Куп на Македонија во кошарка 2013

Купот на Македонија 2013 - 21. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир се одиграл во спортскиот центар Борис Трајковски во Скопје во организација на споменатиот спортски центар.[1][2] Во ова издание првак бил МЗТ Аеродром.

Куп на Македонија 2013
Лого на Купот на Македонија 2013
Детали за турнирот
Датум(и)28-31 март
ГрадСкопје
СалаБорис Трајковски
Број на екипи8
ПрвакМЗТ Аеродром (6. титула)
ВицепрвакКуманово 2009 (1. финале)
ПолуфиналистиФени Индустри
Кожув
Одиграни натпревари7
Најкорисен играчМакедонија Дамјан Стојановски (МЗТ Аеродром)
Македонија Александар Костоски (Куманово 2009)
2012
2014

Место на одржување уреди

Скопје
Спортски центар Борис Трајковски
Капацитет: 8,000
 

Квалификации уреди

Пласман уреди

Пласман на екипите од Првата лига по седум одиграни кола.

Место Екипа Забелешка
# МЗТ Аеродром Директно учество бидејќи не учествувал во првиот дел од Првенството
1. Куманово 2009
2. Кожув
3. Фени Индустри
4. Лирија
5. Струмица Пласман во квалификации
6. Работнички Пласман во квалификации
7. Вардар Пласман во квалификации
8. Пелистер Пласман во квалификации
Пријавени екипи од Втората лига
9. Апаве Пласман во квалификации
10. Карпош Соколи 2000 Пласман во квалификации

(5) Струмица против (10) Карпош Соколи 2000 уреди

26 јануари
2013
18:00
Извештај Карпош Соколи 2000 62, Струмица 60    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 12–7, 18–14, 16–17, 16–22
Пое: Ѓ. Талевски 15
Ско: Ѓ. Талевски, Н. Тмушиќ 8
Дод: Е.Нури 5
Пое: Ф. Пајевиќ 17
Ско: Ф. Пајевиќ 13
Дод: Ф. Пајевиќ 4
5 февруари
2013
19:00
Извештај Струмица 78, Карпош Соколи 2000 52    Спортска сала Парк, Струмица
Четвртини: 17–10, 18–14, 19–13, 24–15
Пое: Т. Грнчаров 17
Ско: Ф. Пајевиќ 8
Дод: Т. Грнчаров 5
Пое: Н. Тмушиќ 13
Ско: Н. Тмушиќ 5
Дод: И. Саздов 3
Струмица го освоила двомечот со 138:114

(6) Работнички против (9) Апаве уреди

27 јануари
2013
20:30
Извештај Апаве 75, Работнички 70    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 14–12, 13–28, 29–14, 19–16
Пое: Т. Стојчевски 19
Ско: Ф. Кралевски 12
Дод: Ѓ. Кочов 5
Пое: Џ. Шарпер 25
Ско: Н. Јелесијевиќ 9
Дод: Н. Јелесијевиќ 5
2 февруари
2013
19:00
Извештај Работнички 77, Апаве 56    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Четвртини: 13–15, 23–18, 24–8, 17–15
Пое: М. Абукар 23
Ско: Н. Јелесијевиќ 12
Дод: Л. Голдваер 5
Пое: З. Стојанов 18
Ско: З. Стојанов 9
Дод: Ѓ. Кочов 4
Работнички го освоил двомечот со 147:131

(7) Вардар против (8) Пелистер Спорт уреди

26 јануари
2013
18:00
Извештај Пелистер Спорт 69, Вардар 69    Спортска сала Младост, Битола
Четвртини: 23–14, 10–21, 18–18, 18–16
Пое: З. Петковски 24
Ско: Г. Атанасовски 9
Дод: Д. Баснарков, Ѓ. Анакиевски 3
Пое: Д. Котески 22
Ско: Д. Котески 11
Дод: Ж. Ѓуриќ 5
2 февруари
2013
18:00
Извештај Вардар 74, Пелистер Спорт 59    СРЦ Кале, Скопје
Четвртини: 16–15, 14–14, 28-9, 16–21
Пое: Д. Керкез 20
Ско: Д. Керкез, Ж. Ѓуриќ 11
Дод: Ж. Ѓуриќ 5
Пое: Ѓ. Анакиевски 23
Ско: Ј. Крајовски 9
Дод: З. Петковски 3
Вардар го освоил двомечот со 143:128

