Прва фудбалска лига на Македонија 1992/1993

Првата фудбалска лига на Македонија 1992/1993 - 1. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Таа била почетната сезона, по независноста на Република Македонија од Југославија. Вардар го освоил првото првенство без пораз.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона1992/1993
ПрвациВардар
Лига на ШампиониНиеден
УЕФА КупНиеден
Куп на Победниците на КуповитеНиеден
Најдобар стрелецСаша Ќириќ
(36 голови)

ЕкипиУреди

Клуб Град Стадион
Балкан Стококомерц Скопје Стадион Чаир
Беласица Струмица Стадион Младост
Брегалница Штип Градски стадион Штип
Борец Велес Градски стадион Велес
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Вардарски Богданци Градски стадион Богданци
Македонија Ѓорче Петров Скопје Стадион Ѓорче Петров
Металург Скопје Стадион Железарница
Осогово Кочани Стадион Никола Мантов
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Рудар Пробиштип Градски стадион Пробиштип
Саса Македонска Каменица Градски стадион Македонска Каменица
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Тетекс Тетово Градски стадион Тетово
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница

ТабелаУреди

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Пос При Раз Бод Пласмани или испаѓање
1 Вардар 34 27 7 0 119 16 +103 61 Првак
2 Силекс 34 17 6 11 72 50 +22 40
3 Балкан 34 15 10 9 36 21 +15 40
4 Пелистер 34 14 8 12 47 36 +11 36
5 Саса 34 14 8 12 41 44 -3 36
6 Слога Југомагнат 34 13 8 13 46 37 +9 34
7 Тиквеш 34 12 10 12 52 50 +2 34
8 Осогово 34 13 8 13 39 41 -2 34
9 Беласица 34 12 10 12 41 44 -3 34
10 Рудар 34 15 4 15 44 47 -3 34
11 Победа 34 14 5 15 51 48 +3 33
12 Борец 34 12 8 14 42 43 -1 32
13 Македонија Ѓорче Петров 34 10 12 12 31 51 -20 32
14 Цементарница 55 34 13 6 15 37 53 -16 32
15 Металург 34 12 7 15 37 42 -5 31 Отпаѓање во
Втората фудбалска лига на Македонија
16 Брегалница 34 11 8 15 38 45 -7 30
17 Тетекс 34 12 6 16 35 56 -21 30
18 Вардарски 34 2 5 17 16 100 -84 9

НАТ = Одиграни натпревари; ПОБ = Победи; НЕР = Нерешени; ПОР = Порази; ПОС = Постигнати голови; ПРИ = Примени голови; РАЗ = Гол разлика; Бод = Бодови

Извор: macedonianfootball.com

Најдобар стрелецУреди

Играч Екипа Голови
  Саша Ќириќ
Вардар
36

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди