Прва фудбалска лига на Македонија 1994/1995

Првата фудбалска лига на Македонија 1994/1995 - 3. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Вардар ја одбранил титулата, со што ја освоил третата титула по ред.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона1994/1995
ПрвациВардар
Лига на ШампиониНиеден
Куп на Победниците на КуповитеСилекс
УЕФА КупВардар
Најдобар стрелецСаша Ќириќ
(35 голови)
1993/94

Екипи уреди

Екипа Град Стадион
Балкан БИСИ Скопје Стадион Чаир
Беласица Струмица Стадион Младост
Борец Велес Градски стадион Велес
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Кожуф Винојуг Гевгелија Градски стадион Гевгелија
Љуботен Тетово Градски стадион Тетово
Осогово Кочани Стадион Никола Мантов
Охрид Охрид СРЦ Билјанини Извори
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Витаминка Прилеп Стадион Гоце Делчев
Рудар Пробиштип Градски стадион Пробиштип
Саса Македонска Каменица Градски стадион Македонска Каменица
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница

Табела уреди

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор При Дад Раз Бод Пласмани или испаѓање
1 Вардар 30 23 7 0 79 17 +62 76 УЕФА Куп - прелиминарна рунда
2 Силекс 30 18 6 6 67 28 +39 60 Куп на Победниците на Куповите - квалификациска рунда
3 Слога Југомагнат 30 17 7 6 43 26 +17 58
4 Победа Витаминка 30 16 5 9 55 35 +20 53
5 Пелистер 30 15 6 9 57 40 +17 51
6 Осогово 30 11 9 10 53 34 +19 42
7 Саса 30 11 8 11 39 30 +9 41
8 Охрид 30 11 5 14 45 43 +2 38
9 Балкан БИСИ 30 11 5 14 49 51 -2 38
10 Беласица 30 11 4 15 48 62 -14 37
11 Тиквеш 30 11 4 15 35 53 -18 37
12 Рудар 30 10 4 16 32 45 -13 34
13 Љуботен 30 10 4 16 37 54 -17 34
14 Цементарница 55 30 9 6 15 31 40 -9 33
15 Борец 30 9 6 15 28 57 -29 33 Отпаѓање во
Втората фудбалска лига на Македонија
16 Кожуф Винојуг 30 2 4 24 18 101 -83 7*

НАТ = Одиграни натпревари; ПОБ = Победи; НЕР = Нерешени; ПОР = Порази; ПОС = Постигнати голови; ПРИ = Примени голови; РАЗ = Гол разлика; Бод = Бодови
* На Кожуф Винојуг му биле одземени три бода

Извор: macedonianfootball.com

Резултати уреди

Дома-Гости БАЛ БЕЛ БОР ЦЕМ КОЖ ЉУБ ОХР ОСО ПЕЛ ПОБ РУД САС СИЛ СЛО ТИК ВАР
Балкан БИСИ 1:1 2:1 1:2 2:0 1:1 2:0 1:4 3:0 3:1 0:1 1:0 2:0 0:1 5:1 1:2
Беласица 3:2 3:0 2:1 5:2 4:1 5:1 1:0 2:3 1:1 0:1 0:0 2:1 1:1 5:2 1:2
Борец 2:1 2:1 1:0 3:0 1:0 2:1 2:1 1:2 1:2 2:2 1:0 2:2 0:0 1:2 1:1
Цементарница 55 3:1 2:0 3:1 1:1 2:0 0:0 3:2 0:0 3:1 2:0 1:1 0:1 0:1 3:0 0:1
Кожуф Винојуг 1:4 0:4 0:1 0:0 1:3 1:0 3:0 1:1 2:3 0:2 0:3 0:2 0:2 1:3 1:5
Љуботен 1:1 3:0 2:1 2:1 5:1 1:4 0:3 1:0 1:0 1:0 1:1 1:1 4:0 1:0 1:4
Охрид 0:0 3:2 2:0 2:0 6:0 4:0 2:1 1:0 3:3 5:2 1:1 1:3 1:0 6:0 0:2
Осогово 3:1 6:1 10:0 2:0 6:0 1:0 1:0 2:3 1:1 1:0 1:1 0:0 0:0 3:1 0:3
Пелистер 6:4 2:0 0:0 2:0 2:0 4:1 0:0 4:1 3:3 3:0 3:0 1:2 6:2 3:0 0:0
Победа Витаминка 0:1 2:1 4:0 3:0 8:0 4:1 2:1 2:0 2:0 1:0 1:0 1:0 1:0 2:0 0:2
Рудар 1:2 0:1 0:0 1:1 4:1 2:1 4:0 1:0 0:2 4:2 2:0 0:0 0:1 2:0 1:2
Саса 2:1 4:1 2:0 2:0 7:0 4:2 2:0 0:0 1:2 0:2 1:0 0:1 1:1 1:0 0:0
Силекс 7:2 3:1 5:2 5:1 10:1 3:2 4:0 0:0 3:0 2:0 3:0 4:2 2:1 0:1 1:1
Слога Југомагнат 3:3 3:0 4:0 1:0 3:0 3:0 1:0 2:2 1:0 1:0 3:0 1:0 1:0 3:1 1:1
Тиквеш 1:0 5:0 1:0 2:1 0:0 2:0 1:0 2:2 3:2 2:2 3:1 0:3 0:1 1:2 0:2
Вардар 3:0 8:0 4:0 4:1 4:1 1:0 3:1 0:0 6:3 2:1 7:1 3:0 3:0 2:0 1:1

Најдобар стрелец уреди

Играч Екипа Голови
  Саша Ќириќ
Вардар
35

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди