Отвори го главното мени

UTC−04:00

(Пренасочено од UTC−4)
UTC−04: Сино (јануари), Портокалово (јули), Жолто (цела година), светлосино - морски површини
Време во Бразил, од 30 октомври 2013 г.
  UTC−04:00 / лете: UTC−03:00
  UTC−03:00 / лете: UTC−02:00

UTC−04:00 е време 4 часа пред координираното универзално време. Канада и САД се практикува како источен часовен појас во топлите месеци (летно сметање на времето). Атлантскиот часовен појас го практикува како стандардно време (студените месеци).

Ова временско отстапување важи преку целата година во источнокарипските земји.

Како стандардно време (цела година)Уреди

Како стандардно време (зима на сев. полутопка)Уреди

Атлантски стандарден појасУреди

Како стандардно време (зима на јуж. полутопка)Уреди

Како летно време (лето на сев. полутопка)Уреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Тековен часовен појас“. Бразил ја разгледува можноста за воведување на единствен часовен појас. Time and Date. 21 јули 2009 (подновено). конс. 16 јуни 2012.  (англиски)
  2. 2,0 2,1 „Hora Legal Brasileira“. Horário de Verão. Observatório Nacional. конс. 16 јуни 2012.