Далечниот Исток е поим што се однесува претежно на географското подрачје на источна Азија (вклучувајќи ја далекуисточна Русија) и југоисточна Азија,[1]

Далечниот Исток претставен на карта на светот.

Поимот се појавил во европскиот геополитички речник во XIX век, подразбирајќи го најоддалечениот дел од Азија во однос на Европа, подалечен од Блискиот итн. „Среден Исток“). Овој поим повеќе не е нашироко застапен во западните земји,[2] бидејќи се смета дека го подразбира „ориентализмот“ од XIX век, според автори како Едвард Саид. Во 1960-тите години почнале да се користат поимите источна Азија и Ориент,[3] додека денеска во најголема мера се користи поимот „Источна Азија“.[2]

Покрај географската далечина, поимот уште повеќе подразбира културна оддалеченост и различност. Затоа земјите како Австралија и Нов Зеланд никогаш не се сметале за „далекуисточни“ иако географски се уште поисточни од азиските земји.

Земји и региони на Далечниот Исток

уреди
Земја, територија, регион Површина
(км²)
Население
(2008)
Густина
(жит/км²)
Главен град Државно уредување Валута Службен јазик
Источна Азија
  Јапонија 377.873 127.433.494 337,0 Токио парламентарна демократија,
уставна монархија
јен нема
(де факто јапонски)
  Јужна Кореја 100.032 49.044.790 493,0 Сеул претседателска република јужнокорејски вон корејски
  Кина[4]
9.598.094
1.370.536.875[5] 161,0 Пекинг еднопартиска држава,
социјалистичка република
јуан мандарински
  Хонгконг[6] 1.104 6.985.200 6.352,0 Хонгконг специјален админ. регион
на НР Кина
хонгконшки долар кантонски
англиски
  Макао[7] 28,6 520.400 17.310,0 Макао специјален админ. регион
на НР Кина
патака кантонски
португалски
  Монголија 1.564.116 2.951.786 1,7 Улан Батор парламентарна република тугрик монголски
  Северна Кореја 120.540 23.301.725 190,0 Пјонгјанг социјалистичка република севернокорејски вон корејски
  Тајван 36.188 22.911.292 633,12 Тајпеј полупретседателски систем нов тајвански долар мандарински
Југоисточна Азија
  Брунеј 5.765 381.371 66,0 Бандар Сери Бегаван апсолутен исламски султанат брунејски долар малајски
  Виетнам 331.690 86.116.559 253,0 Ханој социјалистичка република донг виетнамски
  Индонезија[8] 1.919.588 237.512.355 123,8 Џакарта претседателска република рупија индонезиски
  Источен Тимор[9] 15.410 1.115.000 64,0 Дили парламентарна република американски долар / источнотиморски монети тетум и португалски
  Камбоџа 181.035 14.241.640 78,0 Пном Пен уставна монархија риел кмерски
  Лаос 236.800 6.521.998 25,0 Виентијан социјалистичка република кип лаошки
  Малезија 329.847 27.730.000 83,0 Куала Лумпур федерална уставна монархија,
парламентарна демократија
рингит малајски, англиски,
мандарински и тамилски
  Бурма 676.578 55.390.000 75,0 Непјидо воена хунта кјат бурмански
  Папуа Нова Гвинеја 462.840 6.732.000 14,5 Порт Морсби унитарна парламентарна
уставна монархија
кина хири моту, ток писин и англиски
  Сингапур 707,1 4.588.600 6.489,0 Сингапур парламентарна република сингапурски долар малајски, англиски,
мандарински и тамилски
  Тајланд 513.115 63.038.247 122,0 Бангкок парламентарна демократија,
уставна монархија
бат тајландски
  Филипини 300.000 90.500.000 295,0 Манила унитарна претседателска република пезо филипински и англиски
Северна Азија
  Далекуисточна Русија (Русија)[10] 6.215.900[11] 6.692.865[11] 3,0 Москва федерална полупретседателска република рубља руски и
уште 27 придружни

Поврзано

уреди

Наводи и белешки

уреди
 1. „AskOxford: Far East“. Архивирано од изворникот на 2007-09-29. Посетено на 2012-06-28.
 2. 2,0 2,1 Предлошка:Цитирани вести (англиски)
 3. Reischauer, Edwin and John K Fairbank, East Asia: The Great Tradition, 1960.
 4.   Се однесува на континентална Кина, без Хонгконг, Макао и Тајван.
 5. Се однесува само на континентална Кина.
 6.   Хонгконг претставува специјален административен регион на НР Кина
 7.   Макао претставува специјален административен регион на НР Кина.
 8. Во податоците не се вклучени оние делови на Индонезија што спаѓаат во Океанија.
 9.   Источен Тимор припаѓа на два континента: југоисточна Азија и Океанија.
 10. Податоците се однесуваат само на азискиот дел од Русија.
 11. 11,0 11,1 Наведена е само површината на Далекуисточниот федерален округ.