Југоисточна Азија

Југоисточна Азија е регион во Азија, кој се наоѓа јужно од Кина, источно од Индија, северозападно од Австралија, и западно од Нова Гвинеја. Југоисточна Азија се дели на два подрегиона - континентален и островски дел. Континенталниот е полупстровот Индокина и полуостровот Малаја, а островскиот - најголемиот Малајски Архипелаг во светски рамки. Последниот ги опфаќа едни од најголемите острови на Земјата - Нова Гвинеја, Борнео, Суматра, Сулавеси, Јава и др., од која Нова Гвинеја е еднинствениот голем остров кој не спаѓа кон Југоисточна Азија, туку кон Океанија.

Југоисточна Азија

Местоположбата на југоисточна Азија.
Местоположбата на југоисточна Азија.
Површина 4.523.000 км2
Население 568.300.000
Густина 126 жит. на км2
Држави 11
Територии 13
ГДП $900 милијарди
ГДП по глава $1.584
Јазици Афроазиски: арапски

австро-азијатски: кмерски, виетнамски, никобарски

австронезиски: бугиски, малајски, Тетум, тагалски, себуански, илокански, хилигајнонски, биколски, варајски, капампангански, панганинаски, јавански, сундски, мадурски

Дравидски: тамилски, малајалски, телугу

Индоевропски: англиски, португалски, шпански, бенгалски, хинди, пенџапски

Синотибетски: бурмански, мандарински, кантонски, мински, тајвански, лан-нанг

Тајско-кадајски: тајлански, лаоски

и многу други

Часовни појаси UTC +5:30 (Андамански и Никобарски Острови) - UTC +9:00 (Индонезија)
Најголеми градови
Индонезија Џакарта
Филипини Метро Манила
Тајланд Бангкок
Виетнам Хо Ши Мин
Виетнам Ханој
Индонезија Сурабаја
Малезија Куала Лумпур
Малезија Пенанг
Малезија Кучинг
Малезија Кота Кинабалу
Малезија Џохоре Бахру
Сингапур Сингапур
Индонезија Бандунг
Индонезија Медан
Мианмар Јангон

Држави уреди

Континенталната Југоисточна Азија ги опфаќа следните земји:

Островската Југоисточна Азија ги опфаќа следните земји:


 
Карта на Југоисточна Азија


Надворешни врски уреди