Наталија Теодосиева

македонска глумица

Наталија Теодосиева (родена на 27 ноември 1990 година во Кочани) — македонска филмска, театарска и телевизиска глумица.

Наталија Теодосиева
Роден 27 ноември 1990
Кочани
Националност Македонка
Познат по улогата во:
Врба
Втора шанса
Занимање глумица

Животопис уреди

Наталија Теодосиева дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје, во класата на Владимир Милчин). Има учествувано во националните театри („Макбет“ – МНТ, „Крал Иби“ – Драмски). Вработена е во Театар Комедија во Скопје.

Филмографија уреди

Теодосиева ги остварила филмските улоги:[1]

Филмографија на глумецот Наталија Теодосиева
Год. Назив Улога
2010-ти
2013 Балканот не е мртов Харемска девојка 2
2014 Параболик Наташа
2014 Кум ТВ-серија Весна
2016 Крестниј ТВ серија Весна
2017 Исцелител Аптекарка
2018 Преспав ТВ серија Искра
2018 Индекс 669 /
2018 Љубовникот /
2018 Иднината е наша Маја
2018 Црно и бело /
2019 Втора шанса Сандра
2019 Врба Родна
2020-ти
2020 ТМ ТВ-филм Ивана
2020 5+ фамилија ТВ-серија Петунија
2022 Мими ТВ-филм Мими
2022 Си беше еднаш, еден звук ТВ-филм Магде
2024 Црвениот поет ТВ-серија Невенка Вујиќ

Наводи уреди

  1. „Natalija Teodosieva“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.

Надворешни врски уреди