December 1, 2010.
 12. Mayberry, Darnell (August 13, 2008). „Oklahoma City NBA team to face hectic pace in preseason“. The Oklahoman. Посетено на August 13, 2008.
 13. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на August 5, 2016. Посетено на August 4, 2016.
 14. Belzer, Jason (June 23, 2017). „2017 NBA Draft 1st Round Rookie Salary Projections“. Forbes. Посетено на July 23, 2019.
 15. Brunt, Cliff (September 27, 2017). „Russell Westbrook decides he is all-in with Oklahoma City Thunder, signs five-year extension“. NBA.com. Associated Press. Посетено на October 28, 2018.
 16. „Thunder Selects Devon Hall and Kevin Hervey in 2018 NBA Draft“. OKCThunder.com. NBA Media Ventures, LLC. June 21, 2018. Посетено на October 28, 2018.

Надворешни врски уреди