Фудбалски куп на Македонија 2005-2006


Фудбалски куп на Македонија 2005-2006 било 14. издание на Купот на Македонија.

Куп на Македонија 2005–2006
Податоци за првенството
Датум на одржувањеод 31 јули 2005
до 24 мај 2006
Екипи32
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svgМакедонија Ѓорче Петров Македонија Ѓ.П.
(1. титула)
Второ место Silver medal blank.svgШкендија Шкендија 79

Во оваа сезона шампион била Македонија Ѓорче Петров и си обезбедила место во првата квалификациска рунда во УЕФА Купот 2006-07.

Шеснаестина финалеУреди

Клуб Резултат Клуб
Арсими 1:9 Беласица
Тиверија 0:5 Ренова
Борец 0:3 Напредок
Охрид 2004 0:3 Македонија Ѓ.П.
Новаци 0:1 Силекс
Тетекс 3:1 Турново
Караорман 2:2 (5-4 пен.) Работнички
Милано 4:5 Башкими
Локомотива 1:0 Слога Југомагнат
Осогово 2:6 Влазрими
Скопје 0:1 Вардар
Кадино 0:13 Брегалница Краун
11 Октомври 2:1 Цементарница
Пелистер 0:2 Шкендија 79
Младост 0:2 Победа
Кожув 6:1 Маџари Солидарност

ОсминафиналеУреди

Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Брегалница Краун 4:3 Башкими 2:1 2:2
Вардар 5:0 Кожув 3:0 2:0
Победа 5:2 Влазрими 3:0 2:2
Беласица 1:5 Силекс 1:2 0:3
Македонија Ѓ.П. 4:2 Напредок 2:0 2:2
Шкендија 79 5:1 Ренова 4:0 1:1
Цементарница 4:2 Караорман 3:2 1:0
Тетекс 4:3 Локомотива 3:1 1:2

ЧетвртфиналеУреди

Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Шкендија 79 4:2 Победа 2:0 2:2
Силекс 6:2 Тетекс 3:0 3:2
Вардар 1:3 Брегалница Краун 1:3 0:0
Македонија Ѓ.П. 2:0 Цементарница 1:0 1:0

ПолуфиналеУреди

Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Шкендија 79 2:1 Брегалница Краун 1:1 1:0
Македонија Ѓ.П. 3:2 Силекс 1:1 2:1

ФиналеУреди

24 мај 2006
19:00 CEST
Македонија Ѓ.П. 3 – 2 Шкендија 79 Градски Стадион, Скопје
Гледачи: 14,000
Судија: Љубомир Крстевски (Битола)
В.Стефанов   68' (o.g.)
М.Белчев   85'
Ф.Ивановски   90+2'
А.Положани   59'
Н.Мустафи   78'

Екипа победникУреди

  Македонија Ѓорче Петров
1. титула