Самоил Стојановски

македонски театарски, филмски и телевизиски глумец

Самоил Стојановски (р. 3 ноември 1970 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Вработен е во Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ во Велес од 2003 година.

Самоил Стојановски
Роден 3 ноември 1970(1970-11-03)(53 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Познат по улогите во:
Трст виа Скопје
Македонски народни приказни
Преспав
Црвениот поет
Занимање глумец

Филмографија

уреди
Година Филм Улога
1987-1990 Трст виа Скопје ТВ-серија
2000 Погрешно време ТВ-серија Џани
2002 Вампирџија ТВ-филм Толе Кртот
2002 Крајот на играта ТВ-филм Нег
2005 Крчма на патот кон Европа ТВ-филм Селанец 2
2011 Ова не е Американски филм ТВ-филм Источен брат 3
2013 Старо купуем ТВ-филм
2014 Приказни од животот ТВ-серија Директорот Бобан
2016 Ослободување на Скопје ТВ-филм Бугарски агент
2016 Преспав ТВ-серија Другиот
2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2018 Година на мајмунот ТВ-филм Работник 4
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија
2024 Црвениот поет ТВ-серија Апостол Солев

Надворешни врски

уреди