Фудбалски клуб Домжале (словенечки: Nogometni klub Domžale), вообичаено познат како НК Домжале или едноставно Домжале — словенечки фудбалски клуб кој игра во градот Домжале. Тие се еден од најуспешните словенечки клубови со две титули во словенечката Прва лига и две титули во Купот на Словенија. Клубот своите натпревари ги игра на стадионот Домжале со капацитет од 3.100 седишта.

НК Домжале
NKDomzalelogo.png
Целосно имеФудбалски клуб Домжале
Nogometni klub Domžale
ПрекарБригандите (Ravbarji)
Жолтите (Rumeni)
Жолтото семејство (Rumena družina)
Основан7 ноември 1920; пред 102 години (1920-11-07)
ЛокацијаДомжале, Словенија
СтадионСпортски парк Домжале
Капацитет3.100
ПретседателСтане Оражем
ТренерДејан Џуранович
ЛигаПрва словенечка фудбалска лига
2020/214.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои