Стивен Џон Неш (роден на 7 февруари 1974) — канадски професионален НБА играч кој игра позиција плејмејкер во Лос Анџелес Лејкерс.[1] Претходно настапувал за екипата на Феникс Санс, во чиј дрес има освоено две признанија „Најкорисен играч на НБА“.[2]

Стив Неш
Позицијаплејмејкер
Висина191 см
Тежина80,7 кг
Роден7 февруари 1974 Јоханесбург, Јужна Африка
Професионална кариера1996 (15 пик)
ЛА Лејкерс–сѐ уште

Наводи уреди

  1. Стив Неш е нов играч на Лејкерси Архивирано на 11 декември 2012 г.; преземено од Макфакс (5 јули 2012)
  2. Стив Неш повторно најкорисен играч?; преземено од Дневник (27.04.2006)

Надворешни врски уреди