НБА сезона 2016-2017

Сезоната 2016-2017 во НБА лигата било 71-вото издание на оваа кошаркарска лига.

НБА 2016-2017
Детали за натпреварувањето
Спорт Basketball pictogram.svg Кошарка
Организатор НБА
Период од: 26 октомври 2016
до: 13 јуни 2017
Екипи 30 (во 6 групи)
Титули
МВП Расел Вестбрук
Најдобар тренер Мајк Д'Антони
Најдобар стрелец Расел Вестбрук
МВП на финалето Кевин Дјурант
следна →     ← претходна

Голден Стејт Вориорс ја освоиле нивната 5-та титула на прваци на НБА, победувајќи ги Кливленд Кавалирс во финалето со 4-1.

Клубови учеснициУреди

НБА ДрафтУреди

НБА Драфотот 2016 се одржал на 23 јуни 2016 во Барклис Центар во Бруклин. Прв пик на драфтот бил Бен Симонс избран од Филаделфија Севентисиксерс, но поради повреда Симонс не одиграл ниту еден натпревар во оваа сезона.

Првите 10 пикови на драфтот 2016 во првата рунда

= Ол-Стар
Пик Играч Нац. Екипа НБА Колеџ/екс екипа
1 Бен Симонс (П)   Австралија Филаделфија Севентисиксерс ЛСУ
2 Брендон Инграм (К)   САД Лос Анџелес Лејкерс Дјук
3 Џејлен Браун (К)   САД Бостон Селтикс (преку Бруклин) Калифорнија
4 Драган Бендер (КЦ/Ц)   Хрватска Финикс Санс Макаби Тел Авив
5 Крис Дан (П)   САД Минесота Тимбервулфс Провиденс
6 Бади Хилд (Б)   Бахами Њу Орлеанс Пеликанс Оклахома
7 Џамал Мари (П)   Канада Денвер Нагетс (преку Њујорк) Кентаки
8 Маркис Крис (КЦ)   САД Сакраменто Кингс (трејдуван во Финикс) Вашингтон
9 Јакоб Пелтл (Ц)   Австрија Торонто Репторс (преку Њујорк) Јута
10 Тон Мејкер (КЦ)   Австралија Милвоки Бакс Оринџвил

Регуларен дел од сезонатаУреди

Табела по дивизииУреди

Последен пат ажурирано на 26 ноември 2016.

Западна конференцијаУреди

Северозападна дивизија

Classifica V P %
1.   Јута Џез 51 31 62,2
2.   Оклахома Тандер 47 35 57,3
3.   Портланд Т. Блејзерс 41 41 50,0
4.   Денвер Нагетс 40 42 48,8
5.   Минесота Тимбервулфс 31 51 37,8

Тихоокеанска дивизија

Classifica V P %
1.   Голден Ст. Вориорс 67 15 81,7
2.   Л.А. Клиперс 51 31 62,2
3.   Сакраменто Кингс 32 50 39,0
4.   Л.А. Лејкерс 26 56 31,7
5.   Финикс Санс 24 58 29,3

Југозападна дивизија

Classifica V P %
1.   Сан Антонио Спарс 61 21 74,4
2.   Хјустон Рокетс 55 27 67,1
3.   Мемфис Гризлис 43 39 52,4
4.   Њу Орлеанс Пеликанс 34 48 41,5
5.   Далас Маверикс 33 49 40,2

Источна конференцијаУреди

Атлантска дивизија

Classifica V P %
1.   Бостон Селтикс 53 29 64,6
2.   Торонто Репторс 51 31 62,2
3.   Њујорк Никс 31 51 37,8
4.   Филаделфија 76ерс 28 54 25,0
5.   Бруклин Нетс 20 62 24,4

Централна дивизија

Classifica V P %
1.   Кливленд Кавалирс 51 31 62,2
2.   Милвоки Бакс 42 40 51,2
3.   Индијана Пејсерс 42 40 51,2
4.   Чикаго Булс 41 41 50,0
5.   Детроит Пистонс 37 45 45,1

Југоисточна дивизија

Classifica V P %
1.   Вашингтон Визардс 49 33 59,8
2.   Атланта Хокс 43 39 52,4
3.   Мајами Хит 41 41 50,0
4.   Шарлот Хорнетс 36 46 43,9
5.   Орландо Меџик 29 53 35,4

Табела по конференцииУреди

Западна конференцијаУреди

Classifica V P %
1.   Голден Ст. Вориорс 67 15 81,7
2.   Сан Антонио Спарс 61 21 74,4
3.   Хјустон Рокетс 55 27 67,1
4.   Л.А. Клиперс 51 31 62,2
5.   Јута Џез 51 31 62,2
6.   Оклахома Тандер 47 35 57,3
7.   Мемфис Гризлис 43 39 52,4
8.   Портланд Т. Блејзерс 41 41 50,0
9.   Денвер Нагетс 40 42 48,8
10.   Њу Орлеанс Пеликанс 34 48 41,5
11.   Далас Маверикс 33 49 40,2
12.   Сакраменто Кингс 32 50 39,0
13.   Минесота Тимбервулфс 31 51 37,8
14.   Л.А. Лејкерс 26 56 31,7
15.   Финикс Санс 24 58 29,3

