Соња Михајлова

Соња Михајлова (р. 14 октомври 1958 во Битола) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Соња Михајлова
Роден 14 октомври 1958
Битола
Националност Македонка
Познат по улогите во:
Трговецот од Солун
Девојките на Марко
Кајмак
Тврдокорни
Занимање глумица

ФилмографијаУреди

Михајлова ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1972. Табакерата ТВ-филм Девојчето
1982. Јужна патека ТВ-филм
1985. Бушава азбука ТВ-серија
1985. Трговецот од Солун ТВ-филм
1987. Девојките на Марко ТВ-серија Милка
1987. Ѕвездите од 42-та ТВ-филм
1989. Еурека ТВ-серија Марта
1994. Прекалени ТВ-серија Митра Миладинова
2000. Северо источно од југозапад ТВ-филм Професорката
2000. Што сонува кучето ТВ-филм Пензионерката
2007. Сенки ТВ-филм Комшивка
2008. Збогум Румелија ТВ-серија Селанка
2010. Македонски народни приказни ТВ-серија
2013. Тврдокорни ТВ-серија Марија
2014. До балчак ТВ-филм Перачката
2015. Лимоната ТВ-филм Нимет
2015-2016. Големото прогонство во Кавкасија ТВ-серија
2016. Обожение ТВ-филм Продавачката
2022. Кајмак ТВ-филм Благица
2022-2023. Балканска приспивна песна ТВ-серија

НаградиУреди

НаводиУреди

  1. „Sonja Mihajlova“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.