Џиро д’Италија 2022

105. издание на велосипедската трка

Џиро д’Италија 2022 (позната и како Трка околу Италија 2022) — 105. издание на велосипедската голема трка Џиро д’Италија, која се одржала помеѓу 6 и 29 мај 2022 година. Трката започнала на 6 мај во Будимпешта, Унгарија, а завршила на 29 мај во Верона, Италија.[1]

Џиро д’Италија 2022
Детали за трката
Издание105. Џиро д’Италија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2022 2.UWT
Етапи21
Датуми6 – 29 мај
Растојание3.449,6 км
ДржавиITA Италија
HUN Унгарија
SLO Словенија
ПоаѓалиштеБудимпешта
ОдредиштеВерона
Екипи22
Возачи на почеток176
Возачи на крај149
Просечна брзина39,87 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Џеј Хиндли (Бора-Хансгрое)
ВторопласиранECU Ричард Карапас (Инеос Гренадиерс)
ТретопласиранESP Микел Ланда (Бахреин Викториус)
БодовенFRA Арно Демар (Групама-ФДЖ)
ПланинскиNED Кун Бауман (Џамбо-Висма)
МладинскиESP Хуан Педро Лопес (Трек-Сегафредо)
БорбеностNED Матје ван дер Пул (Алпесин-Декојнинк)
Metas volantesITA Филипо Талјани (Дрон Хопер-Андрони Џокатоли)
BreakawayITA Матија Баис (Дрон Хопер-Андрони Џокатоли)
ЕкипенBRN Бахреин Викториус
◀20212023▶
Документација

Трката била освоена од Џеј Хиндли од екипата Бора-Хансгрое, освојувајќи ја првата голема трка и станувајќи прв Австралиец кој го освоил Џиро. Хиндли пристигнал на трката како еден од тројцата можни предводници на генералниот пласман во екипата пред да го преземе водството на екипата, кога ја освоил деветтата етапа, која завршила на Блокхаус.[2] Во текот на последната половина на трката, се покажал како еден од најсилните качувачи, останувајќи во рамки на десет секунди зад водачот на трката до дваесеттата етапа до Мармолада. На таа етапа се одвоил од остатокот на фаворитите на завршното искачување со што го преземал водството на трката,[3] кое го сочувал на завршниот хронометар. Второто место го освоил Ричард Карапас од екипата Инеос Гренадиерс. Карапас ја презел розовата маичка на четиринаесеттата етапа, одржувајќи мала предност пред Хиндли.[4] Двајцата биле неразделни до претпоследната етапа, кога Карапас отпаднал во рамки на последните три километри. Поради тоа, паднал на второто место, кое го потврдил на завршниот хронометар. Третото место му припаднало на Микел Ланда од екипата Тим Бахреин Викториус. Тој имал добри резултати на планинските етапи, прикажувајќи се како еден од најсилните качувачи на трката за негов прв подиум на голема трка од Џиро 2015.

Во другите пласмани на трката, Арно Демар од Групама-ФДЖ го освоил бодовниот пласман. Тој бил најдобриот спринтер на трката, освојувајќи три спринтерски етапи во текот на трката. Кун Бауман од Џамбо-Висма го освоил планинскиот пласман, истовремено освојувајќи две етапи од бегство. Хуан Педро Лопес од Трек-Сегафредо го освоил пласманот за млад возач. Покрај тоа што завршил во првите десет, Лопес ја носел розовата маичка десет дена пред да ја загуби од Карапас. Тим Бахреин Викториус ги освоиле екипниот пласман и пласманот „добра игра“. Филипо Талјани од Дрон Хопер-Андрони Џокатоли го освоил пласманот на средни спринтови со освојувајќи најмногу бодови на средните спринтови, додека неговиот колега, Матија Баис, го освоил пласманот за бегства откако поминал најмногу километри во бегство на трката. Матје ван дер Пул од Алпесин-Феникс ја освоил наградата за борбеност, а ја освоил и првата етапа[5] и ја носел розовата маичка три дена пред да се вклучи во неколку бегства на остатокот од трката.

Екипи

уреди

Бидејќи Џиро д’Италија е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[6] Дополнително, четири професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 22 екипи.

