Орландо Меџик (англиски: Orlando Magic) е професионален кошаркарски тим стациониран во Орландо, Флорида. Тимот настапува во Југоисточната Дивизија од Источната Конференција од НБА и моментално се во сопственост на Ричард де Вос. Тимот беше создаден во 1989 со проширувањето на НБА и во него досега имаат играно многу ѕвезди како што се: Шекил О’Нил, Пени Хардавеј, Стив Френсис, Грент Хил, Трејси МекГрејди, Двајт Хауард и др. Исто така имаат играно во плејофот повеќе од половина години од кога постојат (имаат 14 учества во 24 години).[1]

Орландо Меџик
Орландо Меџик лого
Орландо Меџик лого
Конференција Источна Конференција
Дивизија Југоисточна дивизија
Основан 1989
Историја Орландо Меџик
1989–
Арена Емвеј Арена
Град Орландо, Флорида
Тимски бои сина, црна, бела, сребрена
                   
Сопственик/ци Ричард де Вос
Генерален менаџер Роб Ханинган
Тренер Џамал Мосли
Шампиони 0
Конференциски титули 2 (1995, 2009)
Дивизиски титули 5 (1994, 1995, 2008, 2009, 2010)
Мрежно место orlandomagic.com
Дома jersey
Team colours
Дома
Гости jersey
Team colours
Гости


Состав уреди

Име Години Држава Височина Позиција
Кол Антони 21   САД 1.91м плејмејкер
Мо Бамба 23   САД 2.13м Центар
Бол Бол 22   Судан 2.18м Крилен центар/Центар
Игнас Браздеикис 23   Канада 1.98м крило
Вендел Картер Jr. 22   САД 2.08м Центар
Маркел Фултц 23   САД 1.91м бек
Ар Џеј Хемптон 21   САД 1.98м бек
Гери Херис 27   САД 1.93м бек
Џонатан Ајзак 24   САД 2.11м крило/Крилен центар
Робин Лопес 33   САД 2.13м Центар
Чума Океке 23   САД 1.98м Крилен центар
Теренс Рос 31   САД 1.98м бек/крило
Адмирал Шофилд 24   Англија 1.96м крило
Џејлен Сагс 20   САД 1.96м бек
Франц Вагнер 20   Германија 2.08м крило
Мориц Вагнер 24   Германија 2.11м Крилен центар/Центар

Наводи уреди

  1. „Scott Skiles: The Game I'll Never Forget“. NBA. 30 декември 2005. Посетено на 27 ноември 2006.

Надворешни врски уреди