Втора фудбалска лига на Македонија 2005/2006

Втората фудбалска лига на Македонија 2005/2006 - 14. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 6 август 2005 и завршила на 20 мај 2006.[1] Во оваа сезона, првак бил Пелистер.

Втора македонска фудбалска лига
Сезона2005/2006
ПрвациПелистер

Екипи уреди

Местоположба на екипите во сезоната 2005/06
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Караорман Струга Стадион Градска Плажа 500
Лозар Демир Капија Градски стадион Демир Капија 500
Маџари Солидарност Скопје Стадион Борис Трајковски 3.000
Металург Скопје Стадион Железарница 3.000
Младост Сушица Стадион Сушица 1.500
Напредок Кичево Градски стадион Кичево 5.000
Новаци 20051 Новаци Стадион Новаци 500
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе 6.100
Скопје Скопје Стадион Железарница 3.000
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир 6.000
Тетекс Тетово Градски стадион Тетово 15.000
Турново Турново Стадион Кукуш 1.500

1 Братство бил преземен од управата на Новаци и му било сменето името во Новаци 2005.

Табела уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Пелистер (C, P) 30 19 4 7 52 22 +30 61 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Напредок (P) 30 15 7 8 44 39 +5 52
3 Караорман 30 15 5 10 47 38 +9 50 Пласман во баражот за унапредување
4 Маџари Солидарност 30 11 8 11 33 30 +3 41
5 Слога Југомагнат 30 11 7 12 35 39 −4 40
6 Скопје 30 11 7 12 30 36 −6 40
7 Турново 30 11 6 13 39 36 +3 39
8 Металург 30 10 7 13 29 36 −7 37
9 Лозар 30 10 7 13 34 45 −11 37
10 Тетекс (O) 30 11 2 17 36 45 −9 35 Пласман во баражот за опстанок
11 Новаци 2005 (R) 30 9 4 17 29 42 −13 31 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
12 Младост[lower-alpha 1] (R) 15 1 3 11 8 31 −23 0
Source: MacedonianFootball.com, RSSSF.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои; 5) Бараж.
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
  1. Младост бил отстранет од натпреварувањето после 15-то коло. Сите негови натпревари станале неважечки.


Бараж за унапредување уреди

28 мај 2006
17:00 СЕЛВ
Брегалница 3 – 3 (доп. време)
(4–3 пен.)
Караорман Градски стадион, Скопје
Делиоски   52'
Мимини   82'
Далчевски   98'
Давитков   32'37' (пен..)
Ѓулас   103'
  Пенали  
4–3

28 мај 2006
17:00 СЕЛВ
Силекс 1 – 0 Маџари Солидарност Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Ристиќ   4'

Бараж за опстанок уреди

11 јуни 2006
Тиверија 0 – 0 (доп. време)
(5–6 пен.)
Илинден Градски стадион, Скопје
  Пенали  
5–6

11 јуни 2006
Тетекс 1 – 0 Кожуф Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Ферати   20'

11 June 2006
Милано 1 – 0 Гостивар Стадион Борис Трајковски, Скопје
Ристов   40'

Поврзано уреди


Наводи уреди

  1. „Macedonia 2005/06“. RSSSF. Посетено на 27 јануари 2019.

Надворешни врски уреди