Шлеска

историска област во Средна Европа.

Шлеска (чешки: Slezsko, полски: Śląsk, шлески: Ślůnsk / Ślōnsk, германски: Schlesien, долношлески: Schläsing) — историска област во Средна Европа. Денес поголемиот дел од територијата се наоѓа во Полска, а помали делови има во Чешка и Германија. Најголеми градови во Шлеска се Вроцлав и Катовице во Полска и Острава во Чешка. Најголемата река која тече низ Шлеска е Одра. Зафаќа површина од 40.000 км2 и има околу 8 милиони жители.

Шлеска
чешки: Slezsko
полски: Śląsk
шлески: Ślůnsk / Ślōnsk
германски: Schlesien
долношлески: Schläsing
  Австриск Шлеска, пред припојувањето кон Прусија во 1740 г.   Пруска Шлеска, 1871 г.   река Одра Основната карта ги прикажува денешните државни граници.
  Австриск Шлеска,
пред припојувањето кон Прусија во 1740 г.
  Пруска Шлеска, 1871 г.
  река Одра
Основната карта ги прикажува денешните државни граници.
Земји Полска
 Чешка
 Германија
Најголем градВроцлав
Површина
 • Вкупна40.000 км2 (20,000 ми2)
Население
 • Вкупно8.000.000
 • Густина200/км2 (520/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)