UTC−04:00

(Пренасочено од UTC-04)

UTC−04:00 е време 4 часа пред координираното универзално време. Канада и САД се практикува како источен часовен појас во топлите месеци (летно сметање на времето). Атлантскиот часовен појас го практикува како стандардно време (студените месеци).

UTC−04: Сино (јануари), Портокалово (јули), Жолто (цела година), светлосино - морски површини
Време во Бразил, од 30 октомври 2013 г.
  UTC−04:00 / лете: UTC−03:00
  UTC−03:00 / лете: UTC−02:00

Ова временско отстапување важи преку целата година во источнокарипските земји.

Како стандардно време (цела година)

уреди

Источнокарипски појас - ECT

уреди

Атлантски стандарден појас

уреди

Други карипски подрачја

уреди

Јужна Америка

уреди

Северна Америка

уреди

Како стандардно време (зима на сев. полутопка)

уреди

Атлантски стандарден појас

уреди

Како стандардно време (зима на јуж. полутопка)

уреди

Јужна Америка

уреди

Како летно време (лето на сев. полутопка)

уреди

Кариби

уреди

Источно летно време

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Тековен часовен појас“. Бразил ја разгледува можноста за воведување на единствен часовен појас. Time and Date. 21 јули 2009. Посетено на 16 јуни 2012. (англиски)
  2. 2,0 2,1 „Hora Legal Brasileira“. Horário de Verão. Observatório Nacional. Архивирано од изворникот на 2012-06-04. Посетено на 16 јуни 2012.