Источна конференцијаУреди

Classifica V P %
1.   Бостон Селтикс 53 29 64,6
2.   Кливленд Кавалирс 51 31 62,2
3.   Торонто Репторс 51 31 62,2
4.   Вашингтон Визардс 49 33 59,8
5.   Атланта Хокс 43 39 52,4
6.   Милвоки Бакс 42 40 52,4
7.   Индијана Пејсерс 42 40 51,2
8.   Чикаго Булс 41 41 50,0
9.   Мајами Хит 41 41 50,0
10.   Детроит Пистонс 37 45 45,1
11.   Шарлот Хорнетс 36 46 43,9
12.   Њујорк Никс 31 51 37,8
13.   Орландо Меџик 29 53 35,4
14.   Филаделфија 76ерс 28 54 34,1
15.   Бруклин Нетс 20 62 24,4

ПлејофУреди

  Прво коло Полуфинале на конференција Финале на конференција НБА финале
                                     
1    Голден Ст. Вориорс 4  
8    Портланд Т. Блејзерс 0  
  1    Голден Ст. Вориорс 4  
  5    Јута Џез 0  
4    Л.А. Клиперс 3
5    Јута Џез 4  
  1    Голден Ст. Вориорс 4  
Источна конференција
  2    Сан Антонио Спарс 0  
3    Хјустон Рокетс 4  
6    Оклахома Тандер 1  
  3    Хјустон Рокетс 2
  2    Сан Антонио Спарс 4  
2    Сан Антонио Спарс 4
7    Мемфис Гризлис 2  
  З1    Голден Ст. Вориорс 4
  И2    Кливленд Кавалирс 1
1    Бостон Селтикс 4  
8    Чикаго Булс 2  
  1    Бостон Селтикс 4
  4    Вашингтон Визардс 3  
4    Вашингтон Визардс 4
5    Атланта Хокс 2  
  1    Бостон Селтикс 1
Западна конференција
  2    Кливленд Кавалирс 4  
3    Торонто Репторс 4  
6    Милвоки Бакс 2  
  3    Торонто Репторс 0
  2    Кливленд Кавалирс 4  
2    Кливленд Кавалирс 4
7    Индијана Пејсерс 0  

Екипа победникУреди

Првак на НБА 2016-2017

 

Голден Стејт Вориорс
(5º титула)

СтатистикаУреди

Поединечна статистикаУреди

Категорија Играч Тим Вредност
Поени   Расел Вестбрук   Оклахома Тандер 31.6
Скокови   Хасан Вајтсајд   Мајами Хит 14.1
Асистенции   Џејмс Харден   Хјустон Рокетс 11.2
Украдени топки   Дрејмонд Грин   Голден Ст. Вориорс 2.03
Блокади   Руди Гобер   Јута Џез 2.64
Изгубени топки   Џејмс Харден   Хјустон Рокетс 5.7
Лични грешки   Демаркус Казанс   Сакраменто Кингс/  Њу Орлеанс Пеликанс 3.9
Минути по натпревар   Леброн Џејмс   Кливленд Кавалирс 37.8
FG%   Деандре Џордан   Л.А. Клиперс 71.4%
FT%   Си Џеј Меколум   Портланд Т. Блејзерс 91.2%
3FG%   Кајл Корвер   Атланта Хокс/  Кливленд Кавалирс 45.1%
Индекс бодови   Расел Вестбрук   Оклахома Тандер 30.7
Дабл-дабл   Џејмс Харден   Хјустон Рокетс 64
Трипл-дабл   Расел Вестбрук   Оклахома Тандер 42

Поединечна статистика на еден натпреварУреди

Категорија Играч Тим Вредност
Поени   Девин Букер   Финикс Санс 70
Скокови   Хасан Вајтсајд   Мајами Хит 25
  Деандре Џордан   Л.А. Клиперс
  Руди Гобер   Јута Џез
Асистенции   Расел Вестбрук   Оклахома Тандер 22
Украдени топки   Draymond Green   Голден Ст. Вориорс 10
Блокади   Робин Лопез   Чикаго Булс 8
  Брук Лопез   Бруклин Нетс
  Руди Гобер   Јута Џез
Погодени тројки   Стефен Кари   Голден Ст. Вориорс 13

Статистика по екипиУреди

Категорија Тим Вредност
Поени по натпревар   Голден Ст. Вориорс 116.0
Скокови по натпревар   Оклахома Тандер 46.6
Асистенции по натпревар   Голден Ст. Вориорс 30.4
Украдени топки по натпревар   Голден Ст. Вориорс 9.5
Блокади по натпревар   Голден Ст. Вориорс 6.7
Изгубени топки по натпревар   Филаделфија 76ерс 16.0
FG%   Голден Ст. Вориорс 49.5%
FT%   Шарлот Хорнетс 81.5%
3FG%   Сан Антонио Спарс 39.1%
+/−   Голден Ст. Вориорс +11.6

НаградиУреди

Годишни наградиУреди

Награда Добитник Тим
Најкорисен играч   Расел Вестбрук   Оклахома Тандер
Одбранбен играч на годината   Дрејмонд Грин   Голден Ст. Вориорс
Руки на годината   Малком Брогдон   Милвоки Бакс
Шести играч на годината   Ерик Гордон   Хјустон Рокетс
Играч кој најмногу напредувал   Јанис Андетокумбо   Милвоки Бакс
Тренер на годината   Мајк Д'Антони   Хјустон Рокетс

НаводиУреди

  1. „Russell Westbrook, James Harden, LeBron James lead 2016-17 All-NBA first team“. NBA.com. 18 мај 2017. Посетено на 19 мај 2017.

Надворешни врскиУреди