Роберт Вељановски

македонски глумец

Роберт Вељановски (Скопје, 5 февруари 1968) — македонски глумец и поранешен директор на Драмски театар - Скопје.[1]

Роберт Вељановски
Роден 5 февруари 1968(1968-02-05)(56 г.)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Вампирџија
Заведени
Ангели на отпад
Ругање со Христос
Бистра вода
Занимање глумец
Деца Јана Вељановска (ќерка)

Животопис

уреди

Вељановски е роден во Скопје на 5 февруари 1968 година. Тој е дипломиран глумец на Факултетот за драмски уметности во Унивезритет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Од 1997 година е вработен во Драмски театар - Скопје. Како глумец реализира повеќе главни и споредни улоги не само во театарски претстави, туку и во филмови, телевизиски и радио проекти. Ангажиран е и како лик во повеќе перформанси и рекламни спотови.

Театрографија

уреди
 • Вернисаж, од р. Теа Беговска, ДТС 2022
 • Перо - Грев или шприцер, од Сашко Насев, р. Деан Дамјановски, ДТС 2011
 • Полковникот - geNOcid21, од Љубиша Георгиевски, р. Владлен Александров, ДТС 2011
 • Флерант - Вообразен болен, Жан Батис Молиер, р. Љубиша Георгиевски, 1993, ДTC
 • Андреј - Марко Крале, Младен Србиновски, р. Љубиша Георгиевски, 1993, НТ Прилеп
 • Слугата - Животот е сон, Калдерон де ла Барка, р. Слободан Унковски, 1993 ДТC
 • Ломов – Просидба, Антон Павлович Чехов , р. Љубиша Георгиевски, 1994, НT Куманово
 • Газдата - Сон на една пчела , Жанина Мирчевска , р. Златко Славенски , 1994, МКЦ Скопје
 • Алфред - Розенкранц и Гилденстерн се мртви, Том Стопард , р. Златко Славенски, 1994, ДТС
 • Мортимер Бјустер - Арсеник и стара тантела, Ото Кеселринг Јозеф, р. Љубиша Георгиевски, 1995, ДТС
 • Абдулини Жандармот – Ревизор, Николај В.Гогољ, р. Љубиша Георгиевски, 1995, ДТС
 • Натемаго - Лазаревото писмо, драматизација по расказ на Живко Чинго, драматизација Спасовски Томислав и Љубиша Горгиевски, р. Љубиша Георгиевски , 1995, НТ Куманово
 • Иван – Соба, Сашко Насев, р. Сашко Насев, 1995, МКЦ Скопје
 • Слугата – Кумови, драматизација и адаптација Коле Ангеловски, р. Коле Ангеловски, 1995, ДТС
 • Хенри Филч - Питачка опера, Вацлав Хавел, р. Горан Тренчовски, 1996, ДTC
 • Андреј - Вазна од порцелан, Југослав Петровски, р. Џорџ Роман, 1996, ДТС
 • Г-дин Оксенби – Гардеробер, Роналд Харвуд , р. Љубиша Георгиевски, 1996, ДТС
 • Водачот , Распод, Ајсхил, Тадеуш, Кантор, Шекспир, Бекет - Среќата е нова идеја во Европа, Јордан Плевнеш , р. Владимир Цветановски, 1997, ДТС
 • Креонт - Ојдипус тиранос, Софокле, р. Зоја Бузалковска, 1997, ДТС
 • Фили Кулен - Заводникот од западниот свет, Џон Милингтон Синг, р. Коле Ангеловски, 1997, ДТС
 • Филип Глас - Тхе ловер, неколку автори, р. Зоја Бузалковска, 1997, ДТС
 • Цветко и Јузбашијата, Солунски патрдии, Миле Неделковски, р. Коле Ангеловски, 1997, ДТС
 • Чернодрински и Осман Бег - Фуцк ѕоу, според МКС од Војдан Чернодрински, драматизација и режија Стојановска Искра, 1998, ДТС
 • Младото момче и младиот господин - Шницлер, Артур, Рондо, р. Љупчо Георгиевски, 1998, Народен театар Велес
 • Неоптолем - Филоктет, Љубиша Георгиевски , р. Љубиша Георгиевски, 1998, ДТС
 • Д-р Ломбарди и Бригела - Арлекин слуга на двајца господари, Карло Голдони, р. Коле Ангеловски, 1999, ДТС
 • Сергеј Павлович Војницев – Платонов, Антон Павлович Чехов, р. Димитар Станкоски, 1999, ДТС
 • Жан Марк - Стари миризби, Мишел Тремблеј, р. Коле Ангеловски, 1999, ДТС
 • Звездочитачот и Стражарот - Ферхат и Ширин, Назим Хикмет, р. Ертен Јуџел, 2000, ДТС
 • Пјер Кошон - Јованка Орлеанска, Љубиша Георгиевски , р. Љубиша Георгиевски, 2000, ДТС
 • Клаус Ман и Себастијан Брукнер - Мефисто, според новела на Клаус Ман, р. Коле Ангеловски, 2000, ДТС
 • Лизандер - Сон на летната ноќ, Вилијам Шекспир, р. Димитар Станкоски, 2001 ДТС
 • Клоу – Крајот на играта, Семјуел Бекет, р. Горан Тренчовски, 2001, СП Скопје и Скопско лето
 • Јаков – Дупло дно, Горан Стефановски, р. Благојче Божиновски, 2001 НТ Велес
 • Тим – Црни Куклички, Венко Андоновски, р. Димитар Станкоски, 2001, МНТ Скопје
 • Андрес - Војцек, Георг Бихнер, р. Бора Драчковиќ, 2002, ДТС
 • Човекот – Процес, Благојче Божиновски, р. Благојче Божиновски, 2002 НТ Прилеп
 • Доктор Боу - Мачка на вжештен лимен кров, Вилијам Тенеси, р. Краисмир Спасов, 2003 ДТС
 • Дамјан – Магде љубов моја, Сашко НАсев, р. Димитар Станкоски, 2003, Универзална сала Скопје
 • Раскажувачот, Вториот брат, Кучето, Стражарот – Сказна за царот и овчарот, Бошко Трифуновиќ, р. Коле Ангеловски, 2003, Театар за деца и младинци Скопје
 • Дон Педро - Што е тоа што ги тера жените навечер да трчаат по улиците на Мадрид, Калдерон де ла Барка, р. Ангеловски Коле, 2003 ДТС
 • Тузенбах – Три сестри, Антон Павлович Чехов, р. Димитар Станкоски, 2004, ДТС
 • Тимотеј – Суво дрво, Петре Бакевски, р. Горан Тречовски, 2005, Астер профукција и Универзална сала Скопје
 • Спиро Квачка – Ладало, Карло Голдони, р. Коле Ангеловски, 2006, ДТС
 • Кандид во земјата на чудата од Венко Андоновски, р. Сашо Миленковски, ДТС
 • Кинегонда во Карлаленд од Венко Андоновски, р. Сашо Миленковски, ДТС, 2009

