Втора фудбалска лига на Македонија 2004/2005

Втората фудбалска лига на Македонија 2004/2005 - 13. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 7 август 2004 и завршила на 28 мај 2005.[1] Во оваа сезона, првак бил Влазрими.

Втора македонска фудбалска лига
Сезона2004/2005
ПрвациВлазрими

Екипи уреди

Екипа Град / Село
Братство Ресен1
Брегалница Делчево
Влазрими Кичево
Македонија Ѓорче Петров Скопје
Младост Сушица
Пелистер Битола
Ренова Џепчиште
Скопје Скопје
Тетекс Тетово
Тиквеш Кавадарци
Турново Турново
Шкендија Арачиново

1 Братство своите домашни натпревари ги одиграл во Новаци.

Табела уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Влазрими (C, P) 33 24 3 6 70 34 +36 75 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Ренова (P) 33 22 5 6 63 27 +36 71
3 Македонија Ѓорче Петров (P) 33 22 5 6 76 34 +42 71 Пласман во баражот за унапредување
4 Турново 33 18 4 11 59 40 +19 58
5 Тетекс 33 17 5 11 46 31 +15 56
6 Пелистер 33 12 7 14 40 43 −3 43
7 Скопје 33 11 8 14 46 49 −3 41
8 Братство 33 9 10 14 32 45 −13 37
9 Младост 33 10 7 16 32 45 −13 37
10 Тиквеш (R) 33 9 4 20 36 55 −19 31 Пласман во баражот за опстанок
11 Брегалница (R) 33 6 5 22 29 76 −47 23 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
12 Шкендија (R) 33 5 3 25 30 79 −49 18
Source: MacedonianFootball.com, RSSSF.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои; 5) Бараж.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат


Бараж за унапредување уреди

12 јуни 2005
17:00 СЕЛВ
Маџари Солидарност 1 – 2 Македонија Ѓорче Петров Градски стадион, Скопје
Каранфиловски   84' Ивановски   73'
Туневски   90+2'

12 јуни 2005
17:00 СЕЛВ
Цементарница 55 2 – 1 Турново Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Спасовски   45'
Ристовски   89'
Иванов   20'

Бараж за опстанок уреди

19 јуни 2005
Металург 2 – 1 Осогово Градски стадион, Кавадарци
Трифунов   65' (автогол)
Ничевски   68'
Н. Георгиев   51'

19 јуни 2005
Лозар 4 – 1 Дрита Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Иванов   31' (пен)
Р. Крастев   83'
Мижоров   85'88'
Богоевски   78'

19 јуни 2005
Караорман 3 – 1 (доп.) Тиквеш Градски стадион, Скопје
Танкоски   98'
Делиоски   120'120+7'
Манев   120+5'

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Macedonia 2004/05“. RSSSF. Посетено на 27 јануари 2019.

Надворешни врски уреди