Иако Аркеа-Самсик првично биле поканети на сите трки од Светската турнеја, тие ја одбиле нивната покана на овогодишниот Џиро одлучувајќи да се насочат на Тур де Франс и Вуелта а Еспања.[7]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)ProTeams (4)

Фаворити пред трката

уреди

Ричард Карапас (Инеос Гренадиерс), првакот од 2019, бил сметан за фаворит пред трката, следен од Сајмон Јејтс (Тим БајкЕксчејнџ-Џејко) и Жоао Алмеида (ОАЕ Тим Емирати). Нивен најблизок соперник се сметал Мигел Анхел Лопес (Астана Казахстан Тим), Микел Ланда (Тим Бахреин Викториус) и првакот од 2017 година, Том Димулен (Џамбо-Висма). Други кандидати се сметале Вилко Келдерман (Бора-Хансгрое), Ромен Барде (Тим ДСМ) и Хју Карти (ЕФ Едукејшн-ИзиПост).[8] Бранителот на титулата Еган Бернал нема да учествува, бидејќи уште се опоравувал од повредите здобиени на тренинг надвор од сезоната.[9]

Возачи за кои се верувало дека ќе бидат главни фаворити за победи на спринтерските етапи биле Марк Кевендиш (Квик-Степ Алфа Винил Тим), Матје ван дер Пул (Алпесин-Феникс) и Кејлеб Јуан (Лото-Судал).[10]

Рута и етапи

уреди
ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)Искачени метриПобедникCевкупен лидер
1  6 мај  Будимпешта  Вишеград
 
рамна етапа
195900 m  Матје ван дер Пул    Матје ван дер Пул  
2  7 мај  Будимпешта  Будимпешта
 
индивидуален хронометар
9,2150 m  Сајмон Јејтс    Матје ван дер Пул  
3  8 мај  Капошвар  Балатонфиред
 
рамна етапа
201890 m  Марк Кевендиш    Матје ван дер Пул  
4  10 мајАвола – Етна
 
планинска етапа
1723500 m  Ленард Кемна    Хуан Педро Лопес  
5  11 мајКатанија – Месина
 
рамна етапа
1741200 m  Арно Демар    Хуан Педро Лопес  
6  12 мајPalmi – Scalea
 
рамна етапа
192900 m  Арно Демар    Хуан Педро Лопес  
7  13 мајДијаманте – Потенца
 
среднопланинска етапа
1964510 m  Кун Бауман    Хуан Педро Лопес  
8  14 мајНеаполНеапол
 
ридеста етапа
1532130 m  Томас де Гент    Хуан Педро Лопес  
9  15 мајИзернија – Блокхаус
 
планинска етапа
1915000 m  Џеј Хиндли    Хуан Педро Лопес  
10  17 мајПескара – Јеси
 
ридеста етапа
1961760 m  Бинијам Хирмај    Хуан Педро Лопес  
11  18 мајСантарканџело ди Ромања – Реџо Емилија
 
рамна етапа
203480 m  Алберто Даинесе    Хуан Педро Лопес  
12  19 мајПарма – Џенова
 
ридеста етапа
2042600 m  Стефано Олдани    Хуан Педро Лопес  
13  20 мајСанремо – Кунео
 
рамна етапа
1501450 m  Арно Демар    Хуан Педро Лопес  
14  21 мајСантена – Торино
 
ридеста етапа
1473000 m  Сајмон Јејтс    Ричард Карапас  
15  22 мајРивароло Канавезе – Коње
 
планинска етапа
1773980 m  Џулио Чиконе    Ричард Карапас  
16  24 мајСало – Априка
 
планинска етапа
2025250 m  Јан Хирт    Ричард Карапас  
17  25 мајПонте ди Лењо – Лавароне
 
планинска етапа
1683730 m  Сантјаго Буитраго    Ричард Карапас  
18  26 мајБорго Валсугана – Тревизо
 
рамна етапа
1561150 m  Дрис де Бонт    Ричард Карапас  
19  27 мајМарано Лагунаре – Сантуарио дела Беата Верџине ди Кастелмонте
 
среднопланинска етапа
1783230 m  Кун Бауман    Ричард Карапас  
20  28 мајБелуно – Мармолата
 
