Втора фудбалска лига на Македонија 1993/1994

Втората фудбалска лига на Македонија 1993/1994 - 2. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала во август 1993 и завршила во јуни 1994.[1] Во оваа сезона прваци биле Кожуф и Охрид.

Втора македонска фудбалска лига
Сезона1993–94
ПрвациОхрид (Запад)
Кожуф (Исток)

Запад уреди

Екипи уреди

Екипа Град / Село
Гостивар Гостивар
Кораб Дебар
Маџари Солидарност Скопје
Металург Скопје
Напредок Кичево
Новаци Новаци
Охрид Охрид
Питу Гули Крушево
Преспа Ресен
Работнички Колекс Скопје
Скопје Скопје
Тетекс Тетово
Техноком Горно Лисиче Скопје
Шкендија Арачиново

Табела уреди

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Бод
1 Охрид 26 15 5 6 61 19 +42 35
2 Металург 26 11 8 7 28 21 +7 30
3 Тетекс 26 12 5 9 44 34 +10 29
4 Шкендија 26 12 5 9 41 35 +23 29
5 Скопје 26 11 4 11 54 42 +12 26
6 Напредок 26 12 2 12 47 39 +8 26
7 Маџари Солидарност 26 11 4 11 43 36 +7 26
8 Кораб 26 11 3 12 28 40 –12 25
9 Новаци 26 10 5 11 25 31 –6 25
10 Питу Гули 26 11 3 12 28 40 –12 25
11 Преспа 26 11 1 14 31 46 –15 23
12 Гостивар 26 9 4 13 34 52 –18 22
13 Работнички Колекс 26 9 4 13 31 38 –7 22
14 Техноком Горно Лисиче 26 7 7 12 23 45 –22 21
Унапреден во Првата македонска фудбалска лига
Отпаднат во Третата македонска фудбалска лига

Извор: MacedonianFootball.com

Исток уреди

Екипи уреди

Местоположва на екипите во сезоната 1993/94 - Исток
Екипа Град / Село
Братство Големо Коњари
Брегалница Делчево
Брегалница Штип
Вардарски Богданци
Варош Прилеп
Дојранско Езеро Нов Дојран
Кожуф Гевгелија
Куманово Куманово
Металург Титов Велес
Победа Валандово
Први Партизан Турново
Слога Виница
Тиверија Сканмак Струмица
Ударник Пирава

Табела уреди

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Бод
1 Кожуф 26 18 6 2 57 23 +34 42
2 Брегалница (Ш) (-3) 26 16 4 6 50 17 +33 33
3 Први Партизан Турново 26 13 4 9 49 33 +16 30
4 Ударник 26 10 6 10 39 27 +12 26
5 Металург 26 10 6 10 28 22 +6 26
6 Дојранско Езеро 26 10 6 10 49 46 +3 26
7 Брегалница (Д) 26 10 5 11 39 28 +11 25
8 Варош 26 10 5 11 38 47 –9 25
9 Слога 26 11 1 14 60 52 +8 23
10 Победа 26 9 5 12 32 40 –8 23
11 Вардарски 26 10 3 13 35 56 –21 23
12 Куманово 26 7 8 11 32 35 –3 22
13 Братство 26 9 3 14 23 68 –45 21
14 Тиверија Сканмак 26 6 4 16 33 70 –37 16
Унапреден во Првата македонска фудбалска лига
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига

Извор: MacedonianFootball.com

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Republic of Macedonia 1993/94“. RSSSF.no. Посетено на 22 јануари 2019.

Надворешни врски уреди