Корејски јазик (корејски: 한국어|한국/ 조선말|조선말) — службен јазик на Северна Кореја и Јужна Кореја. Исто така тој е еден од двата службени јазици во Јанбијан Корејската Автономна Префектура во Народна Република Кина. Има околу 80 милиони луѓе што зборуваат Корејски со поголема група на говорители во Австралија, Нов Зеланд, Бразил, Канада, Кина, Јапонија, САД, поранешните Советски републики и во скоро време на Филипините.

Корејски
한국어, 조선말
Изговорхангуго, чосонмал
Застапен воЈужна Кореја, Северна Кореја
Говорници78 милиони[1]  
Јазично семејство
Писмоупотреба со хангул (С. и Ј. Кореја), помешано од хангул и ханча (Јужна Кореја) или кирилица (помалку употребувано во Корјо-мар)
Статус
Службен воСеверна Кореја и Јужна Кореја
Регулативен органЈужна Кореја: Национален институт за корејски јазик
Северна Кореја: Sahoe Kwahagwŏn Ŏhak Yŏnguso (사회 과학원 어학 연구소)
Јазични кодови
ISO 639-1ko
ISO 639-2kor
ISO 639-3kor

Корејскиот јазик во Република Македонија се изучува на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје [2]

Наводи

уреди
  1. „Korean“. ethnologue. Посетено на 2007-04-20.
  2. Активни студиски програми Архивирано на 1 февруари 2010 г., Филолошки факултет „Блаже Конески“