Остров Принц Едвард

покраина во Канада

Островот на Принц Едвард (англиски: -{Prince Edward Island}- / француски: -{Ile-du-Prince-Edouard}-) е покраина во Канада. Таков статус има од 1873 година.

Принц Едвард
Знамето на Островот на Принц Едвард
Знамето на Островот на Принц Едвард
align="center" width="160px" align="center" width="140px" |
Службен јазик Нема
Главен град Шарлоттаун
Најголем град Шарлоттаун
Премиер Роберт Гиз
Површина 5,660 км2
Популација

2005. године
Место во Канади:
Густина на населението
2005. годин:


137,900
10. по ред

24.37/км2
Мрежно место gov.pe.ca

Покраината е една од аграрно најразвиените краеви на Канада, иако е релативно мала. Зголемувањето на аграрното производство доведува и до зголемена побарувачка на работни места во секторот на земјоделието. Покраината до пред крајот на XX век била одвоена од остатокот од земјата, така што фериботите биле единствен начин за сообраќајна комуникација со островот. Сега островот е споен со копното преку „Мостот на Конфедерацијата“, прекрасно архитектонско дело.

  • Површина: 5.660 km²
  • Жители: 135.294
  • Главен град: Шарлоттаун

Јазици

уреди

Според канадскиот попис островот имал 135,851 жител.
Од кои 133,570 одговориле на прашањето 'мајчин јазик' вака:

1. Англиски 125,260 93.8%
2. Француски 5,345 4.0%
3. Холандски 865 0.6%
4. Германски 275 0.2%
5. Шпански 220 0.2%
6. Кинески 190 0.1%
7. Арапски 150 0.1%
8. Унгарски 120 0.1%
9. Mи'kмак 90 0.1%
10. Јапонски 80 0.1%
11. Полски 70 0.1%
12. Корејски 65 ~
 
Рибарството е една од поголемите индустриски гранки.
 
Карта на островот од 1765

Демографија

уреди

Според последниот канадски попис најголема етничка група во Островот на Принц Едвард се: Шкотите (38.0%), па следат Англичаните (28.7%), па Ирци (27.9%), Французи (21.3%), Германци (4.0%) и Холанѓани (3.1%) — и скоро половина од остатокот се изјаснил како Канаѓани.

Популација во Островот на принцот Едвард од 1851
Година популација год.Прираст* 5-год.* 10-год.* позиција**
1851 62,678 5
1861 80,857 2.6 29.0
1871 94,021 1.5 16.3
1881 108,891 1.5 15.8
1891 109,078 0.017 0.2 6
1901 103,259 −0.55 -5.3 7
1911 93,728 −0.96 -9.2 9
1921 88,615 −0.56 -5.4
1931 88,038 −0.065 -0.7
1941 95,047 0.77 8.0
1951 98,429 0.35 3.6 10
1956 99,285 0.17 0.9
1961 104,629 1.1 5.4 6.3
1966 108,535 0.74 3.7 9.3
1971 111,635 0.56 2.9 6.7
1976 118,225 1.2 5.9 8.9
1981 122,506 0.7 3.6 9.7
1986 126,640 0.67 3.4 7.1
1991 129,765 0.49 2.5 5.9
1996 134,557 0.73 3.7 6.3
2001 135,294 0.11 0.5 4.2
2006 135,851 NA 0.4 NA

* Percentage change.
** among provinces.
† Preliminary 2006 census estimate.

Source: Statistics Canada [1][2]

Наводи

уреди
  1. PEI population trend Архивирано на 21 февруари 2007 г. (Statistics Canada).
  2. Population urban and rural, by province and territory Архивирано на 21 ноември 2006 г. (Statistics Canada, 2005).