Филмографија

уреди
Година Филм Улога
1992 Еурека ТВ-серија Граѓанин 1
1992 Кражба ТВ-филм
1993 Светло сиво ТВ-филм Комарџија
1994 Сон предизвикан од летот на, пред да се разбуди ТВ-филм
1994 Прекалени ТВ-серија Аврам синот
1994-1995 Бумбари ТВ-серија Лаки
1995 Ангели на отпад ТВ-филм Младиот Иван
1999 Глушецот ТВ-филм
2002 Глужд во времето ТВ-филм
2002 Вампирџија ТВ-филм Фидан
2002 Крај на играта ТВ-филм Клоу
2002 Заведени ТВ-серија
2003 Волци ТВ-филм Махи
2003 Македонски народни приказни ТВ-серија
2007 Трагачи по вампири ТВ-филм
2007 Адиоос ТВ-филм Фидан
2010 Пилот ТВ-серија
2012 Човекот со чудна навика, да ме удира со чадот по глава ТВ-филм Полицаец
2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија Ванчо Михајлов
2015 Збор ТВ-филм Копачот
2016 Операција дијамант ТВ-серија Таксистот
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Јорданчо
2021 Кино „Љубов“ ТВ-филм Господинот
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Арсен
2024 Црвениот поет ТВ-серија Петровиќ
2024 Утре Наутро ТВ-филм

Наводи

уреди
 1. РЕЦЕНЗИЈА ЗА ИЗБОР ВО ЗВАЊЕ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-02. Посетено на 2016-02-28.

Надворешни врски

уреди