Завршен турнир уреди

Ждрепка уреди

Излекувањето на паровите се извршило на 21 март 2013.[2][3]

Костур уреди

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
       
 МЗТ Аеродром  98
 Струмица  51  
 МЗТ Аеродром  74
     Фени Индустри  66  
 Фени Индустри  93
 Работнички  89  
 МЗТ Аеродром  79
   
   Куманово 2009  71
 Кожув  80
 Вардар  67  
 Кожув  87
     Куманово 2009  92  
 Лирија  89
 Куманово 2009  103  
 

Четвртфинале уреди

28 март
2013
18:00
Извештај МЗТ Аеродром 98, Струмица 51    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 27–15, 19–12, 22–14, 30–10
Пое: Т. Гечевски 15
Ско: Т. Гечевски 10
Дод: Н. Оташевиќ 4
Пое: Н. Арсиќ 15
Ско: Н. Арсиќ 8
Дод: Ф. Спасев 2
28 март
2013
20:45
Извештај Фени Индустри 93, Работнички 89    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје Канал 5+
Четвртини: 23–28, 27–16, 24–23, 19–22
Пое: Б. Трајковски 37
Ско: повеќемина-4 5
Дод: Г. Самарџиев 8
Пое: Н. Зивчевиќ 24
Ско: Н. Јелесијевиќ 6
Дод: Џ. Шарпер 4
29 март
2013
18:00
Извештај Кожув 80, Вардар 67    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 24–19, 15–19, 16–14, 25–15
Пое: С. Божовиќ 22
Ско: С. Божовиќ 12
Дод: И. Мијајловиќ 8
Пое: Ж. Ѓуриќ 16
Ско: Д. Костески 6
Дод: В. Гајовиќ 3
29 март
2013
20:45
Извештај Лирија 89, Куманово 2009 103    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје Канал 5+
Четвртини: 16–22, 29–28, 24–24, 20–29
Пое: Д. Тасовски 21
Ско: Б. Радуновиќ 8
Дод: А. Угриновски 3
Пое: А. Костоски 27
Ско: Е. Ли Инграм 6
Дод: А. Костоски 6

Полуфинале уреди

30 март
2013
18:00
Извештај МЗТ Аеродром 74, Фени Индустри 66    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје Канал 5+
Четвртини: 18–13, 27–19, 13–11, 16–23
Пое: Д. Стојановски 16
Ско: Т. Гечевски 8
Дод: Б. Бакиќ 3
Пое: Б. Трајковски 14
Ско: В .Брчков 6
Дод: Г. Самарџиев 4
30 март
2013
20:45
Извештај Кожув 87, Куманово 2009 92    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје Канал 5+
Четвртини: 33–21, 25–24, 14–16, 15–31
Пое: В. Филиповиќ 22
Ско: С. Божовиќ 5
Дод: М. Пековиќ 5
Пое: А. Костоски 28
Ско: У. Луковиќ 11
Дод: Е. Ли Инграм 3

Финале уреди

31 март
2013
19:00
Извештај МЗТ Аеродром 79, Куманово 2009 71    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје Канал 5+
Четвртини: 14–20, 23–15, 22–17, 20–19
Пое: Д. Стојановски 20
Ско: Б. Бакиќ 8
Дод: Н. Оташевиќ 7
Пое: У. Луковиќ 22
Ско: У. Луковиќ 14
Дод: И. Димчевски 3
Победник во
Купот на Македонија 2013
 
МЗТ Аеродром 6. титула

Признанија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Брошура за Купот 2013
  2. 2,0 2,1 „Рајковиќ доби можност за одмазда: Работнички против Фени во Купот на Македонија“. ekipa.mk. 21 март 2013. Архивирано од изворникот на 2020-09-24. Посетено на 16 февруари 2019.
  3. „МЗТ и Работнички се избегнаа во четврт-финалето, ама можна е пресметката во полуфиналето“. mkd.mk. 21 март 2013. Архивирано од изворникот на 2021-09-25. Посетено на 16 февруари 2019.
  4. МЗТ Скопје го освои шестиот трофеј во Купот на Македонија Архивирано на 8 август 2013 г. basketball.org.mk 31 март 2013

Надворешни врски уреди