планинска етапа
1684490 m  Алесандро Кови    Џеј Хиндли  
21  29 мајВеронаВерона
 
индивидуален хронометар
17,4280 m  Матео Собреро    Џеј Хиндли  

Поредок

уреди
Поредок по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Трофеј Супер екипа Пласман на средни спринтови Награда за борбеност
 
Пласман за бегство Пласман „добра игра“
1 Матје ван дер Пул Матје ван дер Пул Матје ван дер Пул Матје ван дер Пул Бинијам Хирмај Инеос Гренадиерс Филипо Талјани Ленард Кемна Матија Баис Алпесин-Феникс
2 Сајмон Јејтс Матео Собреро Џамбо-Висма Матија Баис Рик Цабел
3 Марк Кевендиш Рик Цабел Филипо Талјани Матија Баис
4 Ленард Кемна Хуан Педро Лопес Ленард Кемна Хуан Педро Лопес Бора-Хансгрое Стефано Олдани Трек-Сегафредо
5 Арно Демар Арно Демар Матија Баис
6 Арно Демар Диего Роза
7 Кун Бауман Кун Бауман Трек-Сегафредо Том Димулен
8 Томас де Гент Интермарше-Ванти-Жобер Материо Томас де Гент Бора-Хансгрое
9 Џеј Хиндли Диего Роза Бора-Хансгрое Жоао Алмеида Тим ДСМ
10 Бинијам Хирмај Алесандро Де Марки
11 Алберто Даинезе Дрис де Бонт
12 Стефано Олдани Интермарше-Ванти-Жобер Материо Лоренцо Рота
13 Арно Демар Паскал Енкхорн Бора-Хансгрое
14 Сајмон Јејтс Ричард Карапас Жоао Алмеида Бора-Хансгрое Ричард Карапас Тим Бахреин Викториус
15 Џулио Чиконе Кун Бауман Џулио Чиконе
16 Јан Хирт Тимен Аренсман
17 Сантјаго Буитраго Тим Бахреин Викториус Матје ван дер Пул
18 Дрис де Бонт Хуан Педро Лопес Едоардо Афини
19 Кун Бауман Андреа Вендраме
20 Алесандро Чови Џеј Хиндли Алесандро Чови
21 Матео Собреро Матје ван дер Пул
На крај Џеј Хиндли Арно Демар Кун Бауман Хуан Педро Лопес Тим Бахреин Викториус Филипо Талјани Матје ван дер Пул Матија Баис Тим Бахреин Викториус
 • На втората етапа, Пељо Билбао, кој бил трет во бодовниот пласман, ја носел циклама маичката, бидејќи првопласираниот Матје ван дер Пул ја носел розовата маичка како предводник на генералниот пласман, а второпласираниот Бинијам Хирмај ја носел белата маичка како предводник на пласманот за млад возач. Дополнително, Магнус Корт Нилсен ја носел сината маичка, иако Ван дер Пул, Хирмај и Билбао биле единствените возачи со бодови во планинскиот пласман дотогаш.
 • На етапите 3 и 4, Бинијам Хирмај, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел циклама маичката, бидејќи првопласираниот Матје ван дер Пул ја носел розовата маичка како предводник на генералниот пласман. Бидејќи Ван дер Пул исто така го предводел планинскиот пласман пред третата етапа, Рик Цабел, кој бил втор во планинскиот пласман, ја носел сината маичка на таа етапа.
 • На етапите 5–9, Маури Вансевенант, кој бил втор во пласманот за млад возач, ја носел белата маичка, бидејќи првопласираниот Хуан Педро Лопес ја носел розовата маичка како предводник на генералниот пласман. На етапите 10–12, Жоао Алмеида ја носел белата маичка од истата причина.
 • На етапата 18, Хуан Педро Лопес, кој бил втор во пласманот за млад возач, ја носел белата маичка, бидејќи првопласираниот Жоао Алмеида се повлекол пред почетокот на етапата.

