Петар Горко (р. 10 септември 1967, Битола) — македонски театарски, филнски и телевизиски актер. Вработен е во Народен театар Битола.

Петар Горко
Роден 10 септември 1967(1967-09-10)(56 г.)
Битола, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Тврдокорни
Последниот Македонец
Црвениот поет
Преспав
Големата вода
Занимање Глумец

Во 1991 година, Дипломира на Факултет за Драмски уметности, на отсекот за актерска игра во класата на проф. Љубиша Георгиевски.

Филмографија уреди

Година Назив Улога
1989-1993 Еурека ТВ-серија Возрасен
1995-1999 Во светот на бајките ТВ-серија Мончето
2004 Како убив светец ТВ-филм Полицаец
2004 Големата вода ТВ-серија
2006 Караула ТВ-филм Мајор
2007 Јас сум од Титов Велес ТВ-филм Чувар
2008 Збогум Румелија ТВ-серија
2011 Ова не е американски филм ТВ-филм Павел
2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија Андреј Димов
2015 Последниот Македонец ТВ-филм Митре Васков
2016 Обожение ТВ-филм Лазар
2020-2021 Непријател ТВ-серија Филип
2021 Преспав ТВ-серија Инвеститор
2023 Бистра вода ТВ-серија Никифор
2024 Црвениот поет ТВ-серија Јосип Броз Тито
2024 Утре Наутро ТВ-филм

Надворешни врски уреди