Рајнска област-Пфалц

Знаме

Статистика
Главен град:Мајнц
Површина:19,846 км2
Жители:4,059,604 (2005)
Густина на насел.:196 жит./км2
Мрежно место:http://www.rlp.de/
ISO 3166-2:DE-RP
Политика
Премиер:Курт Бек (СДП)
Владеачка партија:СДП
Мапа

Рајнска област-Пфалц (германски: Rheinland-Pfalz) — една од шеснаесетте сојузни покраини (држави) на Германија. Зафаќа површина од 19.846 км2 и околу четири милиони жители. Главен град е Мајнц.

Географија уреди

Пфалц се граничи (од север и во наскока на стрелките на часовникот) со Северна Рајна-Вестфалија, Хесен, Баден-Виртемберг, Франција, Сар, Луксембург и Белгија.

Главната оска на земјата е реката Рајна, која ја образува границата со Баден-Виртемберг и Хесен во југоистокот, пред да помине во северниот дел на Пфалц. Долината на Рајна е опкружена со планински венци и формира фасцинирачка околина со некои од најзначајните места во Германија.

Надворешни врски уреди