Карим Абдул-Џабар

Американски кошаркар

Карим Абдул-Џабар (анг. Kareem Abdul-Jabbar), вистинското име Фердинанд Луис Алклиндор, Џуниор, (Ferdinand Lewis Alcindor, Jr; Њујорк, 16. април 1947), е американски спортист и пензиониран професионален кошаркар, кој се смета за еден од најдобрите НБА играчи на сите времиња.[1] [2] [3] За 20 години во НБА 1969 - 1989 година, тој постигна 38387 бода[4][5] (најмногу во историјата на НБА сė додека Леброн Џејмс не го соборил во 2023) - освојувајќи шест пати од титулата најдобар играч на лигата.[6][7] Тој бил познат по ударот наречен хороскоп или небесна кука.[8][9] Тој беше избран трипати за Универзитетски играч на годината, шест пати избрани за MVP (најкорисен играч) и шест пати избрани за MVP финалната серија. Фердинанд, во 1971 година, го промени своето име во Карим Абдул-Џабар неколку години по преминот кон Ислам.[10] Салата на славните на ФИБА беше примена на 15 мај 1995 година.

Карим Абдул-Џабар

Детство и младост

уреди

Алсиндор пораснал во близина на Менхетен, Њујорк.Мајка Кора Лилијан била продавачка, а таткото Фердинанд Луис Алсиндор, полицаец и џез-музичар.[11][12] Тој беше единственото дете на неговите родители. Во средно училиште кариера постигна вкупно 2067 бода.[13]

Наводи

уреди
 1. „The Game's Greatest Giants Ever“. ESPN. March 6, 2007. Посетено на December 5, 2013.
 2. Aikins, Mike (December 27, 2010). „The Greatest Player in NBA History: Why Kareem Abdul-Jabbal Deserves the Title“. Bleacher Report. Посетено на June 3, 2013.
 3. „All-Time #NBArank: Kareem No. 2“. ESPN. February 10, 2016. Посетено на February 19, 2016.
 4. „Kareem Abdul-Jabbar“. Encyclopædia Britannica. Посетено на May 19, 2020.
 5. Corvo, Michael (February 7, 2023). „LeBron James passes fellow Lakers legend Kareem Abdul-Jabbar for most points in NBA history“. ClutchPoints. Посетено на February 7, 2023.
 6. „Kareem Abdul-Jabbar Bio“. NBA.com. Архивирано од изворникот на January 19, 2016.
 7. „All-Time #NBArank: Kareem No. 2“. ESPN. February 10, 2016. Посетено на February 19, 2016.
 8. DuPree, David (March 26, 1983). „Sky's the Limit With the Hook Of All Hooks“. The Washington Post. Посетено на April 18, 2022.
 9. Maule, Tex (March 12, 2015). „SI Vault: How a coin flip helped the Milwaukee Bucks land Lew Alcindor“. Sports Illustrated. Посетено на April 18, 2022.
 10. Abdul-Jabbar, Kareem (March 29, 2015). „Why I converted to Islam“. Opinion. Al Jazeera. Посетено на January 26, 2020.
 11. „Kareem Abdul-Jabbar Biography (1947–)“. Film Reference. Посетено на April 15, 2022.
 12. „Kareem Abdul-Jabbar Biography and Interview“. American Academy of Achievement. Посетено на April 15, 2022.
 13. „Kareem Abdul-Jabbar“. Encyclopædia Britannica. Посетено на May 19, 2020.