Прва фудбалска лига на Македонија 1998/1999

Првата фудбалска лига на Македонија 1998/1999 - 7. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Слога Југомагнат ја освоила својата прва титула.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона1998/1999
ПрвациСлога Југомагнат
Лига на ШампиониСлога Југомагнат
УЕФА КупСилекс
Вардар
Интертото КупПобеда
Цементарница 55
Најдобар стрелецРожерио Оливеира
(22 голови)
1997/98

Екипи

уреди
Екипа Град Стадион
Балкан БИСИ Скопје Стадион Чаир
Борец МХК Велес Градски стадион Велес
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Македонија Асиба Скопје Стадион Ѓорче Петров
Осогово Кочани Стадион Никола Мантов
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Работнички Кометал Скопје Градски стадион Скопје
Саса Македонска Каменица Градски стадион Македонска Каменица
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Скопје Скопје Стадион Автокоманда
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница

Табела

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Слога Југомагнат (C) 26 19 3 4 41 12 +29 60 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2 Силекс 26 17 6 3 63 22 +41 57 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда
3 Победа 26 17 2 7 51 18 +33 53 Пласман во Интертото Куп - прва рунда
4 Вардар 26 15 4 7 61 32 +29 49 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда[lower-alpha 1]
5 Цементарница 55 26 14 2 10 47 37 +10 44 Пласман во Интертото Куп - прва рунда
6 Македонија Асиба 26 10 7 9 44 40 +4 37
7 Тиквеш 26 10 6 10 34 37 −3 36
8 Борец МХК 26 8 8 10 31 35 −4 32
9 Работнички Кометал 26 9 5 12 38 46 −8 32
10 Пелистер 26 7 8 11 30 50 −20 29
11 Саса 26 7 5 14 28 38 −10 26
12 Осогово 26 7 4 15 27 47 −20 25
13 Скопје (R) 26 5 2 19 25 59 −34 17 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
14 Балкан БИСИ (R) 26 4 4 18 14 61 −47 16
Source: MacedonianFootball.com, RSSSF.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
(C) Првак; (R) Отпаднат
Notes:
  1. Вардар обезбедил пласман во УЕФА Куп - првата квалификациска рунда бидејќи го освоил на Купот на Македонија 1998/1999 и се пласирал врз основа на Куп натпреварувањето.

Резултати

уреди
Дома-Гости БАЛ БОР ЦЕМ МАК ОСО ПЕЛ ПОБ РАБ САС СИЛ СКО СЛО ТИК ВАР
Балкан БИСИ 1:1 2:1 1:1 0:0 0:1 0:1 2:6 0:4 0:3 2:1 0:1 1:0 1:0
Борец МХК 6:0 1:2 2:1 2:1 2:0 0:3 2:0 0:0 0:2 3:0 1:1 0:0 3:2
Цементарница 55 2:0 0:2 3:0 1:0 5:3 2:0 2:4 2:1 1:1 4:1 0:1 1:2 3:1
Македонија Асиба 5:0 1:1 1:0 1:0 3:1 1:0 4:2 1:0 1:1 4:2 0:3 5:0 0:3
Осогово 1:0 2:2 1:2 3:1 0:0 2:1 3:2 2:1 2:1 2:1 1:4 1:2 0:2
Пелистер 0:0 3:1 2:1 4:2 1:0 2:2 1:1 3:2 0:2 1:1 0:5 3:3 1:2
Победа 2:0 3:0 4:1 2:1 4:1 5:0 2:1 5:0 2:0 6:0 2:0 2:1 1:0
Работнички Кометал 2:0 0:0 2:4 2:2 3:2 3:1 1:0 2:1 0:2 3:2 0:1 1:1 0:1
Саса 2:0 1:0 1:3 0:0 1:0 3:0 1:1 2:0 1:1 3:1 0:1 1:3 0:0
Силекс 7:1 1:1 1:0 5:3 4:0 4:0 1:0 0:0 3:2 6:0 2:0 3:1 4:4
Скопје 2:0 2:0 1:3 1:3 1:1 0:1 1:0 1:2 2:0 1:3 0:1 1:0 1:2
Слога Југомагнат 3:0 2:0 1:2 1:0 6:1 1:1 1:0 1:0 1:0 0:1 2:0 2:1 1:0
Тиквеш 2:1 3:1 2:0 1:1 2:0 0:0 0:1 3:0 2:0 0:4 4:0 0:0 1:2
Вардар 7:2 4:0 2:2 2:2 2:1 2:1 1:2 6:1 5:1 2:1 3:2 0:1 6:0

Најдобар стрелец

уреди
Играч Екипа Голови
  Рожеиро Оливеира
Победа
22

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди