Трка околу Турција 2019

55. издание на велосипедската трка
Трка околу Турција 2019 Cycling (road) pictogram.svg
TourOfTurkey2019 (50) (cropped).jpg
Детали за трката
Издание55. Трка околу Турција
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи6
Датуми16 – 21 април 2019
Растојание993,4 км
ДржаваTUR Турција
ПоаѓалиштеИстанбул
ОдредиштеИстанбул
Екипи17
Возачи на почеток117
Возачи на крај100
Просечна брзина39,896 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUT Феликс Гросшартнер (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Валерио Конти (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранERI Мерхави Кудус (Астана) Wikidata-logo S.svg
БодовенIRL Сем Бенет (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиBEL Тимо Вилемс (Спорт Вландерен-Балоас) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиTUR Феритџан Шамла (Турција) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенCOL Манзана Постобон Wikidata-logo S.svg
◀ 20182021
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Турција 2019 — 55. издание на велосипедската етапна Трка околу Турција, која се одржала помеѓу 16 и 21 април како седумнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката била освоена од Феликс Гросшартнер од Бора-Хансгрое.

ЕкипиУреди

Како нов настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети, но не биле обврзани да учествуваат на трката. Секоја екипа имала право на седум возачи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (6)
 1.   Астана
 2.   Бора-Хансгрое
 3.   Лото-Судал
 4.   Декојнинк-Квик Степ
 5.   Дименжн Дата
 6.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (10)
 1.   Бургос-БХ
 2.   Каха Рурал-Сегурос РГА
 3.   Делко-Марсеј Прованс
 4.   Еускади Баскија-Муријас
 5.   Манзана Постобон
 6.   Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ
 7.   Нипо-Вини Фантини-Фезане
 8.   Рели УХЦ Сајклинг
 9.   Спорт Вландерен-Балоас
 10.   В52-ФК Порто
Национална екипа
 1.   Турција

РутаУреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  16 апрИстанбулТекирдаг156,7  Сем Бенет    Сем Бенет  
2  17 апрТекирдаг – Еџеабат183,3  Сем Бенет    Сем Бенет  
3  18 апрЧанаккале – Едремит122,6  Фабио Јакобсен    Сем Бенет  
4  19 апрБаликесир – Бурса194,3  Кејлеб Јуан    Сем Бенет  
5  20 апрБурса – Картепе164,1  Феликс Гросшартнер    Феликс Гросшартнер  
6  21 апрАдапазарИстанбул172,4  Кејлеб Јуан    Феликс Гросшартнер  

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет Бора-Хансгрое3ч 32' 34
2.   Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 0
3.   Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
4.   Едуард Микаел Гросу Нипо Делко Уан Прованс+ 0
5.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
6.   Лука Пачони Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ+ 0
7.   Имерио Чима Нипо-Вини Фантини-Фезане+ 0
8.   Кристоф Ноп Спорт Вландерен-Балоас+ 0
9.   Џовани Лонарди Нипо-Вини Фантини-Фезане+ 0
10.   Алваро Одег Декојнинк-Квик Степ+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет   Бора-Хансгрое3ч 32' 24
2.   Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 4
3.   Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 6
4.   Лоренцо Фортунато Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ+ 7
5.   Алваро Робредо Бургос-БХ+ 8
6.   Линдсај де Вилдер  Спорт Вландерен-Балоас+ 9
7.   Едуард Микаел Гросу Нипо Делко Уан Прованс+ 10
8.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 10
9.   Лука Пачони Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ+ 10
10.   Имерио Чима Нипо-Вини Фантини-Фезане+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет   Бора-Хансгрое4ч 41' 48
2.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 0
3.   Џонатан Рестрепо Манзана Постобон+ 0
4.   Гонсало Серано Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
5.   Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 0
6.   Мауро Финето Нипо Делко Уан Прованс+ 0
7.   Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 0
8.   Едгар Пинто В52-ФК Порто+ 3
9.   Себастијан Шенбергер Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ+ 4
10.   Сирил Барт Еускади Баскија-Муријас+ 4
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет   Бора-Хансгрое8ч 14' 02
2.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 14
3.   Џонатан Рестрепо Манзана Постобон+ 16
4.   Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 20
5.   Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 20
6.   Мауро Финето Нипо Делко Уан Прованс+ 20
7.   Гонсало Серано Каха Рурал-Сегурос РГА+ 20
8.   Едгар Пинто В52-ФК Порто+ 23
9.   Кристоф Ноп Спорт Вландерен-Балоас+ 24
10.   Сирил Барт Еускади Баскија-Муријас+ 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ2ч 50' 12
2.   Сем Бенет   Бора-Хансгрое+ 0
3.   Марк Кевендиш Дименжн Дата+ 0
4.   Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
5.   Кристоф Ноп Спорт Вландерен-Балоас+ 0
6.   Матео Малучели Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
7.   Метју Гибсон Бургос-БХ+ 0
8.   Лука Пачони Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ+ 0
9.   Хордан Пара Манзана Постобон+ 0
10.   Евгениј Гидич Астана+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет   Бора-Хансгрое11ч 04' 08
2.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 20
3.   Џонатан Рестрепо Манзана Постобон+ 22
4.   Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 26
5.   Гонсало Серано Каха Рурал-Сегурос РГА+ 26
6.   Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 26
7.   Мауро Финето Нипо Делко Уан Прованс+ 26
8.   Едгар Пинто В52-ФК Порто+ 29
9.   Кристоф Ноп Спорт Вландерен-Балоас+ 30
10.   Мерхави Кудус Астана+ 30
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Кејлеб Јуан Лото-Судал5ч 21' 38
2.   Хуан Хосе Лобато Нипо-Вини Фантини-Фезане+ 0
3.   Сем Бенет   Бора-Хансгрое+ 0
4.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
5.   Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 0
6.   Хуан Себастијан Молано ОАЕ Емирати+ 0
7.   Јон Аберастури Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
8.   Енрике Санс Еускади Баскија-Муријас+ 0
9.   Џовани Лонарди Нипо-Вини Фантини-Фезане+ 0
10.   Гонсало Серано Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет   Бора-Хансгрое16ч 25' 42
2.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 24
3.   Џонатан Рестрепо Манзана Постобон+ 26
4.   Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 30
5.   Гонсало Серано Каха Рурал-Сегурос РГА+ 30
6.   Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 30
7.   Мауро Финето Нипо Делко Уан Прованс+ 30
8.   Едгар Пинто В52-ФК Порто+ 33
9.   Кристоф Ноп Спорт Вландерен-Балоас+ 34
10.   Себастијан Шенбергер Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ+ 34
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое4ч 17' 13
2.   Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 9
3.   Мерхави Кудус Астана+ 9
4.   Ремко Евенепул Декојнинк-Квик Степ+ 16
5.   Едгар Пинто В52-ФК Порто+ 40
6.   Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 51
7.   Кајл Марфи Рели УХЦ Сајклинг+ 58
8.   Мауро Финето Нипо Делко Уан Прованс+ 1' 03
9.   Етјен ван Емпел Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ+ 1' 08
10.   Роб Бритон Рели УХЦ Сајклинг+ 1' 08
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Феликс Гросшартнер   Бора-Хансгрое20ч 43' 09
2.   Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 19
3.   Мерхави Кудус Астана+ 25
4.   Ремко Евенепул Декојнинк-Квик Степ+ 41
5.   Едгар Пинто В52-ФК Порто+ 59
6.   Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 1' 07
7.   Мауро Финето Нипо Делко Уан Прованс+ 1' 19
8.   Џонатан Рестрепо Манзана Постобон+ 1' 26
9.   Гонсало Серано Каха Рурал-Сегурос РГА+ 1' 29
10.   Кајл Марфи Рели УХЦ Сајклинг+ 1' 30
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Кејлеб Јуан Лото-Судал4ч 10' 41
2.   Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 0
3.   Сем Бенет  Бора-Хансгрое+ 4
4.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 4
5.   Јон Аберастури Каха Рурал-Сегурос РГА+ 8
6.   Енрике Санс Еускади Баскија-Муријас+ 8
7.   Кристоф Ноп Спорт Вландерен-Балоас+ 8
8.   Феликс Гросшартнер  Бора-Хансгрое+ 8
9.   Имерио Чима Нипо-Вини Фантини-Фезане+ 8
10.   Едуард Микаел Гросу Нипо Делко Уан Прованс+ 8
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласманУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Феликс Гросшартнер  Бора-Хансгрое24ч 53' 58
2.   Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 19
3.   Мерхави Кудус Астана+ 25
4.   Ремко Евенепул Декојнинк-Квик Степ+ 53
5.   Едгар Пинто В52-ФК Порто+ 59
6.   Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 1' 12
7.   Џонатан Рестрепо Манзана Постобон+ 1' 26
8.   Гонсало Серано Каха Рурал-Сегурос РГА+ 1' 29
9.   Мауро Финето Нипо Делко Уан Прованс+ 1' 31
10.   Кајл Марфи Рели УХЦ Сајклинг+ 1' 42
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Турски пласман
 
Екипен пласман
1 Сем Бенет Сем Бенет Сем Бенет Линдсај де Вилдер Феритџан Шамла Каха Рурал-Сегурос РГА
2 Сем Бенет Тимо Вилемс Бора-Хансгрое
3 Фабио Јакобсен
4 Кејлеб Јуан
5 Феликс Гросшартнер Феликс Гросшартнер Феликс Гросшартнер Тим Манзана Постобон
6 Кејлеб Јуан Тимо Вилемс
На крај Феликс Гросшартнер Сем Бенет Тимо Вилемс Феритџан Шамла Тим Манзана Постобон

НаводиУреди

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.

Надворешни врскиУреди