Пласмани

уреди
Легенда
  Го означува предводникот на генералниот пласман   Го означува предводникот на планинскиот пласман
  Го означува предводникот на бодовниот пласман   Го означува предводникот на пласманот за млад возач

Генерален пласман

уреди
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Џеј Хиндли  Бора-Хансгрое86ч 31' 14
2.   Ричард Карапас Инеос Гренадиерс+ 1' 18
3.   Микел Ланда Бахреин Викториус+ 3' 24
4.   Винченцо Нибали Астана Казахстан Тим+ 9' 02
5.   Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 9' 14
6.   Јан Хирт Интермарше-Сиркус-Ванти+ 9' 28
7.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 13' 19
8.   Доменико Поцовиво Интермарше-Сиркус-Ванти+ 17' 29
9.   Хју Карти ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 17' 54
10.   Хуан Педро Лопес  Трек-Сегафредо+ 18' 40
11.   Алехандро Валверде Мовистар+ 23' 24
12.   Сантјаго Буитраго Бахреин Викториус+ 24' 23
13.   Лукас Хамилтон Тим Џејко АИУла+ 28' 02
14.   Гијом Мартен Кофидис+ 28' 37
15.   Лоренцо Фортунато Еоло-Комета+ 33' 15
16.   Павел Сиваков Инеос Гренадиерс+ 41' 43
17.   Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 41' 45
18.   Тимен Аренсман Тим ДСМ+ 42' 31
19.   Ленард Кемна Бора-Хансгрое+ 43' 58
20.   Сам Омен Џамбо-Висма+ 1ч 04' 22
Извор: ProCyclingStats


Екипен пласман

уреди
Завршен екипен пласман (1–10)[11][12]
Место Екипа Време
1 Тим Бахреин Викториус 259ч 48' 12"
2 Бора-Хансгрое + 4' 07"
3 Инеос Гренадиерс + 1ч 22' 29"
4 Интермарше-Ванти-Жобер Материо + 1ч 23' 57"
5 Астана Казахстан Тим + 2ч 18' 46"
6 Трек-Сегафредо + 2ч 21' 10"
7 Џамбо-Висма + 2ч 40' 16"
8 ОАЕ Тим Емирати + 3ч 21' 02"
9 Тим БајкЕксчејнџ-Џејко + 3ч 29' 58"
10 Мовистар Тим + 3ч 39' 45"

Наводи

уреди
 1. „Giro d'Italia 2022 route“. RCS Sport. Посетено на 28 November 2021.
 2. Stuart, Peter (15 May 2022). „Giro d'Italia: Jai Hindley triumphs on Blockhaus“. CyclingNews. Посетено на 15 May 2022.
 3. Fletcher, Patrick (28 May 2022). „Jai Hindley climbs to GC lead on Giro d'Italia stage 20 showdown in Dolomites“. CyclingNews. Посетено на 28 May 2022.
 4. Beard, Clara (21 May 2022). „Giro d'Italia: Simon Yates captures solo win on stage 14 in Turin“. CyclingNews. Посетено на 22 May 2022.
 5. Ostanek, Daniel (6 May 2022). „Giro d'Italia: Mathieu van der Poel wins crash-marred uphill sprint in Visegrád“. CyclingNews. Посетено на 6 May 2022.
 6. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 7. „Arkea-Samsic declines Giro d'Italia invite“. CyclingTips (англиски). 16 February 2022. Посетено на 18 February 2022.
 8. Puddicombe, Stephen (4 May 2022). „Giro d'Italia 2022: who are the top contenders for the pink jersey?“. Cycling Weekly. Посетено на 5 May 2022.
 9. „Egan Bernal could return to racing in 2022 after rapid rehabilitation“. Cycling News by Stephen Farrand. 12 March 2022.
 10. Cash, Dane (4 May 2022). „Preview: Who's going to win the 2022 Giro d'Italia?“. Cyclingnews. Посетено на 5 May 2022.
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 11,4 11,5 11,6 „Rankings in the Giro d'Italia 2022“. Џиро д’Италија. RCS Sport. Посетено на 29 May 2022.
 12. 12,0 12,1 12,2 12,3 12,4 12,5 12,6 „Giro d'Italia – 21 – Verona (Cronometro delle Colline Veronesi) – Tissot ITT“. Џиро д’Италија. Tissot Timing. 29 May 2022. Посетено на 29 May 2022.

Извори

уреди

Надворешни врски

уреди